کارآمدی، شاخصه لاینفک مدیران دولت مردمى آیت الله رئیسى و زیربنای تحقق ایران قوی
کد خبر: 1054625
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QM5
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
اگر مدیریت در بخش‌های مختلف «متدین، انقلابی و کارآمد» باشد، همه‌ی مشکلات حل خواهد شد اقدامی که می‌تواند اعتماد مردم به دولت رئیسی را جلب کند
هوشنگ رستم پور شهیدى
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رهبر معظم انقلاب مدیر قوی را لازمه‌ی پیشرفت همه‌جانبه‌ی کشور دانسته اند. معظم له «مدیر قوی» را با عناوین «مدیر انقلابی»، «مدیر جهادی» و «مدیر کارآمد» نیز یاد کرده‌اند.

اینک با عنایت به نزدیک شدن به معرفى اعضاى دولت سیزدهم برای اذهان عمومی جامعه سوالی مطرح است که چه کسانى و با چه شاخصه هایى می‌توانند همکاران اصلى دولت سیزدهم باشند؟ با نزدیک شدن به زمان تشکیل کابینه و معرفی اصلی‌ترین اعضای دولت به نظر می‌رسد این سیدابراهیم رئیسی است که باید پاسخ اعتماد مردم را به خوبی بدهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز از سال نو در سخنرانی زنده تلویزیونی خطاب به ملت شریف ایران، انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ را در ابعاد داخلی و خارجی بسیار مهم برشمردند. معظم له ریاست جمهوری را با اختیارات بسیار وسیع، مهمترین و موثرترین مدیریت کشور نام بردند و از مردم خواستند برای ناامید کردن دشمن و نوسازی دستگاه اجرایی، و در انتخاب رئیس‌جمهور با خصوصیاتی مانند مردمی بودن، کفایت، قدرت مدیریت، ایمان، عدالت‌خواهی، ضد فساد بودن، عملکرد انقلابی و جهادی، اعتقاد به توانمندی‌های داخلی، امیدواری به آینده و اعتقاد به جوانان را مورد توجه قرار دهند.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نیز برای دولت مردمی ایرانی قوی هفت اصل محوری را طراحی و به شرح زیر بیان کرده است:

۱) دولت جوانان
واگذاری ارکان و مسؤلیت‌های اصلی به جوانان شجاع، تحول‌خواه، متخصص، پاک و ضدفساد
۲) دولت کرامت
توجه به عزت، شرافت و کرامت مردم به خصوص محرومان و طبقات پایین جامعه
۳) دولت عزت
دارای دیپلماسی هوشمند و مبتکر برآمده از قدرت و توانایی‌های داخلی برای تعامل و رابطه دوستانه و مقتدرانه با دنیا
۴) دولت آزادی
پاسدار آزادی بیان و قلم و حقوق اساسی همه شهروندان ایرانی
۵) دولت شفافیت
دسترسی مردم به عملکرد‌ها و قرارداد‌ها برای ارزیابی و قضاوت
۶) دولت کار
مکلف به تامین اشتغال پایدار و مقابله با بیکاری و اخراج ظالمانه کارگران
۷) دولت اخلاق موظف به رشد و بالندگی فکری، علمی، فرهنگی و اخلاق جامعه به پشتوانه فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی

با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دولت سیزدهم با آینده یک نسل و جامعه و به تعبیر مقام معظم رهبری آینده انقلاب مواجه است؛ بنابراین انجام کاری با چنین وسعت، تعریف و تعیین کابینه درخور آن متفاوت است. از این رو در اولویت‌بندی‌های خود اجرای گام دوم انقلاب اسلامی و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم را باید در رأس امور قرار دهد و افرادى متناسب و مناسب اجراى این امر انتخاب شود چرا که باید گام دوم انقلاب از بُعد نظری به بُعد عملی تغییر کند، اجرای گام دوم انقلاب بر عهده دولت سیزدهم با همکارى و مساعدت جامعه و تشکل‌های مردمی است و رأى مردم به حضرت آیت الله رئیسى، رئیس جمهورى منتخب مطالبات جدیدى از تشکیل دولت و کابینه ایشان ایجاد مطالبه دارد. رئیس جمهور منتخب مردم نیز قطعا این مطالبات به حق مردم را دریافت کرده و تغییرات اساسى را در کابینه و دولت جدید خواهند داشت هر چندبرخى جریان‌ها با هجمه هاى خود مى خواهند منتخب مردم را وادار به عقب نشینی کنند تا کابینه قوى و مردمى را برای تحقق مطالبات مردم ایجاد نکند.

على ایحال رئیس جمهورى منتخب وظیفه دارد به شعار‌ها و وعده هایى که دادند عمل کنند و تحت تاثیر هجمه‌ها قرار نگیرند و کار خود را همچنان ادامه دهند. مع الوصف مردم انتظار دارند براى اولیت دولت آیت الله رئیسى کابینه اى رونمایى شود که بدیل و نظیر شعار هاى شخص آیت الله رئیسى باشد زیرا که ایشان پس از اعلام نتایج انتخابات در بیانیه‌ای خطاب به مردم ایران نوشت: «ان شاء الله دولتی پرکار، انقلابی و ضدفساد را تشکیل می‌دهم، و به سوی بسط عدالت، به‌عنوان مأموریت محوری انقلاب اسلامی حرکت خواهیم کرد و تمام ظرفیت‌های دولت را برای ایجاد نهضت بزرگ خدمت به ایرانیان عزیز به کار خواهیم بست. وی همچنین در آخرین مورد از صحبت‌های خود در برنامه بدون تعارف نیز شرط همکاران آینده را «کارآمدی، فسادستیزی، روحیه انقلابی و مردمی بودن» معرفی کرد.  

با این توضیحات انتظارات از رئیس‌جمهور منتخب در تشکیل دولت جدید بالاست. بدین معنی که هر کدام باید به تنهایی نمادی از مدیر انقلابی، کارآمد، ضدفساد و مردمی باشند و نماد همه این شرایط و خصوصیات باشند:
• با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت کار کند
•متعهّد، متدیّن و بانشاط و پرانگیزه باشد
•انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک باشد
• برای انجام کار کفایت لازم را داشته باشد
•صداقت و مسئولیت‌پذیری داشته باشد
•دشمن شناس باشد
•به مردم و نظام اسلامی متعهّد باشد
•مزه ریاست و نگاه از بالا به پایین را نچشیده و محرومان و مستضعفین را، ولی نعمت خود بدانند
•توجه به اولویت‌ها داشته باشد
• داراى نگاه نقادانه باشد
•حرکت مبتنی بر علم و درایت
•همت، همراه با انگیزه خدمت
•نخواسته‌اند معنی جناح بازی و اتصال به باند‌های قدرت طلب را بفهمند
•کار را تا رسیدن به نتیجه پیگیری کند
•جوانب و آثار یک اقدام را ملاحظه کند
•از ظرفیّت کارشناسی استفاده کند
•مردمدار و دلسوز باشد
•شجاع و ساده زیست باشد‌
• به دنبال جمع ثروت برای خود نباشد
• تنبل، بی‌حال و سهل‌انگار نباشد
• در دستگاه تحت مدیریت‌اش فساد نفوذ نکند

انقلاب به کار آدم‌های کارآمد و صادق نیاز دارد و هرجا کارآمدی نباشد، مشروعیت از بین خواهد رفت.
فصل الخطاب پایانى این بیان مقام معظم رهبرى است که فرمودند؛ این ضعف‌ها مربوط به مدیریت‌ها و کمبود‌ها و ناتوانی‌های برخی مدیران است نه حرکت عمومی نظام اسلامی. کارآمدی نظام غیر از کارآمدی این دستگاه یا آن دستگاه است؛ نظام، نظام کارآمدی است.

بنابراین مشکل غیرقابل‌حلی در کشور وجود ندارد و اگر مدیریت در بخش‌های مختلف «متدین، انقلابی و کارآمد» باشد، همه‌ی مشکلات حل خواهد شد اقدامی که می‌تواند اعتماد مردم به دولت رئیسی را جلب کند انتخاب وزیران و مدیرانی است که اعتقاد و توان همکاری با مردم و ایجاد رابطه صمیمانه و صادقانه با جامعه را داشته باشند. بر این باور هستم که اعتماد مردم به شخص آیت الله رئیسی در مقام قوه قضائیه و نامزد ریاست جمهوری با اعتماد به «دولت رئیسی» متفاوت است.


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار