پاداش یک میلیارد تومانی برای شناسایی ماینر‌های برق‌خوار
کد خبر: 1056128
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QkK
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸

اظهارات کارشناسان حوزه برق نشان از آن دارد که مزارع غیر‌قانونی استخراج رمز ارز برنامه‌ریزی را برای مدیریت صحیح شبکه برق از وزارت نیرو سلب کرده‌است، زیرا کافی است ماینر‌ها کمی تراز برق یک منطقه را به هم بریزند تا شرکت توانیر مجبور به قطع برق یک منطقه شود، از این‌رو شناسایی مزارع غیر‌قانونی رمز ارز آنقدر اهمیت دارد که مدیر عامل شرکت توانیر گفت: تاکنون یک میلیارد تومان پاداش به گزارش‌های مردمی و افرادی که مراکز غیر مجاز رمزارز را معرفی کرده‌اند، پرداخت شده‌است.
ماینر‌هایی که به شکل قاچاق وارد ایران شده‌اند جزو پر مصرف‌ترین ماینر‌های موجود در بازار‌های جهانی هستند، از این‌رو مصرف برق ماینر‌های موجود در ایران اصلاً استاندارد‌های جهانی را رعایت نکرده‌است، حال وقتی ماینر‌ها در مزارع استخراج رمز ارز برق‌خوری می‌کنند، امکان برنامه‌ریزی برای مدیریت شبکه از وزارت نیرو سلب می‌شود. وزارت نیرو با شناسایی مصارف مختلفی، چون کارخانه‌های فولاد و سیمان می‌تواند شبکه را مدیریت کند و در مواقعی که مصرف پیک است، از این مصارف بخواهد مصرف را قطع کند و در مواقع دیگری به آن‌ها فرصت دهد تا فعالیت کنند، اما وقتی مصارف زیر‌زمینی برق را همانند مزارع استخراج رمز ارز اصلاً نمی‌شناسد پس بالطبع نمی‌تواند با آن‌ها جهت قطع مصرف در مواقع پیک مصرف هیچ‌گونه هماهنگی را به عمل آورد.
به نظر می‌رسد شناخت کلیه مصارف برق جزو اهداف وزارت نیرو باشد تا اول کلیه مصرف‌کنندگان و میزان مصرف را بشناسد و سپس به یک جمع‌بندی برای کنترل مصارف در مواقع پیک و غیر پیک مصرف انرژی برسد؛ در حقیقت کار به جایی رسیده‌است که مصرف‌کنندگان غیر‌قانونی برق باید در کشور شناسایی شوند، زیرا کافی است یک یا چند مصرف‌کننده زیر‌زمینی برق تراز مصرف شبکه برق را به هم بریزد تا یک منطقه در خاموشی فرو رود. محمدحسن متولی‌زاده در رسانه ملی اظهار داشت: تاکنون ۲۰۰ هزار دستگاه ماینر غیر‌مجاز در کشور شناسایی شده که برق مصرفی این دستگاه‌ها، معادل ۸۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی است و البته ۲۷ درصد از این تعداد کشفیات را با اطلاعات مردمی شناسایی و ضبط کرده‌ایم. مدیرعامل شرکت توانیر گفت: تاکنون یک میلیارد تومان پاداش به گزارش‌های مردمی و افرادی که مراکز غیر‌مجاز رمزارز را معرفی کرده‌اند، پرداخت شده‌است. مدیر عامل شرکت توانیر گفت: این دستگاه‌های غیر‌مجاز که در بخش‌های مختلف خانگی، صنعتی و دیگر مراکز نصب شده بودند با کمک دستگاه‌های قضایی و اطلاعاتی شناسایی و ضبط شدند که علاوه بر جرایم سنگین حداقل تا پایان سال این دستگاه‌ها بازگشت داده‌نمی‌شوند.
متولی‌زاده در خصوص همکاری‌های صنایع بزرگ و بخش کشاورزی برای کاهش مصرف برق افزود: تاکنون ۳۶۵ هزار موافقتنامه با بخش صنایع بزرگ و کشاورزی امضا شده که برای همکاری این بخش با وجود محدودیت‌های مالی، هزار میلیارد تومان تشویقی در نظر گرفته شده‌است؛ البته این رقم سال گذشته ۵۸۰ میلیارد تومان بود.
مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه ما برای هر استان سهم مصرف برق مشخص کردیم، گفت: بر اساس سهمی که هر استان دارد می‌تواند میزان برق مصرفی خود را مدیریت کند.
وی ادامه داد: مصرف برق امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۱۰ برابر شده که این رقم در تاریخ صنعت برق ایران بی‌سابقه است که گرما، رمزارز‌ها و رشد مصرف صنایع علت آن است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار