اختلاف قدیمی ایران و فیفا بالاخره حل شد!
کد خبر: 1054310
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QH0
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
با تصویب لایحه دولت درباره ماهیت حقوقی فدراسیون‌های آماتوری در مجلس و شورای نگهبان، اختلافی فوتبال ایران و فیفا بعد از سال‌ها حل و فصل شد.
عباسعلی کدخدایی، عضو و سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته از تایید اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران خبر داد. او در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «در جلسه چهارشنبه ۹ تیرماه اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران، مورد بررسی قرار گرفت و مغایر با شرع مقدس و قانون اساسی شناخته نشد.»

این اتفاق در حالی صورت گرفت که در سنوات گذشته شورای نگهبان لایحه دولت را مغایر با شرع مقدس و قانونی اساسی شناخته بود و بعد از گذشت یک سال و انجام اصلاحات مدنظر این نهاد، بالاخره به تصویب رسید و از این پس فدراسیون‌های ورزشی از جمله فدراسیون فوتبال ایران که همگی در زمره فدراسیون‌های آماتوری قرار می‌گیرند، دیگر نهاد «عمومی غیردولتی» شناخته نمی‌شوند و به موسسات «غیر دولتی با استقلال شخصیت حقوقی» تبدیل می‌شوند.

تمام این فعال و انفعالات بعد از آن صورت گرفت که فیفا نسبت به ماهیت این فدراسیون خرده گرفت و خواستار اصلاح آن شد؛ به طوری که خواسته‌های این نهاد بین‌المللی به علت محدودیت‌های موجود در قوانین مصوب دولت و مجلس، مشکلاتی را میان دو طرف ایجاد کرده بود.

طبق قانون مصوب سال ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی، ارگان‌های مختلف در ایران به چهار بخش وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهاد‌های عمومی غیر دولتی و موسسات خصوصی تقسیم بندی می‌شوند که فدراسیون‌ها در زمره نهاد‌های عمومی غیردولتی بودند و در نتیجه به علت تعریف بودجه و دریافت کمک‌های دولتی، مشمول بازرسی و پاسخگویی به نهاد‌های دولتی بودند که این موضوع مغایر با تعاریف فدراسیون‌ها در فیفا بود.

با توجه به موضوع، اصلاح اساسنامه این فدراسیون سال گذشته با چالش بزرگی مواجه شد و فیفا اجازه برگزاری انتخابات تا زمان رفع ایراد‌ها را نمی‌داد. در نهایت فیفا به این نتیجه رسید که تا زمان تغییر قوانین در ایران و ارائه لایحه دولت به مجلس، اجازه برگزاری انتخابات و تایید اصلاحات اساسنامه را بدهد؛ به شرطی که این فدراسیون در مهلتی یک ساله نسبت به این تغییرات اقدام کند.

بالاخره این تغییرات قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل یک ساله مسوولان دولتی و فدراسیون فوتبال به فیفا انجام شده و فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند به فیفا این تاییدیه را ارائه دهد که تغییرات مدنظر این نهاد انجام شده و از این پس فدراسیون فوتبال طبق مصوبه اخیر، در زمره نهاد‌های غیردولتی با ماهیت حقوقی مستقل است.

بر اساس مصوبه مجلس و شورای نگهبان، «فدراسیون‌های ورزشی آماتوری از فهرست نهاد‌های عمومی غیر دولتی -مصوب ۱۳۷۳- خارج و به عنوان موسسات غیردولتی با استقلال شخصیت حقوقی شناخته می‌شوند. این موسسات با مجوز وزارت ورزش و جوانان تاسیس می‌شوند و در چارچوب قوانین و مقررات کشور با رعایت اساسنامه بین‌المللی مربوط فعالیت می‌کنند. موسسات یاد شده افزون بر منابع درآمدی غیر دولتی، حسب مورد به اقتضای وظایف قانونی دستگاه‌های اجرایی دولتی یا در قالب ردیف‌های بودجه کشور، از کمک دولت برخوردار می‌شوند. اساسنامه هر یک از این موسسات از سوی مجمع عمومی مربوط تهیه و تصویب یا اصلاح می‌شود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار