مراقب ورود ویروس جهش یافته هندی درحاشیه شهر مشهد باشید
کد خبر: 1048149
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ofd
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
وزیر بهداشت درسفر به مشهد
جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی در محل استانداری برگزار شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان که در محل سالن اجتماعات سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی استانداری برگزار شد، گفت: از استاندار خراسان رضوی، کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر شهرهای استان، دستگاه‌های اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی، بسیج صداوسیما، روحانیت معزز و به خصوص مردم عزیز به واسطه همراهی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی قدردانی میکنم.

دکتر سعید نمکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه من کارگرزاده هستم و از رنج معیشتی با خبر هستم، افزود: رنج معیشت برای خانواده‌ای که باید در شبانه روز کار کند تا آبرومندانه امور معیشیتی خود را تامین کند، سخت است که محل کسب و کار خود را برای مدتی تعطیل کند و من به این امر آگاه هستم.

وی با قدردانی از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به واسطه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسمات گوناگون، خاطرنشان کرد:زمانی که برگزاری مراسم لیالی قدر و عید فطر را مشاهده ‌کردم، از اینکه به جمعیت مذهبی‌مان به واسطه رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعتماد نمودم، افتخار کردم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به حواشی موج چهارم شیوع کرونا در کشور، گفت: قبل از آمدن موج چهارم کرونا، گفتم خود را برای یکی از سنگین ترین امواج کرونا باید آماده کنیم. لذا دلیلش این بود وقتی دیدم ویروس انگلیسی نظام بهداشت و درمان انگلیس، اروپا و آمریکا را بهم زد، در قدرت سرایت بسیار سریع و غیرقابل پیش بینی است.

نمکی ادامه داد: ما در موج چهارم کرونا که یکی از سهمگین ترین امواج بود، راهکارهای جدیدی را انتخاب کردیم و فهمیدم ویروس انگلیسی با ویروس ووهان بسیار متفاوت عمل خواهد کرد. اول دستور دادیم هیچ دانشگاهی حتی بخش خصوصی مریض غیر اورژانسی پذیرش نکند چراکه برآورد ما این بود اگر درست عمل نکنیم تخت کم خواهیم آورد. با این وجود در این مدت حدود 200 هزار افغانستانی بدون کارت را در بیمارستان‌های خود بستری و معالجه کردیم و در پیک چهارم تعداد از این عدد عبور کرد.

وی بیان کرد: در گام‌های بعدی راه‌اندازی کلینیک‌های سرپایی، مراکز 16 ساعته و کلینک سرپایی بستری موقت و تزریق داروهای ضد ویروس را دنبال و توسعه دادیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه‌اندازی کمیته‌های ترخیص را از دیگر اقدامات مدیریت پیک چهارم کرونا بیان و تصریح کرد: خارجی‌ها برآورد مرگ حداقل 700 نفر در روز را برای ما در این موج پیش بینی می‌کردند اما اینگونه نشد و در این موج که سهمگین ترین موج کرونای جهان بود با لطف خدا، تلاش شبانه روزی همکاران و همدلی مردم توانستیم آن را مدیریت کنیم. در این راستا تا امروز روند افزایش در هیچ استانی نداریم و این مرگ‌ها نشان از انبوه بیماران بستری قبلی است.

نمکی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به موقعیت استان خراسان رضوی و ویژگی‌های آن، اظهار کرد: وجود تعداد قابل توجهی از ترددهای مرزی بعضا غیر کنترل از ویژگی‌های خراسان رضوی است.

وی خواستار شد: به همین دلیل اولین تقاضای من از عزیزان این است که به شدت مراقب ایاب و ذهاب‌های مرزی باشید. در این راستا بیماری کووید هندی را در بعضی از مناطق کشور داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه هشدار داد: موج ویروس انگلیسی از غرب کشور آمد اما موج ویروس هندی از جنوب و جنوب شرق و شرق مارا گرفتار خواهد کرد.

نمکی با بیان اینکه حتما باید برای آینده با تیزنگری و ژرف بینی مراقب ورود ویروس موتاسیون یافته هندی از مرزهای کشورهای همسایه بیشتر باشیم، مجددا خواستار شد: مراقب حاشیه شهر مشهد باشید چراکه نقطه آسیب پذیر شما آنجا است. گرچه با کمک‌های صورت گرفته توسط سپاه و بسیج حاشیه شهر مشهد متحول شده است اما هنوز نگران حاشیه شهر مشهد هستم. معتقد هستم حاشیه شهر مشهد یک منطقه ایزوله نیست و این جمعیت در زیر پوست مرکز شهر در رفت و برگشت است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی