مسکو امريكا براي روسيه و چين شمشير را از رو بسته است
کد خبر: 1051463
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PX5
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳
پرواز بمب‏افكن‌هاي اتمي ناتو در مرز روسيه و صحبت از «تلفن قرمز» بين پكن و واشنگتن

امريكايي‌ها فعلاً همچنان در مسيري هستند كه اژدهاي چيني و خرس روسي را تحت فشار نظامي و امنيتي قرار دهند تا مبادا اين دو قدرت موازنه قوا را بيش از اين به ضرر امريكا و متحدانش جابه‌جا كنند. سفارت مسكو در واشنگتن در زمينه تصميم پنتاگون براي استفاده از بمب‌افكن‌هاي اتمي B- 52H در رزمايش دريايي ناتو در نزديكي مرزهاي روسيه هشدار داد. در عين حال تنها يك هفته پس از آغاز رزمايش نظامي امريكا در اقيانوس آرام، روسيه نيز از آغاز برگزاري رزمايش گسترده‌اي در اين اقيانوس خبر داد اما مانوري از لفاظي و تهديدات عليه چين هم از واشنگتن به گوش مي‌رسد و وزير دفاع امريكا از لزوم برقراري خط تلفن قرمز ما بين پكن و واشنگتن سخن گفته است تا روح رقابت ميان دو اين هم همچنان از صرف تجاري بودن فاصله بگيرد و به سمت تقابل نظامي پيش برود.
رزمايش بزرگ بالتاپس، بزرگ‌ترين رزمايش دريايي بين‌المللي در درياي بالتيك است كه از سال 1971 سالانه در ماه‌هاي ماه و ژوئن برگزار مي‌شود. رزمايش 2021 بين روزهاي ششم تا 18 ژوئن با مشاركت بيش از 4هزار نظامي، شش هواپيماي نظامي از 16 كشور عضو ناتو از جمله امريكا، انگليس، كانادا، سوئد و فنلاند در حال برگزاري است. نيروهاي امريكايي در اقيانوس آرام نيز هفته گذشته يك رزمايش دريايي گسترده را برگزار كردند. در مقابل، وزارت دفاع روسيه نيز روز پنج‌شنبه از آغاز رزمايش نظامي گسترده اين كشور در بخش مياني اقيانوس آرام خبر داد. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيك، وزارت دفاع روسيه در بيانيه خود اعلام كرد: «در حال حاضر تمرين بخش‌هاي مختلف نيروي دريايي در بخش مياني اقيانوس آرام بر اساس طرح آموزش فرماندهي و گروه‌هاي وابسته به نيروي دريايي در اقيانوس آرام در حال انجام است.» بر اساس گزارش‌ها، در اين رزمايش 20 كشتي جنگي و كشتي پشتيباني و زيردريايي و 20جنگنده مشاركت دارند. در همين حال سفارت مسكو در واشنگتن از تصميم وزارت دفاع امريكا براي استفاده از بمب‌افكن‌هاي راهبري B- 52 با قابليت حمل كلاهك اتمي در رزمايش بالتاپس(Boltops) 2021 نيروهاي ناتو شديداً انتقاد كرد و آن را اقدامي تحريك‌كننده و بستن شمشير از رو خواند. سفارت روسيه در امريكا همچنين تأكيد كرد: استفاده از بمب‌افكن‌هاي اتمي B- 52H در طول اين رزمايش يك رفتار تحريك‌آميز ديگر است. اين قبيل اقدامات باعث تشديد شرايط در اروپا و بدتر شدن فضای روابط پيش از نشست مهم «جو بايدن» و «ولاديمير پوتين» شده است. ما از امريكا مي‌خواهيم در اين تصميم خود درباره امنيت اروپا بازنگري و فعاليت‌هاي خطرناك نزديك مرزهاي روسيه را متوقف كند.
ضرورت برقراري خط «تلفن قرمز» با چين
در جريان يك جلسه استماع مربوط به بودجه نظامي در كميته نيروهاي مسلح سناي امريكا سناتور انگوس با ابراز نگراني درباره نبود يك خط تلفن داغ(قرمز) با چين هم در سطح رياست جمهوري و هم در سطح وزير دفاع گفت: چيني‌ها به آن بي‌ميل هستند اما من معتقدم اين بايد يك اولويت امنيت ملي باشد.
لويد آستين، وزير دفاع امريكا با بيان اينكه در اين نگراني با كينگ شريك است و كاملاً موافق چنين چيز حياتي است، ادامه داد: با نگاه به برخي از رفتارهاي تهاجمي كه ما از سوي چين در حوزه هند- اقيانوسيه شاهد بوده‌ايم، من نگران رخدادي هستم كه باعث بروز يك بحران شود و من فكر مي‌كنم ما نيازمند اين قابليت هستيم كه بتوانيم هم با همپيمانان و شركايمان و هم با رقبا يا رقباي بالقوه خود گفت‌وگو كنيم.
آستين در مواجهه با پرسش‌هاي مكرر سناتورها درباره ارزيابي‌اش از نيات چين و اينكه آيا امريكا تلاش كافي در قبال پيروز شدن در جنگ احتمالي با چين صرف مي‌كند، گفت: من قطعاً معتقدم هدف آنها كنترل حوزه هند- اقيانوسيه است و من همچنين معتقدم آنها مايل هستند به اينكه در جهان كشور مسلط يا برتر باشند. در عين حال مارك ميلي، رئيس ستاد مشترك ارتش امريكا نيز در اين نشست در پاسخ به سؤال سناتور جاش هاولي درباره لزوم آمادگي براي بازداشتن چين از اقدام عليه تايوان در عرض «سه تا هفت سال آينده» اظهار كرد مأموريت اصلي بايد بازدارندگي باشد نه درگيري.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار