تهران نیازمند ۵۰ هشدار دهنده سریع زلزله
کد خبر: 1052877
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ptt
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه تهران نیازمند ۵۰ هشدار دهنده سریع زلزله است، گفت: تنها ۲۰ درصد برای مقابله با مخاطرات زلزله آمادگی داریم.
سرویس جامعه جوان آنلاین: رضا کرمی محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با اشاره به اینکه سامانه هشدار سریع زلزله با اعلام هشدار ۵ ثانیه پیش از وقوع زلزله می‌تواند تلفات زلزله را ۱۰-۱۵ درصد کاهش دهد، گفت: این سامانه برای ما بسیار قیمتی است و نیازمند سرمایه گذاری در این زمینه هستیم.

کرمی محمدی با اشاره به اینکه تاریخچه ورود این سامانه به کشور به سال ۹۴ و در زمان حضور جایکای ژاپن در ایران باز می‌گردد، ابراز داشت: مشابهت توکیو و تهران باعث شد که جایکا ترتیب ورود این سامانه را در ایران شکل دهد و برای راه اندازی این سامانه ۴ سنسور به تهران هدیه کرد که در گسل مشا و در نقطه‌ای نزدیک دماوند کار گذاشته شدند.

وی در ادامه ابراز داشت: در سال ۹۷، ۲۲ سنسور دیگر از سوسیس خریدیم، اما سویسی‌ها این سنسور‌ها را تحویل نمی‌داد و می‌گفتند قیمت بالاتر رفته و در نهایت با ترفند‌هایی بدون پرداخت پول اضافه این ۲۲ سنسور را تحویل گرفتیم و تعداد سنسور‌ها به ۲۴ عدد رساندیم.

کرمی محمدی گفت: این سنسور‌ها در خارج از تهران یعنی بر روی گسل ری، پیشوا، ملارد کار گذاشته شد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ابراز داشت: طراحی مشابهی بر روی این سنسور‌ها از روی مدل ژاپنی انجام گرفت و این داده‌های تبدیل به داده‌های آنلاین شدند.

وی با بیان اینکه برای تکمیل سامانه هشدار سریع نیازمند ۵۰ سنسور هستیم افزود: طی یک هدف ۴ ساله تامین می‌توانیم به این تعداد دست یابیم.

کرمی محمدی ابراز داشت: هر سنسور به همراه دیجیتایزر حدود یک میلیارد هزینه دارد و برای تامین آن سازمان مدیریت بحران نمی‌تواند به دلیل وظایف کلان کشوری، کمکی کند.

وی ادامه داد: برخی سیستم‌های هشدار سریع درست کار نمی‌کردند و تصمیم گرفتیم از طریق توان داخلی با برگزاری مناقصه میان پژوهشگاه زلزله شناسی، سازمان ژئوفیزیک، مرکز تحقیقات ساختمان و چند دانشگاه سیستم را اصلاح کنیم و در نهایت یکی از دانشگاه‌ها برنده مناقصه شد و شروع کرد بر روی نرم افزار کاربردی کار کردن تا علاوه بر اصلاح داده‌های سنسورها، در یک پروژه ۳ ساله عملکرد آن‌ها را بررسی کند.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه همزمان با برگزاری این مناقصه سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف برای هماهنگی با این سامانه اعلام آمادگی کردند، توضیح داد: از دستگاه‌ها خواستیم مشخص کنند که با انتشار چنین هشداری چه عکس العملی خواهند داشت و اولین سازمانی که عملیاتی و زیرساختی عمل کرد، سازمان آتش نشانی بود که زیرساختش متصل شد و قرار شد دو درب ۱۳۰ ایستگاه آتش نشانی تهران همزمان با هشدار دستگاه‌ها باز شده و زنگ‌های عملیات به صدا در بیاید تا آتش نشانان آماده شوند.

کرمی محمدی با تاکید بر نقش پر اهمیت مترو برای اتصال به این سامانه گفت: مترو زیرساخت‌های خوبی دارد و، اما پیچیده‌تر از آتش نشانی است، البته برای مترو هم تعریف شده که همزمان با اعلام هشدار زلزله چه اقداماتی را انجام دهند.

وی افزود: هلال احمر هم درخواست اتصال داشته است و بیمارستان‌های، شرکت گاز و آب و فاضلاب نیز باید زیرساخت‌هایشان تکمیل شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران یادآور شد: براساس بررسی‌هایی که در شهر تهران صورت گرفته است اگر تمام ظرفیت‌های ارگان‌های دخیل در زلزله ۶.۵ ریشتری برای زلزله ۶.۵ ریشتری فعال شود، تهران تنها ۲۰ درصد آمادگی مقابله با زلزله را دارد و ۸۰ درصد پاسخگویی لازم را نخواهد داشت.

وی از آسیب پذیری حدود ۵۰ بیمارستان در تهران که عمر مفید ساختمانی شان گذشته است خبر داد و گفت: این ساختمان‌ها باید مقاوم سازی شوند، اما به دلیل مشکلات اقتصادی کشور فعلاً نمی‌توان به این مساله امیدوار بود.
منبع: ميزان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار