چرا مسئولان باید قانونمندتر باشند؟
کد خبر: 1056504
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QqO
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
سردار حسين رحيمي

به طور حتم آنچه که جوامع مدرن و امروزی را از جوامع بدوی، متمایز می‌کند، قانون است. عاملی بشر ساخته که با تعیین کردن حدود اجتماعی، حقوق و تکالیف شهروندان و دولتمردان را مشخص می‌کند و همانطور که عمل به قانون فریضه است، برای قانون‌شکنان نیز مجازات‌هایی در راستای نظم عمومی و یکپارچه شدن جامعه در نظر گرفته شده‌است.
عمل به قانون در میان مسئولان باید جدی‌تر و با اهتمام بیشتری دنبال شود؛ چراکه قانون‌شکنی در بعد مسئولان علاوه بر اعراض از قانون، صدور مجوز به مردم است که گویا می‌شود قانون را رعایت نکرد، گهگاه آن را دور زد یا با تفاسیر مختلف از عمل به آن سر باز زد، در اینجاست که جرقه هرج و مرجی در جامعه زده خواهد شد و شهروندان قانون‌شکنی را مجاز می‌دانند. این درحالیست که مقام معظم‌رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری به قوای سه‌گانه کشور در راستای ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ رعایت، تمکین و احترام به قانون و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی اعلام می‌دارند که قانون شکنی باید قبح وجود داشته باشد و سرپیچی از قانون به عنوان یک امر قبیح شامل مجازات شود؛ چه اینکه فردی به خاطر جایگاه خود و حس ارزشمندی به گوش سربازی بزند یا جانبازی خود را مبرا از رعایت قانون دانسته و ناهنجاری‌های ناشی از عدم تمکین به قانون را متوجه جامعه کند.
به طور حتم هر کسی در هر جایگاه و مرتبه‌ای موظف به اجرای قانون است، البته برای اجرای قانون از مسیر عدالت، همیشه ملاطفت فردی پاسخگو نیست و اینجاست که وجه اقتداری و برخورد انتظامی پلیس که مجری قانون است خود را به نمایش می‌گذارد. سکوت متولیان قانون در برابر قانون گریزی و تسری آن به مجریان، سم خاموشی است که موریانه‌وار به جان بدنه نظم و انضباط عمومی افتاده و آن را از درون نابود می‌کند؛ به طوری‌که تنها هیبتی پوشالی از آن باقی می‌گذارد که با تلنگری فرو می‌پاشد.
‌همواره شنیده ایم که «قانون بد بهتر از بی‌قانونی است» در نتیجه احترام مسئولان به قانون و رعایت بی‌چون و چرای آن بدون توجه به جایگاه و شأن افراد، باعث تسری قانون به جامعه و نهایتاً شهروندانی قانون‌مدار می‌شود؛ چراکه می‌دانند از یک سو در صورت اعراض از قانون مجازات در انتظار فرد خاطی است و از دیگر سو قانون برای همگان یکسان اجرا می‌شود و تنبیه عدم تمکین به قانون، مسئول و غیر‌مسئول، رئیس و مرئوس، نماینده مجلس و جانباز نمی‌شناسد و همه در برابر قانون یکسانند که البته امیدواریم شاهد اجرای این مهم که در ابلاغیه‌های مقام معظم رهبری آمده است نیز باشیم؛ چراکه بی‌قانونی مسئولان و افراد دارای شأن اجتماعی چراغ سبزی برای افرادی است که به دنبال فضای بی‌قانونی و ناهنجاری هستند.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار