نبود اعتبار مانع از اجرای طرح سامانه گرمسیری است
کد خبر: 1051420
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PWO
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱
مهم ترین پروژه های آب وخاک؛
سامانه گرمسیری طرحی است که در صورت اجرا توسعه اقتصادی استان ایلام را در پی دارد اما مسئولان کمبود اعتبار را مانع از اجرای پروژه می‌دانند.
آزادپور

 طرح سامانه گرمسیری از مهم‌ترین پروژه‌های آب و خاک در سطح کشور است که به دستور مقام معظم رهبری با هدف ارتقای وضعیت معیشت مرزنشینان و نگاه خاص به عمران و آبادانی و پیشرفت استان‌های مرزی در نظام جمهوری اسلامی ایران کلید خورد.

در همین راستا در استان ایلام نیز طرح سامانه گرمسیری با اهداف ایجاد اشتغال پایدار، تثبیت جمعیت، افزایش امنیت غذایی، استفاده بهینه از منابع آب و خاک از سال 1394 آغاز شد. علی رغم اینکه اتمام طرح تاثیر بسزایی بر معیشت مردم محروم ایلام و توسعه‌ استان دارد اما بیش از چند سال است که از تاریخ شروع آن می‌گذرد اما همچنان به بهره برداری نرسیده است.

مزایا احداث سامانه گرمسیری

سعید یعقوبی، کارشناس گیاه‌شناسی گفت: طرح سامانه گرمسیری یکی از بزرگترین کارهای صورت گرفته به منظور اشتغالزایی و تثبیت مرزنشینان غرب کشور و از هدایای نظام به این مردم قشر زحمت‌کش است.

وی افزود: این طرح به منظور کنترل روان آب‌های مرزی و استفاده بهینه از این منبع بزرگ ملی احداث شده، و همچنین موجب تغییر اقلیم ، ایجاد اشتغال روزافزون و بهره وری مناسب از منابع می‌شود.

با توجه به مزایایی که احداث این طرح به دنبال دارد الزامی‌ است مسئولان کشوری و استانی با انجام اقدامات لازمه و برداشتن موانع موجود، قدمی چشم‌گیر در راه توسعه استان که ایلام به عنوان یکی از محروم ترین استان‌های کشورشناخته شده، بردارند.

بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از سامانه گرمسیری ایلام

در همین راستا محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلام در چند روز گذشته در بازدید از سامانه گرمسیری در مهران بیان کرد: "با افتتاح سامانه گرمسیری بیش از 10 هزار هکتار از اراضی آبی به اراضی دیمی تبدیل می‌شوند. با توجه به ضرفیت کشاورزی در استان ایلام در تلاشیم با اختصاص اعتباری بالغ بر 4 میلیارد تومان در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از این طرح باشیم."

کمبود اعتبار مانع از اتمام طرح گرمسیری در ایلام

اقبال گراوند در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: طرح سامانه گرمسیری به وسعت 17559 هکتار با هدف صیانت از منابع آب و خاک، بهره برداری بهینه از منابع آبی مهار شده، ایجاد اشتغال، تامین آب کشاورزی، بهبود وضعیت معیشتی، بهداشتی و... در سال 1394-1395 در استان ایلام آغاز شد.

سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با بیان اینکه این طرح به علت کمبود اعتبار نیمه تمام مانده است افزود: این طرح که بیش از گذشت 8 دهه در نظام جمهوری اسلامی ایران به بار نشسته، تا‌کنون به علت عدم تکمیل شبکه‌های اصلی هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده است.

این مسئول تصریح کرد: به علت اینکه این طرح مزایای بسیاری برای استان به دنبال دارد، امید می‌رود در آینده با تخصیص اعتبارات لازمه به مرحله افتتاح برسد.

اهمیت سامانه گرمسیری در ایلام

تثبیت جمعیت، جلوگیری از مهاجرت، افزایش درآمد خانوارهای روستایی، افزایش بیش از یک کشت در فصول مختلف و افزایش 3 تا 8 برابری درآمد از مهم ترین مزایای این طرح است. از سوی دیگر نیز اجرای این طرح تحولی عظیم در زمینه کشاورزی و صنایع تبدیل ایجاد می کند که موجب توسعه استان و بهبود وضعیت معیشت مردم به ویژه روستاییان می‌شود.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار