پول فوتبال سر سفره همه فوتبالی‌ها می‌رود؟
کد خبر: 1043332
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NPw
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۲
سعيد احمديان

شهاب‌الدین عزیزی‌خادم که حرف و حدیث‌های زیادی درباره انتصاب‌هایش در همین ابتدای حضورش در فدراسیون فوتبال به وجود آمده است، گویا همچنان از اینکه روبه‌روی همه رسانه‌ها قرار بگیرد ابا دارد و ترجیح می‌دهد در تربیون‌های یک‌طرفه صحبت کند، مانند برنامه تلویزیونی ورزش و مردم که دیروز به استودیو این برنامه رفت، آن هم بدون اینکه از سوی مجری برنامه مورد سؤال چالشی قرار بگیرد تا برنامه شکل رپرتاژآگهی به خودش بگیرد. رئیس جدید فدراسیون فوتبال در این برنامه با توجه به تربیون یک‌طرفه‌ای که پیمان یوسفی، مجری برنامه در اختیار وی قرار داده بود، درباره انتخاب‌هایش شفاف پاسخ نداد و البته مانند مجمع انتخاباتی ۲۵ اسفند سال گذشته به صورت کلی از برنامه‌هایی که برای برگرداندن اعتبار به فوتبال در نظر دارد حرف زد و از این گفت که با بزرگان فوتبال در تماس است و از آن‌ها مشاوره می‌گیرد.

اما یکی از مهم‌ترین وعده‌های رئیس جدید فوتبال که از آن به عنوان تابوشکنی یاد کرد، بردن مزایا و درآمد فوتبال به مناطق کم‌برخوردار و محروم بود، وعده‌ای که اگر شعار نباشد و تحقق پیدا کند، می‌تواند یکی از گام‌های بزرگ در دوره جدید فدراسیون فوتبال باشد. فدراسیونی که تا امروز مدیرانش کمتر توجهی به استان‌ها داشته‌اند و هر چهار سال یک‌بار در زمان انتخابات و با توجه به نیازی که به رأی رؤسای هیئت‌های استانی دارند، سراغ‌شان را می‌گیرند. محدود بودن همه مزایا و بودجه‌ها به پایتخت یکی از سیاست‌های غلط دوره‌های گذشته رؤسای فدراسیون فوتبال بوده است که سبب شده استان‌ها از درآمد فوتبال کمتر بهره ببرند و زیر سایه کم‌توجهی تصمیم‌گیرندگان در فقر امکانات، ادامه فعالیت دهند.

حالا رئیس جدید فدراسیون فوتبال وعده می‌دهد که می‌خواهد این زنجیره بی‌توجهی و اینکه همه چیز باید در تهران خلاصه شود را قطع کند و تصمیم دارد با توجه به برنامه‌ریزی که صورت می‌گیرد، همه ایران بتوانند در مزایای اقتصادی که فدراسیون از قبل برند فوتبال به دست می‌آورد، شریک شوند. با تمام انتقاداتی که درباره برخی انتصاب‌ها به عزیزی‌خادم وارد است و برخلاف شعارش درباره شایسته‌سالاری است، اما تمرکززدایی و بردن منفعت‌های مالی فوتبال بر سر سفره همه استان‌ها یکی از اهداف قابل تحسین او در صورت عملی شدن خواهد بود.

عزیزی‌خادم دیروز وعده داد که از دورافتاده‌ترین مناطق از سلماس در شمال غرب کشور تا شهرستان سرباز در جنوب شرق کشور باید سهمی از درآمد‌های فدراسیون فوتبال در جهت توسعه زیرساخت‌ها و استعدادیابی داشته باشند. در اولین قدم هم قرار است جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در استان سیستان و بلوچستان برگزار شود. جلساتی که گویا به تناوب در دیگر استان هم برگزار خواهد شد تا مدیران فدراسیون در بخش‌های مختلف از نزدیک در جریان کمبود‌هایی که وجود دارد قرار بگیرند و در جهت توسعه فوتبال در استان‌های مختلف برنامه‌ریزی کنند.

همانطور که دیروز بار‌ها عزیزی‌خادم گفت که فوتبال متعلق به تمام مردم ایران است و درآمد این رشته ورزشی هم باید برای رفع کمبود‌ها در بخش زیرساخت‌ها، امکانات آموزشی و پشتوانه‌سازی در سراسر کشور خرج شود، به خصوص که فوتبال همانطور که با فاصله زیاد نسبت به بقیه ورزش‌ها علاقه‌مندان بیشتری دارد، ظرفیت‌های بزرگی نیز برای کسب درآمد دارد که سبب شده به عنوان یک صنعت پولساز مطرح شود. با توجه به چنین ظرفیتی تقسیم درآمد‌های اقتصادی بین استان‌های مختلف می‌تواند به رشد بیش از پیش این رشته و همچنین کشف استعداد‌های بیشتر کمک شایانی کند.

این در شرایطی است که در حال حاضر استان‌ها سهمی از این درآمد‌ها ندارند و از پتانسیل استعداد‌های فراوان در سراسر کشور با توجه به محدودیت‌های زیرساختی و مالی استفاده نمی‌شود و بخش زیادی از این ظرفیت بالقوه هرز می‌رود و بالفعل نمی‌شود. این پتانسیل اما در صورت فراهم کردن موقعیت مناسب جهت بهره‌برداری از آن به پشتوانه‌سازی برای فوتبال ملی می‌انجامد و علاوه بر موفقیت‌های بیشتر در میادین بین‌المللی فوتبال ملی و باشگاهی با توجه به شناسایی استعداد‌های بیشتر، آورده مالی بیشتری نیز برای فدراسیون فوتبال به همراه خواهد داشت.

یک بازی دو سر برد که گویا رئیس جدید فدراسیون فوتبال برای آن برنامه دارد و باید منتظر ماند و دید که آیا عملی می‌شود یا در همین حد شعار که در یک تربیون یک‌طرفه و بدون سؤال چالشی مانند برنامه تلویزیونی ورزش و مردم مطرح شد باقی می‌ماند و در همان استودیوی جام جم خاک می‌شود!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار