پرداخت 160میلیارد تومان خسارت به گندم‌کاران استان اردبیل
کد خبر: 1049721
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004P4z
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به پرداخت ۳۱۶ میلیارد تومان خسارت به زارعان گندمکار در کشور طی سال گذشته گفت: از این مقدار پرداختی خسارت، سهم استان اردبیل ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل،  خلیل نیکشاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۱۵۰ میلیارد تومان مابقی این رقم مربوط به ۳۰ استان دیگر کشور است که نشان می‌دهد بیش از نیمی از این پرداخت خسارت از طریق بیمه‌ها مربوط به زارعان استان اردبیل با پوشش بیمه‌ای مناسب بوده است.

وی افزود: استان اردبیل با پوشش ۱۹۲ هزار هکتار اراضی حاصلخیز و با اولویت گندم رتبه اول کشوری را در پوشش بیمه‌ای محصولات استراتژیک به دست آورد در حالی که در سال‌های گذشته این جایگاه همیشه دو رقمی بوده است.

وی همچنین به ارتقا جایگاه استان در تولید محصولات در فضای بسته اشاره کرد و گفت: در ۴۰ سال گذشته همواره استان اردبیل رتبه‌های آخر کشوری را در این حوزه داشته اما به یکباره با توسعه این بخش جایگاه اول کشوری به اردبیل رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان متوسط تولید محصول در فضای بسته را ۳۰۰ تن در هر هکتار اعلام کرد و ادامه داد: در کشورهای اروپایی این میزان تا ۸۰۰ تن است که ۱۰ تا ۱۵ برابر تولید فضای باز می‌باشد.

وی در زمینه اجرای پروژه پایاب سد خداآفرین نیز بیان کرد: در این شبکه آبیاری بیش از یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده تا ۴۵ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت محصولات آبی برود.

نیکشاد افزود: پیشرفت این پروژه ۹۵ درصد است ، ۱۱ هزار هکتار از اراضی ملی تاکنون تعیین تکلیف شده و امسال با تلاش و پیگیری امیدواریم همه اراضی تحت پوشش به زیر کشت تولید محصولات زراعی برود.

وی همچنین به پوشش بیمه‌ای محصولات زراعی به ویژه گندم اشاره کرد و گفت: در این زمینه رتبه سوم کشوری به دست آمده و از طریق وزارت نامه‌نگاری با مسئولان استان به انجام رسیده است.

نیکشاد تصریح کرد: سال گذشته در کل کشور برای توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای ۴۲۰ میلیارد تومان منابع اختصاص یافته که سهم استان ۱۸۰ میلیارد تومان است که ۴۵ درصد سهم ملی را شامل می‌شود.

وی گفت: ۱۴ هکتار شهرک گلخانه‌ای استان در سال ۹۵ با تلاش و پیگیری‌های جدی هم‌اکنون به ۱۴۰ هکتار افزایش یافته و احداث ۵۰۰ هکتار مجتمع‌های گلخانه‌ای نیز در حال اقدام است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار