۱۶ هزار کودک کار و خیابان تحت پوشش خدمات بهزیستی
کد خبر: 1056193
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QlN
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
قبادی دانا خبر داد؛
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۱۲ هزار کودک کار و خیابان تحت پوشش خدمات روزانه بهزیستی بودند که با همکاری تشکل‌های مردم نهاد این تعداد به ۱۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در برنامه چاپ اول شبکه خبر گفت: زباله، طلای سیاه است و هرکسی در واقه قادر نیست که زباله‌گردی کند. کار به این گونه پیش می‌رود که در هر محله‌ای یک کودکی از سوی پیمانکاران به کار گرفته شده که این پیمانکاران تحت نظر شهرداری هستند.

وی ادامه داد: ما با شهرداری رایزنی کردیم و قرار شد که شهرداری تهران پیگیر منع به‌کارگیری کودکان زباله‌گرد شود و حتی شهرداری موظف شد که قرارداد این پیمانکاران را لغو کند، اما چون هنوز ما شاهد کودکان زباله گرد هستیم به نظر می‌رسد این طرح موفق نبوده است بنابر این ما کار را پیگیری می‌کنیم.

قبادی دانا در ادامه این برنامه به ۱۶۰۰ مرکز توانبخشی روزانه اشاره کرد و گفت: ۴۰ درصد این مراکز در تهران هستند و این یک ضعف است و معنایش این است توزیع کافی نیست. همچنین دسترس پذیری افراد دارای معلولیت به مراکز توانبخشی محدود است و توزیع مراکز توانبخشی ما براساس آمایش سرزمین نیست و این مراکز در شهر‌های کوچک وجود ندارند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره بیماران ضایع نخاعی نیز بیان کرد: ۲۷ هزار ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی ماهانه یک میلیون تومان حق پرستاری دریافت می‌کنند. ۳۰۰ میلیارد تومان در قانون بودجه برای تامین بیمه افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است. اکنون یک میلیون و ۵۵۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.

وی ادامه داد یک میلیون و ۸۰ هزار نفر خانوار مستمری‌بگیر بهزیستی را روی نقشه مشخص کردیم و براساس آن ۲۵۲۷ محله شد که به همین تعداد مرکز در این محلات در حال خدمت هستند. آخرین مرکز سه ماه است که راه اندازی شده است و براساس فناوری اطلاعات کار خود را انجام می‌دهند. مددکاران در مراکز خدمت محلی، طی ۹ ماه به منازل مراجعه کردند و مشکلات معلولان را احصا کردند و معلولانی بودند که می‌گفتند ۲۰ سال است کسی به آن‌ها سر نزده است.

در بخش دیگری از این برنامه قبادی دانا به اورژانس اجتماعی و سابقه ۲۰ ساله آن اشاره کرد و گفت: اکنون بیش از چهار هزار نفر پرسنل در اورژانس اجتماعی مشغول هستند. هر چند کاستی وجود دارد، ولی نبود این مراکز آسیب‌های اجتماعی را زیاد می‌کند. ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور وجود دارد و ۱۰۰ شهر نیز اورژانس اجتماعی ندارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: ۴۰ سامانه الکترونیکی در بهزیستی فعال شد که با کدملی نیاز‌ها را مشخص می‌کند. مددجو می‌تواند وارد سامانه شود و ببیند از سال ۹۲ تاکنون چه اقداماتی برای او انجام شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره کودکان کار نیز گفت: مساله کودکان کار مانند کوه یخ است یعنی نوک کوه از آب بیرون است و کودکان کار را در خیابان می‌بینیماما عده‌ای از کودکان در کارگاه‌ها و مکان‌های دیگر مشغول به کار هستند. کودکانی که ساماندهی می‌شوند قبلاً اوراق هویتی نداشتند و آمار دقیق از آن‌ها نداشتیم. اکنون بررسی وضعیت بیومتریک کودکان کار براساس عکس از عینبیه آن‌ها است که در تهران از ۹۴۴ کودکی که ساماندهی شدند ۸۰ درصد ایرانی نیستند و یک و نیم درصد پاکستانی هستند.

قبادی دانا گفت: طبق آمار گذشته غیر از آمار براساس اسناد هویتی، ۱۲ هزار کودک کار و خیابان تحت پوشش خدمات روزانه بهزیستی بودند که با همکاری تشکل‌های مردم نهاد این تعداد به ۱۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: براساس اسناد هویتی کودکان کار، اگر اکنون کودکی از تهران به جای دیگر فرستاده شود مشخص می‌شود. بخشی از کودکان کار نیازمند هستند، اما بخشی از آن‌ها حاصل قاچاق کودک کار هستند. برای کودک زیر ۱۵ سال کار ممنوع است و در طرح ما هدف خانواده است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار