سند صیانت از کودکان در فضای مجازی تصویب شد
کد خبر: 1051902
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PeA
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
پس از ۵ سال وقفه
سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی که از سال ۹۵ در مرکز ملی فضای مجازی تدوین شده بود، در شورای عالی فضای مجازی به تصویب نهایی رسید.

سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی که از سال ۹۵ در مرکز ملی فضای مجازی تدوین شده بود، در شورای عالی فضای مجازی به تصویب نهایی رسید.
به گزارش مهر، شورای عالی فضای مجازی پس از سه ماه وقفه، عصر روز ۱۷ خرداد به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور و با حضور سایر اعضا تشکیل شد. در این جلسه بخش‌های باقی‌مانده از سند صیانت از کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار گرفت و این سند پس از حدود پنج سال انتظار برای تصویب، توسط شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید.
بحث صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی از اوایل دهه ۸۰ شمسی (۱۹۹۰ میلادی) با فراگیری اینترنت در دنیا مطرح شده و با توجه به اینکه در این فضا موضوع هرزه‌نگاری کودکان وجود دارد، کشور‌های مختلفی به این موضوع پرداخته‌اند. اگرچه تا سال ۲۰۰۰ بیشتر تمرکز کشور‌ها روی هرزه‌نگاری کودکان و آسیب‌هایی بود که می‌تواند به صورت مستقیم متوجه کودک شود، اما پس از آن دغدغه‌های دیگری در قالب یک پروتکل الحاقی به کنوانسیون حقوق کودک اضافه شد و سند مقابله با فحشا و هرزه‌نگاری کودکان به تصویب رسید؛ ایران نیز به این کنوانسیون پیوست. به طور کل همه کشور‌ها به این توافق رسیدند که باید با هرزه‌نگاری کودک در فضای مجازی مقابله شود.
تا سال ۲۰۱۰ در برخی جوامع به صورت توسعه یافته یا محدود، مجموعه متنوعی از اقدامات مربوط به صیانت از کودکان در فضای مجازی تدوین شد و در ایران نیز از اواسط دهه ۸۰ به این مسئله به صورت جدی‌تر پرداخته شد به نحوی که وزارت ارشاد و مرکز رسانه‌های دیجیتال، پلیس فتا و سازمان فناوری اطلاعات اقدامات ترویجی در این رابطه انجام دادند. در سال ۸۸ که قانون جرایم رایانه‌ای به تصویب رسید، بحث هرزه‌نگاری مرتبط با کودک و نوجوان در مواد ۱۴ و ۱۵ آن دیده شد و به دادگاه‌ها صلاحیت داده شد تا بتوانند با موضوعات مربوط به آن برخورد کنند، اما از آنجا که در این زمینه نقص مقررات‌گذاری و سیاستگذاری دیده می‌شد، مرکز ملی فضای مجازی از سال ۹۲ در گروه‌های کاری مختلف بحث صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی را در دستور کار قرار داد و سند صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی را در سال ۹۵ در کمیسیون عالی محتوای این مرکز به تصویب رساند. با این وجود و به دلیل اینکه این سند در آن زمان به تصویب شورای عالی فضای مجازی نرسید و در صف تصویب باقی ماند، در سال ۹۷ و متناسب با شرایط، مورد بازنگری مجدد قرار گرفت و در نهایت با هدف ساماندهی فضای مجازی کودک و ایجاد یک زیست‌بوم محافظت شده، توسط شورای عالی فضای مجازی به تصویب نهایی رسید.
به طور کل مطابق آنچه تدوین‌کنندگان این سند عنوان کرده‌اند، ۹ سیاست کلان برای محافظت از کودکان در برابر آسیب‌های احتمالی فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است.
۱- توسعه محیط‌های صیانت شده در فضای مجازی
۲- رده‌بندی محتوا و خدمات متناسب با سن و جنسیت و آمادگی جسمی
۳- ارتقای سواد فضای مجازی و مهارت‌افزایی کودکان با ابزار‌هایی که در اختیار والدین قرار می‌گیرد
۴- آگاه‌سازی و هوشیار‌سازی والدین و مربیان به دلیل نقش حمایتی که در این زمینه دارند
۵- پیشگیری از ارائه محتوای خدمات مضر
۶- برخورد قضایی با کسانی که علیه کودک و نوجوان اقدام مجرمانه انجام می‌دهند
۷- مراقبت اجتماعی از کسانی که در این فضا آسیب دیده‌اند یا در معرض خطر هستند
۸- مشارکت‌محوری بخش خصوصی
۹- توسعه همکاری‌های بین‌المللی با کشور‌های مختلفی که نسبت به این موضوع دغدغه دارند

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار