افزایش 300 درصدی صادرات سیب‌زمینی در استان اردبیل
کد خبر: 1046378
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OD4
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: میزان صادرات سیب زمینی در سال گذشته ۱۲۶ هزار تن بود و سال گذشته میزان صادرات سیب زمینی نسبت به سال مشابه قبل از آن ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، خلیل نیکشاد در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل قطب تولید سیب زمینی کشور است و در گذشته بیش از 830 هزار تن سیب زمینی تولید شد. میزان نیاز داخلی استان اعم از مصرف خانوار و خوراک صنایع تبدیلی تکمیلی در حدود 200 هزار تن است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: میزان صادرات سیب زمینی در سال گذشته 126 هزار تن بود که این میزان نسبت به سال گذشته که فقط 45 هزار تن بیش از سه برابر افزایش داشته است که این بیانگر این است که سال گذشته میزان صادرات سیب زمینی نسبت به سال مشابه قبل از آن 300 درصد رشد داشته است.

نیکشاد ادامه داد: در ماه های گذشته به دلیل مشکلاتی که در اثر بیماری ویروسی کرونا در سطح کشور و جهان به وجود آمده است بسیاری از رستوران ها و غذاخوری ها به دلیل تعطیلی و عدم جذب مشتری عملا مصرف سیب زمینی نداشته اند که همین موضوع باعث افزایش میزان حجم سیب زمینی و کاهش قیمت آن شده است، بدیهی است تا بازگشت شرایط و پروتکل های بهداشتی به وضعیت ایده آل همچنان در وضعیت قرمز و پر خطر باز هم شاهد تعطیلی این امکان غذایی خوری خواهیم بود.

وی افزود: بسیاری از کشاورزان سیب زمینی‌های خود را در شرایط سنتی و غیراستاندارد نگه می‌دارند که همین موضوع سبب افت کیفیت سیب زمینی‌های انبار شده و کاهش بازار پسندی آن می شود که برای رفع این معضل نیز خوشبختانه با مجوزهایی که برای احداث واحدهای سردخانه بزرگ و مجهز داده شده است این مشکل نیز تا پایان نیمه نخست امسال برطرف خواهد شد و دیگر تولیدکنندگان سیب زمینی مشکل انبارداری سیب زمینی نخواهند داشت و به راحتی می توانند محصولات تولیدی خود را در این واحد های سردخانه بزرگ صنعتی نگهداری کرده و در موقع مناسب به فروش برسانند.

این مقام مسئول بیان کرد: در حال حاضر تعداد 4 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی در ارتباط با سیب زمینی فعال هستند که میزان خوراک سالانه این واحد ها 100 هزار تن است و علی رغم این تقویت صنایع تبدیلی و تکمیلی را در استان در دست اقدام داریم که قطعا با شروع فعالیت این صنایع تبدیلی و تکمیلی در ارتباط با سیب زمینی شاهد جذب مواد خام این محصول در این کارخانه ها خواهیم بود و قطعا در سال های آتی با مشکل انباشت و فساد این محصول روبه رو نخواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: بنا به تصمیمات اتخاذ شده در ستاد تنظیم بازار استان سیب زمینی‌های باقی مانده در انبارهای موجود که با میل سیب زمینی کاران انبار شده برای جلوگیری از فساد سیب‌زمینی‌های باقی مانده به صورت مستقیم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده عرضه می‌شود که امید می‌رود سیب‌زمینی کاران زحمتکش در بحث بازار در زمان های عادی و وجود بازار سیب زمینی های خود را به فروش رسانده تا شاهد چنین وضعیتی نباشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار