مشکل شما تعامل با سوریه است!
کد خبر: 1057464
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R5s
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
روزنامه جمهوری اسلامی که از رسانه‌های حامی دولت حسن روحانی به شمار می‌رود، در مطلبی به همزمانی سفر رئیس مجلس به سوریه، با بررسی طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» در مجلس پرداخته است، اما ناخودآگاه نشانه‌هایی را آشکار کرده که روشن می‌کند مشکل اصلی‌اش تعامل با سوریه است!

روزنامه جمهوری اسلامی که از رسانه‌های حامی دولت حسن روحانی به شمار می‌رود، در مطلبی به همزمانی سفر رئیس مجلس به سوریه، با بررسی طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» در مجلس پرداخته است، اما ناخودآگاه نشانه‌هایی را آشکار کرده که روشن می‌کند مشکل اصلی‌اش تعامل با سوریه است!
در این مطلب، در یک نیت‌خوانی آشکار آمده: «سفر محمدباقر قالیباف به سوریه درست در زمانی که طرح به اصطلاح صیانت از کاربران فضای مجازی در مجلس مطرح بود این شائبه را به وجود آورده که وی برای فرار از تبعات این طرح که مخالفان زیادی در میان مردم دارد به این سفر رفته است.»
در ادامه، این روزنامه می‌نویسد: «این سفر با پوشش تدوین برنامه جامع و بررسی روابط اقتصادی صورت گرفته در حالی که اعضای هیئت همراه وی را اعضای گروه دوستی تشکیل دادند. مهم‌تر اینکه توسعه روابط اقتصادی بین دولت‌ها و تدوین برنامه جامع، وظیفه دولت است نه مجلس.»
نکته آن است که اگر قرار است به این همزمانی انتقاد شود، باید به زمان مطرح شدن طرح صیانت در مجلس اعتراض شود و نه به زمان سفر قالیباف به سوریه؛ چه آنکه سفر‌های خارجی مسئولان امری بین دو کشور است و از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی می‌شود و اینگونه نیست که بتواند به راحتی جابه‌جا شود. از سویی اینکه توسعه روابط اقتصادی بین دولت‌ها وظیفه دولت است و نه مجلس، تقریباً گزاره درستی است، اما نشان‌دهنده درست نبودن سفر قالیباف به سوریه نیست، بلکه نشانه کم کاری دولت روحانی و ضعف وزارت خارجه ظریف در تعامل با کشور‌های دوست است. اولاً، چون دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل نکرده و بازار سوریه پس از جنگ، در غیاب دولت ایران، به دست ترکیه و روسیه و... افتاده، مجلس را وادار کرده تا برای حفظ منافع ملت ایران، در بالا‌ترین سطح ورود کند؛ ثانیاً مجلس هم بدون وظیفه در قبال گسترش روابط با کشور‌های دیگر نیست، گرچه اکنون برای جبران کم کاری دولت وارد شده است.
اخیراً عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت خاتمی هم گفته: «آقای ظریف نیروی ارزنده‌ای در سیاست خارجی است که اگر آقای رئیسی بخواهد دولتش دولت موفقی در عرصه بین المللی باشد باید با حضور یا مشاوره آقای ظریف کارش را پیش ببرد...» در حالی که همین گسترش روابط با کشور‌های دوست ایران، به اذعان همین رسانه حامی دولت روحانی از وظایف دولت بوده و انجام نشده است و اگر مردم می‌خواستند سیاست خارجی دو دولت روحانی در دولت سیزدهم هم ادامه یابد و همه ظرفیت سیاست خارجه صرف تعامل با غرب شود، به جای ابراهیم رئیسی به عبدالناصر همتی رأی می‌دادند که مشخصاً از نام ظریف برای تبلیغات استفاده می‌کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار