درد خوزستان منابع مالی نیست
کد خبر: 1057041
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qz3
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
قالیباف در مجمع نمایندگان خوزستان:

جنس محرومیت استان خوزستان با برخی دیگر از مناطق قابل قیاس نیست، چراکه در بین مردم خوزستان بیش از محرومیت، احساس تبعیض وجود دارد.
به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مجمع نمایندگان استان خوزستان که از ساعت ۵:۱۵ صبح دیروز آغاز شد، تصریح کرد: مشکل اصلی و درد اساسی امروز ما در کشور سرکش بودن نظام اداری و اجرایی کشور است و ظاهراً کسی مسئول مسائل و مشکلات به وجود آمده نیست.
کوتاهی ۲ دستگاه در تنش آبی ۷۴۰ روستای خوزستان
وی با اشاره به مسائل اخیر استان خوزستان و با تأکید بر اینکه نباید نمایندگان را از جلسات کارشناسی مربوط به حل معضلات استان خوزستان حذف کرد، اظهار کرد: قطعاً نمایندگان مجلس از هر کس دیگری در انتقال پیام مردم محق‌تر هستند و نماینده می‌تواند حرف مردم را از مسئولان به صورت منسجم پیگیری کند.
رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به تعیین اعتبار هزارمیلیارد تومانی برای حل بخشی از مشکلات تنش آبی خوزستان که در جریان نظارت میدانی سال گذشته از این استان نهایی‌شد، تأکید کرد: حداقل در بحث تخصیص این هزار میلیارد تومان که سازمان برنامه باید به این مناطق اختصاص می‌داد، سازمان برنامه و وزارت نفت کوتاهی کردند، در حالی که این مسئله با پیگیری به راحتی قابل حل و فصل بود.
وی با اشاره به موانع جدی که در نتیجه سیستم بوروکراسی اداری مقابل تأمین این اعتبار ایجاد شد، گفت: از شهریور سال گذشته می‌دانستیم که ۷۴۰روستای خوزستان دچار تنش و بحران آب هستند و با برنامه‌ریزی و تصمیمات درست می‌توانستیم تا تابستان امسال با کمترین هزینه، بسیاری از این مشکلات را برطرف کنیم، ولی امروز با هزینه‌ای دوچندان باید این بحران را حل کنیم. قالیباف گفت: یکی از مدیران سازمان برنامه بیش از ۴۰ روز است که نامه مربوط به اعتبار هزار میلیارد تومانی را به جریان نینداخته است، در حالی که در پیگیری‌های ما حتی صورت وضعیت برای صنایع نفتی نیز تعیین شده است.
مسئولیت صنایع متعدد نسبت
به برداشت آن‌ها از آب‌های خوزستان
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به وجود صنایع متعدد فعال استان خوزستان عنوان کرد: باید مشخص شود سهم این صنایع نسبت به برداشت آن‌ها از آب خوزستان چیست. آیا این صنایع نمی‌خواهند آب استان خوزستان را با این درآمد‌های هنگفت مدیریت کنند؟
وی تصریح کرد: مهم نیست که من چه مسئولیتی دارم، بنده حاضرم برای حل مشکلات مردم کفش هر کسی را واکس بزنم تا مسئله‌ای از مسائل مردم حل شود. خداوند به این کار‌ها برکت می‌دهد، البته اگر فردی بخواهد در برابر حل مشکلات مردم کارشکنی کند، مقابل او می‌ایستم.
ضرورت پرداخت حقابه به خوزستان
رئیس قوه مقننه کشورمان ضمن تأکید بر پرداخت حقابه به استان خوزستان یادآور شد: حقابه‌های مربوط به پروژه‌های انتقال آب ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان باید با پیگیری نمایندگان دنبال شود و اعتبارات آن به حوزه آب خوزستان اختصاص پیدا کند.
وی افزود: اقدامات صورت گرفته در شهر یا استان نباید به صورت جزیره‌ای پیش برود. اگر پولی به استان و شهر اهواز تزریق می‌شود، این اعتبارات باید به صورت سیستمی هزینه شود.
درد خوزستان از نداری نیست
قالیباف با بیان اینکه درد استان خوزستان از کمبود ظرفیت‌ها و نبود منابع مالی نیست، اضافه کرد: جنس محرومیت استان خوزستان با برخی دیگر از مناطق قابل قیاس نیست، چراکه در بین مردم خوزستان بیش از محرومیت، احساس تبعیض وجود دارد. سال ۵۸ در یکی از مناطق خرمشهر یک عکس یادگاری گرفتم، پس از سال‌ها در دوره‌ای که در شهرداری تهران مسئولیت داشتم، به خرمشهر رفته بودم و در همان نقطه مجدداً عکس گرفتم و وقتی به این دو عکس نگاه می‌کنم، به عنوان یک انقلابی در مقابل سوءمدیریت‌ها و کم‌کاری‌هایی که در این مناطق شده است هیچ پاسخی برای مردم خوزستان ندارم.
ورود دیوان محاسبات به نحوه هزینه‌کرد اعتبارات در خوزستان
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از مسائل مهمی که در استان باید پیگیری شود، این است که چرا با وجود حجم قابل توجه اختصاص اعتبارات برای استان خوزستان، اما خروجی کافی در استان دیده نمی‌شود. این مسئله از طریق دیوان محاسبات نیز به طور ویژه پیگیری خواهد شد تا مشخص شود اعتبارات به چه نحو هزینه شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار