ایجاد انقلاب عمرانی نویدبخش روزهای بهتر اصفهان است
کد خبر: 1040529
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mgj
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
شهردار اصفهان :
دکترقدرت‌اله نوروزی صبح سه شنبه درآخرین نشست خبری پایان سال 99 در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد شهرداری اصفهان طی سه سال گذشته گفت: اتفاقات بزرگی در شهر در حال وقوع است؛ در این دوره ۷۲ افتتاحیه، ۷۲ پروژه و ۷۲ خدمت تقدیم مردم شریف اصفهان شد که آخرین آن جمعه گذشته برگزار و خیابان‌های آسمان و تابان و پل آفتاب به صورت رسمی به بهره برداری رسید، همچنین حفاری جبهه غربی خط ۲ مترو آغاز شد.

وی اظهار داشت: در این بازه زمانی در کنار پروژه‌های بزرگ عمرانی بهره برداری از ۱۸ پارک، ۲۰ خیابان جدید، ورود ۱۱۰ دستگاه اتوبوس جدید و بهره برداری از ۱۵ درصد باقیمانده خط یک مترو نیز انجام شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه یک هزار و ۴۴۰ طرح طی سه سال گذشته در شهرداری اصفهان در دستور کار بوده است، ابراز داشت: اغلب این طرح‌ها  یک انقلاب عمرانی است، یعنی اینکه خط دو مترو باید در چهار سال ساخته شود و لحظه‌ای درنگ برای اجرای آن نباشد.

وی ادامه داد: برای افتتاح این دو خیابان و پل آفتاب ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است و برای حفاری خط دو و حرکت شفت تی بی ام ۱۰ هزار تن یعنی چهار هزار متر مکعب بتن‌ریزی شده است.

وی با اشاره به مسیر تونل خط ۲ مترو گفت: حفاری جبهه غربی از خیابان کهندژ آغاز و با عبور از زیر خط یک در میدان امام حسین (ع) به میدان امام علی (ع) می‌رسد؛ جبهه شرقی خط دو از دو سال پیش حرکت خود را آغاز کرده و اکنون پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.

نوروزی خاطرنشان کرد: وقتی از انقلاب عمرانی صحبت می‌کنیم، یعنی اینکه خط دو مترو باید در چهار سال ساخته شود و لحظه‌ای درنگ برای اجرای آن نباشد.

شهردار اصفهان گفت: از مجموع ۱۶ ایستگاه خط دو مترو در حال حاضر ۱۲ ایستگاه در حال احداث است که درصد پیشرفت آنها حدود ۹۵ درصد است، به طور حتم اگر تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی نبود می‌توانستیم اعلام کنیم که خط دو مترو تا دو سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

نوروزی ادامه داد: ۵۶۰ میلیون یورو برای تأمین تجهیزات خط دو مترو پیش بینی و فاینانسور نیز تعیین شده است، همچنین برای خرید تجهیزات شرکت چینی مپنا در ایران تعیین شده که اگر این اعتبار در شورای اقتصاد مورد تصویب قرار گیرد، یک حرکت چریکی و اقدام انقلابی زیر زمین شهر انجام شده است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه عملیات حفاری و ساخت ایستگاه‌ها به صورت همزمان در حال انجام است، تصریح کرد: وقتی احداث مترو طولانی می‌شود یعنی سیویل، فونداسیون و حفاری زمان بر است وگرنه خرید تجهیزات آن‌چنان زمان بر نیست ولی هزینه بیشتری نیاز دارد.

شهردار اصفهان اظهار کرد: از رسانه‌ها دعوت می‌شود که اگر شهرشان را دوست دارند و دلشان برای شهر می‌سوزد که می‌دانیم هم شهرشان را دوست دارند و هم دل شان برای شهر می‌سوزد یک سفر یک روزه به زیر زمین داشته باشند و با بخشی از حقایق آشنا شوند.

نوروزی با تأکید بر اینکه انقلاب عمرانی فقط شامل حال مترو و حلقه حفاظتی نیست، گفت: حلقه حفاظتی شهر آرزوی دیرینه مردان توانمند این شهر را تحقق بخشید چرا که آنها تنها به فکر ۸۰ کیلومتر حلقه حفاظتی و تکمیل نیم رخ شرق اصفهان نبودند، بلکه در جریان انقلاب عمرانی ۱۸ بوستان و ۲۰ خیابان و دو سینما در سه و نیم سال گذشته احداث شده است.

وی با اشاره به تکمیل خط یک متروی اصفهان در این دوره مدیریت شهری گفت: خط یک مترو طی ۱۷ سال سالانه تنها پنج درصد پیشرفت داشت؛ در این دوره مدیریت شهری ۱۵ درصد باقی مانده از خط یک همراه با دعاوی پیچیده ۱۷ سال گذشته در مدت چهار ماه با همکاری مجموعه قطار شهری احداث و به بهره برداری رسید؛ چهار ماه به اندازه چهار سال منطق و استدلال دارد چرا که به صورت سه شیفت در همه سطوح فعالیت‌ها بدون لحظه‌ای درنگ انجام شد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه تعداد مسافران خط یک مترو اصفهان از ۱۶ هزار نفر در روز، اواخر اسفند ماه سال گذشته به ۱۲۰ هزار نفر رسید و این یک حرکت انقلابی در شهر بود، گفت: ۱۱۰ اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه شد و در زمانی که هیچ اتوبوسی در کشور وجود نداشت با رایزنی‌های انجام شده ۸۰ دستگاه اتوبوس وارد اصفهان شد که همه این اقدامات بیانگر حجم بالای فعالیت‌ها است؛ رسانه‌ها باید در جریان قرار بگیرند و به گونه‌ای عمل کنند تا شهر بیش از پیش آباد و رفاهیات برای مردم تأمین شود.

وی با بیان اینکه از سال ۹۰ تا ۹۶ سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ طرح تهیه و تصویب و در جریان اجرا قرار گرفته بود، خاطرنشان کرد: این آمار از سال ۹۶ تا بهمن ماه سال ۹۹ به ۴۰۱ طرح مصوب و به مرحله اجرا رسیده است.

شهردار اصفهان تأکید کرد: دو ابر پروژه با هدف مشخص کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک و تسهیل در رفت و آمد در تمام بخش‌های شهر و مهم‌تر از آن ایجاد عدالت فضایی به معنای ایجاد زمینه برای دسترسی همه مردم به امکانات شهری (از دارک تا کهندژ و از شمال تا جنوب شهر) انجام شده که متعلق به تمام اصفهانی‌ها است.

نوروزی خاطرنشان کرد: وقتی از افتتاح خیابان‌های تابان و آسمان و پل آفتاب سخن می‌گوئیم شاید موقعیت مکانی آن برای مردم ملموس نباشد، زیرا افتتاح این پروژه‌ها اقدامی در نقطه‌ای از شهر است که در تیررس دید همگان نیست.

وی ادامه داد: با این وجود این چند پروژه از لحاظ اثربخشی و عدالت اجتماعی، افزایش ایمنی و کاهش ترافیک یکی از بزرگترین طرح‌های عمرانی اصفهان محسوب می‌شود؛ حرکت صدها خودرو سنگین در شمال شرق باعث می‌شد بر اثر آمار سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر جان خود را در سوانح رانندگی از دست بدهند، اما با افتتاح دو خیابان تابان و آسمان و پل آفتاب دیگر نیازی نیست خودروها از میدان جوان و سه راه نقشینه عبور کنند و «یک راه دور نزدیک شد».

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: مسیر میدان شهدای ورزشگاه در ابتدای دولت آباد به سوی بزرگراه شهید اردستانی و فرودگاه خواهد رفت که این طرح محرک توسعه این منطقه است؛ وقتی می‌گوئیم باید مناطق کم‌برخوردار بیشتر موردتوجه قرار گیرد، به ویژه منطقه‌ای که برای کسی شناخته شده نیست، این اقدامات می‌تواند در این امر کمک کننده باشد؛ این گوشه‌ای از اقداماتی است که شده و یقیناً تداوم نیز خواهد داشت.

نوروزی تاکید کرد: یقین دارم کسانی که پا به عرصه رسانه می‌گذارند، با عدالت، اخلاق، ادب و انصاف بیش از ما آشنا هستند بنابراین امروز در این چهارچوب باهم به گفت‌وگو می‌نشینیم تا منفعت آن متوجه شهر، استان و کشور باشد.

وی تاکید کرد: وقتی از عدالت فضایی سخن می‌گوئیم به دنبال آن هستیم که امکانات به درستی در تمام شهر توزیع شود که نمونه‌های آن در پروژه‌های بزرگ و کوچک مشهود است.

شهردار اصفهان ادامه داد: مترو، رینگ چهارم، مرکز همایش‌های بین المللی اصفهان، نمایشگاه بین المللی اصفهان و بسیاری دیگر از پروژه‌های بزرگ در هسته مرکزی شهر یا محلی که ظرفیت اجرای آنها نبوده، قرار ندارد بلکه از مناطق محروم آغاز شده به مناطق مرکزی می‌آید و بار دیگر به مناطق حاشیه شهر می‌رود تا عدالت فضایی در پروژه‌های بزرگ اینگونه برقرار شود.

نوروزی تأکید کرد: حلقه حفاظتی شهر به عنوان پروژه محرک توسعه آبادانی و رفاه را برای مناطق کمتر برخوردار به ارمغان می‌آورد تا راه‌های دور را نزدیک کند، همه این پروژه‌ها به طور مستقیم در زندگی مردم آن مناطق تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در محله‌های حصه و زینبیه عدالت فضایی به خوبی ملموس است، گفت: خوشبختانه امروزه در تمام مناطق شهر پروژه‌های زیادی افتتاح شده و یا آماده افتتاح است؛ در محله زینبیه علاوه بر احداث ورزشگاه رستم، ورزشگاه سهراب نیز در آستانه افتتاح است همچنین در زینبیه کتابخانه احداث شده و تمام معابر و کوچه‌های حصه آسفالت شده است؛ در همت آباد طرح‌های خوبی اجرا شده همچنین در خیابان‌های بهشت و بهستان و پارک‌های منطقه ۹ پروژه‌های خوبی اخیراً اجرا شده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: در منطقه رهنان سینما مهتاب و پارک شهدای مدافع حرم احداث شده است، همچنین در بودجه سال آینده شهرداری برای آزادسازی ایستگاه مترو رهنان اعتبار لازم در نظر گرفته شده است.

نوروزی با اشاره به کاهش تراکم در شهرداری خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری اصفهان به سوی درآمدهای پایدار پیش می‌رود تا برای همیشه ماندگار باشد به طوری که تراکم فروشی از ۷۰ درصد در سال ۹۶ در بودجه سال آینده به ۳۰ درصد کاهش می‌یابد و این درحالی است که بودجه سال ۹۶ شهرداری دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بود، اما بودجه سال آینده نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان است و این آمار بسیار قابل تأمل است.

وی با اشاره به انجام اقدامات فرهنگی در شهر گفت: جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را برای کودکان شهر دائمی کردیم و برای ایجاد نشاط و شادابی سینما را به بلوچستان بردیم.

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: گردشگری یکی از محورهای اصلی شهرداری در این دوره مدیریت شهری بوده و نگاه ما به این موضوع معطوف بوده چرا که معتقدیم اصفهان می‌تواند محرک توسعه گردشگری ایران باشد.

وی ادامه داد: وقتی چهارباغ عباسی به میدان امام (ره) وصل می‌شود در واقع زمینه جذب گردشگر فراهم می‌شود، در این راستا با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ توافق‌های لازم انجام شده است.

شهردار اصفهان گفت: هفته گذشته مدیرعامل نمایشگاه بین المللی ایران به اصفهان سفر کرد تا برای نمایشگاهی در دبی مذاکره کنیم و بی شک در آن نمایشگاه نقش مؤثری خواهیم داشت؛ البته باید منتظر ماند تا شرایط کرونایی بررسی شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: همه این اقدامات انجام می‌شود تا زمینه حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در شهر فراهم شود در واقع با برگزاری نمایشگاه‌ها مدیریت شهری نقش تسهیل گر را دارد تا بخش خصوصی به امور شهری وارد شود.

شهردار اصفهان با تاکید بر ضرورت توسعه گردشگری گفت: اولویت نخست بودجه شهرداری گردشگری خواهد بود و در برنامه ۱۴۰۵ نیز بر این موضوع تمرکز جدی شده است.

نوروزی اصفهان را محرک توسعه گردشگری برای ایران دانست و افزود: اینکه توانستیم در قالب نشست‌های چهارشنبه با سفرا، اصفهان را به خواهرخوانده‌های شهر معرفی کنیم، با همین هدف بوده است که امیدواریم اقداماتی که توسط مدیریت شهری شده، توسط وزارت خارجه بیان شود.

وی تصریح کرد: توافق نهایی برای فروش هتل در جهان‌نما انجام شده و بهره‌برداری از آن باعث رونق این ساختمان می‌شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه شورای نامگذاری حتی از پیش از تشکیل شوراهای شهر وجاهت قانونی دارد و تصمیماتی که در آن گرفته می‌شود، فرایند قانونی دارد؛ گفت: مصوبات شورای شهر نیز در فرمانداری به عنوان نماینده حاکمیت اگر با موازین قانونی مغایر نبود، نهایی می‌شود، بنابراین اگر نخواهم مصوبات را اجرا کنم، مقابل قانون ایستاده‌ام.

نوروزی با اشاره به حواشی پیش آمده در خصوص شایعه نامگذاری سرویس‌های بهداشتی شهر اصفهان گفت: در اولین فرصت پاسخ نامه استاندار اصفهان در این خصوص را دادم، معاون خدمات شهری را نیز مأمور پیگیری کردم تا با مقصران این اتفاق چه سهواً چه عمداً طبق قانون برخورد کند.

وی خطاب به معترضان این اتفاق اظهار کرد: اتفاقی که افتاد دل همه ما را آزرده است؛ من با پدران شما در یک جبهه شاهد شهادت مردان این سرزمین بودم و بسیاری از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری نیز از خانواده شهدا هستند؛ هرکس اگر ذره‌ای نسبت به ایثار و شهادت دغدغه‌ای داشته باشد، بابت این موضوع خوشحال نمی‌شود و وظیفه دارد محکوم کند، بنابراین اگر عمل ناشایست و ناپسند در قبال شهدا رخ دهد، قابل سرزنش توسط همه کسانی است که به شهدا دل بسته‌اند.

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: یقیناً باید به شدت با این موضوع برخورد می‌شد در این راستا معاونت خدمات شهری نیز به خوبی با آن برخورد کرد، البته باید اطلاع‌رسانی کامل در این خصوص برای آگاهی بیشتر مردم انجام شود.

نوروزی تصریح کرد: تاکنون فرصت اظهارنظر در این خصوص برایم فراهم نشده بود و اکنون بهترین زمان پاسخ به آن است؛ بدین سبب به نمایندگی از تمام مدیران شهری که مستقیم و غیرمستقیم وابسته به خانواده شهیدان هستند و به نمایندگی از شهرداری و کسانی که ذره‌ای به شهیدان علقه دارند، از خانواده معظم شهدا عذرخواهی می‌کنم و اجازه نمی‌دهم از این اتفاقات در حوزه مسئولیتم رخ دهد؛ به هیچ عنوان خانواده شهیدان نباید با وجود مدیران ایثارگر و فرزندان شهیدی که در شهرداری هستند چنین دغدغه‌هایی داشته باشند.

وی اضافه کرد: باید در مقابل کسانی که خارج از این عرصه می‌خواهند از این فرصت‌ها استفاده کرده و جریان‌سازی کنند، متحد بوده و اجازه سوءاستفاده به آن‌ها داده نشود و انسجام، وحدت و یکدلی با هر نگاه سیاسی یک نیاز فوری و ضروری است.

شهردار اصفهان تاکید کرد: چنین پیمانکارانی نباید در مجموعه شهرداری حضور داشته باشند.

نوروزی در پاسخ به سوالی درباره علت نامگذاری یک خیابان به نام آیت‌الله طاهری و قبول نشدن نام پیشنهادی شهید آیتی برای آن، گفت: مگر بر مشارکت همگانی و مداخله مردم در سرنوشت خویش تاکید نداریم؟ اگر قانون و شورا را قبول داریم، باید نامگذاری توسط نمایندگان مردم را نیز قبول کنیم؛ اگر نقد داریم، نقد کنیم، اما تخریب نکنیم تا مسیری که طی می‌شود موجب خرسندی خداوند و رضایت مطلوب مردم باشد.

وی تاکید کرد: آیت‌الله طاهری، رزمنده دفاع مقدس، پدر شهید و مبارز و شکنجه شده قبل از انقلاب، امام جمعه اصفهان و نماینده اصفهان در مجلس خبرگان رهبری بوده است؛ بدین سبب با درخواست مردم حسین‌آباد برای نامگذاری یک معبر به نام ایشان در شورای نامگذاری موافقت شد.

شهردار اصفهان افزود: پس از آنکه این نام در شورای شهر نیز تصویب شد، ارتش درخواست کرد که نام شهید آیتی بر همین معبر گذاشته شود و در دیداری که با فرمانده ارتش منطقه اصفهان داشتم، به این موضوع اشاره کرد که قرار شد بر خیابان ۹۰ متری در حال احداث در مجاورت همان خیابان و در منطقه معروف به گل نرگس، تابلوی نام این شهید پس از ابلاغ مصوبه نامگذاری نصب شود؛ من مجری مصوبات شورا هستم و هر زمان که نامگذاری این خیابان به نام شهید آیتی تصویب شود، آن را اجرا خواهم کرد.

نوروزی در واکنش به اظهارتی درباره جابه‌جایی در ورودی گلستان شهدا به سمت مقبره آیت‌الله طاهری نیز گفت: گلستان شهدا، پیش از انقلاب بوده و از ابتدای انقلاب میزبان مردانی شده که از مُردگی به زندگی رسیدند و حیات یافتند.

وی افزود: در مدیریت شهری قرار شد طرح جامع گلستان شهدا تهیه شده و از حالت نامطلوبی که داشت و از حصارهای بی حد و حصر بیرون بیاید؛ همچنین سالن گلستان شهدا نیز در این دوره ساخته شد، آیا آرزوی دیرینه مردم شهر نبود که این سالن ساخته شود؟

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه اهتمام لازم برای ساخت سالن گلستان شهدا در مدیریت فعلی وجود داشت، گفت: شهرداری تنها یک سوم از هزینه اجرای این پروژه را به عهده داشت، اما با درخواست امام جمعه اصفهان تمام هزینه آن را تأمین کردیم و آزادسازی آن نیز انجام شد.

نوروزی افزود: در خصوص جابه‌جایی ورودی گلستان شهدا به مجاورت مقبره آیت‌الله طاهری نیز شایعات آن را برای اولین‌بار از کسانی شنیدم که در جریان آن نیستند؛ قرار است صرفاً دیوار نزدیک قبر ایشان اصلاح شود پس چرا می‌گویند قرار است در ورودی به آنجا منتقل شود؟ این موارد دروغ و شایعه است.

وی تصریح کرد: مسجد کنار ورودی گلستان شهدا نیز تخریب نمی‌شود؛ البته گلستان ورودی‌های جدید دارد که مبنای آن مانند سایر نقاط شهر پیرایش شهری است. دیگران می‌خواهند از این حواشی سوءاستفاده کنند بنابراین نگذارید با حواشی و شایعات به هدف خود برسند.

شهردار اصفهان در پاسخ به خبرنگاری که از وی درخواست کرد حقوق خود را شفاف اعلام کند، گفت: با توجه به اینکه حقوق شهرداران کلانشهرها همتراز با معاون وزیر است. کل حقوق دریافتی من ماهیانه حدود ۱۵ میلیون تومان می‌شود؛ فیش حقوقی‌ام را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم تا هر کجا تمایل داشتند منتشر کنند و حتی لیست حقوق مدیران شهرداری را نیز در اختیار می‌گذاریم تا برای بازرسی کل کشور نیز ارسال شود تا اگر نیاز به بررسی بود، انجام شود.

نوروزی در پاسخ به خبرنگاری درباره نحوه مدیریت شرایط اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و تحریم در شهرداری اصفهان، گفت: درست است که بودجه امسال هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و تاکنون ۸۵ درصد آن تحقق یافته است، اما اگر کرونا نبود یقیناً وضعیت متفاوتی داشتیم و بیش از این بودجه محقق می‌شد؛ در سال جاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضرر مالی کرد که ناشی از عدم النفع بوده است.

وی ادامه داد: در بلیط فروشی اماکن تفریحی ضرر کردیم چون این مراکز به دلیل شیوع کرونا تعطیل شدند؛ در حمل‌ونقل مسافران روزانه اتوبوس از ۵۶۰ هزار نفر اکنون به ۲۰۰ هزار نفر و مسافران مترو از ۱۲۰ هزار نفر به ۴۰ هزار نفر رسیده است؛ تحصیل این درآمدها در بودجه سال جاری محاسبه شده بود که ازدست رفت اما هزینه‌های آن به شهرداری تحمیل شد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: پروژه‌های بزرگ شهر مانند رینگ چهارم، پل شهید سلیمانی و مترو بدون وقفه انجام شد، اما برای دسته دیگر پیمانکاران از مقررات تعدیل استفاده کردیم؛ برای حمایت از مستأجران نیز تخفیف در نظر گرفته شد و چند ماه اجاره نگرفتیم.

نوروزی خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت شاید سوال باشد که چه کرده‌ایم که در میان کلانشهرها اوضاع مطلوبی داریم؛ سال گذشته برای تصویب بودجه ۹۹ شورای شهر دغدغه داشت که مگر می‌شود شش هزار میلیارد تومان را تحصیل کرد؟ با تلاش‌های شبانه‌روزی این اتفاق افتاد و بودجه در اصلاح هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان شد.

وی تاکید کرد: در این شرایط بودجه ۱۴۰۰ شهرداری به نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید و احتمالاً با این روند در اصلاح بودجه به ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار