مشارکت مستقیم مردم در بازآفرینی محله همت‌آباد
کد خبر: 1056180
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QlA
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان :
علیرضا قاری‌قرآن گفت: مهمترین ویژگی در طرح بازآفرینی محله همت‌آباد، مشارکت مستقیم مردم است.

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین اصفهان،به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ علیرضا قاری‌قرآن  مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان  در نشست عمران و آبادانی در کنگره " استان اصفهان و توسعه ملی " از طریق فضای مجازی برگزار شد اظهار کرد: در استان اصفهان براساس مطالعات وتحقیقات میدانی بعمل آمده بالغ بر ۱۴ هزار هکتار از اراضی شهری در زمره بافتهای فرسوده وناکارآمد شهری قرار دارد که این میزان بیش از 10% کل بافتهای فرسوده وناکارآمد کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: در دهه اخیر رویکرد بازآفرینی بافت فرسوده در وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته و پس از اجرای طرح‌هایی مانند مسکن مهر، تمرکز بر روی بازآفرینی بافت میانی و حاشیه‌ای شهرها بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص طرح بازآفرینی محله همت‌آباد گفت: حدود 75 هکتار از بافت فرسوده اصفهان مربوط به این محله بوده که در طرح بازآفرینی آن تلاش می‌شود تا با ایجاد فضای مناسب، مردم برای ساخت و ساز و نوسازی خانه‌های خود تشویق شوند.

وی، سه ضلع اصلی طرح بازآفرینی شهری را مردم، بخش خصوصی و (دولت و شهرداری) دانست و بیان داشت: با اجرای این طرح، ساخت شهرها جای خود را به ساخت کالبد شهری می‌دهد و کیفیت زندگی مردم در بافت‌های میانی و حاشیه‌ای بهبود می‌یابد.

قاری‌قرآن گفت: سهم کاربری‌ها در وضع موجود محله همت‌آباد به این گونه است که ۶۱ درصد مسکونی، ۲۹ درصد شبکه معابر با کیفیت پایین، ۱.۸ درصد آموزشی و چهار درصد تجاری است.

وی خاطرنشان کرد: این بافت سرانه فضای سبز یا درمانی ندارد در حالیکه با اجرای طرح بازآفرینی شهری برای این موارد بسترهای لازم ایجاد می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه در طرح بازآفرینی بافت فرسوده شهری، از زمین خود مردم استفاده می‌شود تا خدمات و مسکن مناسب برای آنها فراهم شود، تصریح کرد: مهمترین اتفاق در اجرای این طرح، جلب اعتماد مردم است تا داشته‌های خود را برای ساخت و ساز قرار دهند. همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای جلب اعتماد مردم در طرح بازآفرینی بافت فرسوده شهری ضروری است.

وی همچنین با اشاره به اینکه اصفهان باید پاسخگوی تمدن و میراثی که از سالیان دور به ویژه از یک هزار و ۴۰۰ سال پیش به عنوان نخستین دوره پایتختی دارد، باشد اذعان داشت: به همین دلیل ظرفیت واقعی جمعیت آن دو میلیون نفر نیست. و افزایش آن کار شهر را دشوار می‌کند.

قاری‌قرآن بر تغییر نگاه به شهرسازی تاکید کرد و گفت: وقتی برای طرح جامع شهری اصفهان برنامه‌ریزی شد باید کمربند و خطی به عنوان حریم و محدوده شهر در نظر گرفته شود و اجازه ندهیم که به راحتی چیزی به آن اضافه و کم کنند یا کنار آن مجموعه جدیدی درست و یا به شهر اضافه شود.

وی با اشاره به حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی خالی در کلانشهر اصفهان که معادل ۱۰ درصد خانه‌های خالی تهران است، تصریح کرد: ۶۰ تا ۷۰ درصد این واحدها در مجموعه شهید کشوری و ولی عصر بوده چرا که قرار است آنها آوردگاه یا کالای سرمایه‌ای باشند اما الگوی سپاهان‌شهر نسبت به مجموعه شهیدکشوری بهتر جواب داده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار