خانه‌های تاریخی نیشابور در معرض خطرات جدی هستند
کد خبر: 1047448
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OUK
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی نیشابور:
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور گفت: برخی خانه‌های تاریخی در نیشابور در معرض خطر جدی عدم رسیدگی و عدم مرمت و یا تغییر کاربری هستند.

اسماعیل اعتمادی اظهار داشت:عمارت‌های متعددی در شهرستان نیشابور در کنار باغ‌ها وجود دارد که بیشتر آنها وضعیتی تاریخی دارند و می‌توان در راستای امکانات گردشگری شهرستان از آنها بهره گرفت.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور بیان کرد:۶ خانه تاریخی در شهرستان نیشابور ثبت ملی شده‌اند و البته لازم است که بخش خصوصی در زمینه تبدیل این خانه‌ها به وضعیت گردشگری مناسب نیز ورود کند.

اعتمادی خاطرنشان کرد:از سوی دیگر شاهد این هستیم که برخی عمارت‌های تاریخی شهرستان مورد رسیدگی قرار نگرفته‌اند و همین مسئله آسیب‌های زیادی را متوجه این خانه‌های تاریخی کرده است.

وی گفت: برای مثال خانه تاریخی قوامی دچار فرسودگی شده و آب به داخل عمارت رخنه کرده و وضعیت این خانه تاریخی در معرض خطر جدی است. میراث فرهنگی در حد مقدورات خود برای مرمت بنا ورود کرد و این خانه را در همین وضعیت فعلی سرپا نگه داشته است.

اعتمادی تاکید کرد: تجربه تلخی پیش از این در مورد باغ و خانه تاریخی امین اسلامی داشتیم و بسیاری از درختان آن قطع شد و دوست نداریم این اتفاق برای باغ تاریخی قوامی نیز رخ دهد و اساسا هرگونه تغییر کاربری در خانه‌های تاریخی ثبت ملی شده ممنوع است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی