تکلیف هدایای دوران نامزدی پس از بهم خوردن آن چیست؟
کد خبر: 1043280
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NP6
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
در صورتی که قرار ازدواج در دوران نامزدی بهم بخورد باید برای پس گرفتن هدایای داده شده مطابق با قانون عمل کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: بر اساس عرف هنگام نامزدی هر یک از طرفین به یکدیگر هدیه‌هایی می‌دهند، اما سوال اینجاست که اگر نامزدی به هم بخورد تکلیف هدایا چه می‌شود.

در پاسخ به این سوال باید گفت هر یک از نامزد‌ها مى‌تواند در صورت به هم خوردن نامزدی هدایایى را که به طرف داده است، پس بگیرد.

اما اگر عین هدایا موجود نباشد، او می‌تواند پول هدایا را بگیرد، اما باید توجه داشت که این هدایا در تمام موارد، قابل مطالبه نیستند، بلکه تنها تحت شرایطى، شخص حق مطالبه هدایا را دارد.

مطالبه هدایا شرایط متعددی دارد؛ اگر نامزدی بهم خورده باشد و بنا نباشد که ازدواج صورت گیرد، در این صورت هدایایى که هر یک از طرفین به طرف دیگر یا خانواده او داده است قابل مطالبه و استرداد خواهد بود. علاوه بر آن اگر این هدایا به منظور و در راستاى وصلت طرفین و نه به انگیزه دیگرى تقدیم شده باشد می‌توان آن‌ها را مطالبه کرد.

شرط دیگر این است که اگر عین هدایا موجود است، عین قابل مطالبه و استرداد است، اما چنانچه عین موجود نیست، صرفا قیمت هدایایى قابل مطالبه است که عادتاً نگاه داشته مى‌شود، به عنوان مثال، هدایای مصرف شدنى که با مصرف عین آن از بین مى‌رود، مانند لباس و عطر از شمول این بند خارج است.

باید توجه داشت که قیمت هدایاى نگاه داشتنى که تلف شده‌اند، در صورتى قابل مطالبه است که با تقصیر هدیه‌گیرنده تلف شده باشد.

همچنین شرط دیگر این است که به هم خوردن وصلت به دلیل فوت یکى از طرفین نباشد، در صورتی که انحلال نامزدی ناشی از فوت یکی از نامزد‌ها باشد، اگر هدایا موجود باشد، حکم آن تفاوتی نداشته و باز هم می‌توان هدایا را مسترد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار