احمدیان: «فمینیسم اسلامی» عنوانی جعلی است
کد خبر: 1053641
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q6D
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷
رونمایی از کتاب «فمینیسم و خانواده»

برخی برای حل اختلاف میان اسلام و فمینیسم، پای یک عنوان جعلی به نام «فمینیسم اسلامی» را به میان کشیده‌اند که یک ترکیب پارادوکسیکال است و مبانی آن با مبانی اسلام، همخوانی ندارد.
حجت‌الاسلام احمدیان، رئیس پژوهشکده الهیات با بیان این مطلب در آیین رونمایی از کتاب «فمینیسم و خانواده» گفت: مسئله زن یکی از مباحث پرچالش در تقابل میان تجدد و سنت‌گرایی است، تجددگرایان به دنبال تحقق جریان فمینیسم بوده‌اند و اگرچه فمینیسم به عنوان یک جریان اجتماعی و فرهنگی مطرح شده است، اما مبانی فکری آن‌ها برای ما بسیار پراهمیت است. وی افزود: فمینیست‌ها بر این باورند یک ظلم تاریخی در حق زنان نسبت به مردان صورت گرفته است و زنان را دارای شرایط نامساعد می‌دانند و منشأ این شرایط بد را در بستر خانواده و نقش زنان در خانواده جست‌وجو می‌کنند و معتقدند باید برای سامان دادن به این اوضاع، تلاش کرد. آن‌ها معتقدند عدم اشتغال زنان در خارج از منزل و وظیفه خانه‌داری و فرزندپروری ریشه اصلی ظلم‌ها در حق زنان است و نابرابری و نامساعد شدن اوضاع زنان را بسیار مرتبط با وظایف زن در خانواده می‌دانند و در پی اصلاح این وظایف هستند.
رئیس پژوهشکده الهیات و خانواده ریشه بسیاری از اختلافات زوجین در خانواده‌ها را تفکرات فمینیستی دانست و گفت: وقتی وظایف خانه‌داری زن در خانواده به جای یک فضیلت اخلاقی، به عنوان یک رذیلت اخلاقی و یک امر مذموم در تفکر زنان، جا انداخته شود، آن وقت است که درگیری‌ها میان زن و شوهر شدت می‌گیرد. یکی از علت‌های فروپاشی و تزلزل نظام خانواده را باید در تفکرات فمینیستی یا شبه فمینیستی جست‌وجو کنیم، برخی برای حل اختلاف میان اسلام و فمینیسم، پای یک عنوان جعلی به نام «فمینیسم اسلامی» را به میان کشیده‌اند که یک ترکیب پارادوکسیکال است و مبانی آن با مبانی اسلام، همخوانی ندارد. سکولاریسم، اومانیسم و نفی وحی در این عنوان دخیل شده‌اند و به هیچ‌وجه با تعالیم اسلامی سازگاری ندارد. حجت‌الاسلام احمدیان افزود: ما به هیچ وجه نافی ظلم‌ها و بی‌عدالتی‌ها در حق زنان نیستیم و با تمام قوا برای رفع این موارد تلاش می‌کنیم ولی راه‌حل در تفکرات فمینسیتی نیست. در بخشی دیگر حجت‌الاسلام محمد قطبی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه فمینیست‌ها در تفسیر طبیعت دچار یک خطای استراتژیک شده‌اند، گفت: ما نباید طبیعت را بر اساس خواسته خودمان تفسیر کنیم بلکه باید آنچه را که واقعاً وجود و عینیت خارجی دارد، در نظر بگیریم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار