کتاب «معناشناسی شفاعت در قرآن» منتشر شد
کد خبر: 1039673
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MSv
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
" تازه های انتشار"
روح‌اله بابایی گفت: کتاب «معناشناسی شفاعت در قرآن» نوشته دکتر مهدی حسن زاده توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان،به  نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، روح‌اله بابایی رئیس اداره نشر دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان  اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین کلیدواژه‌های قرآنی، مفهوم «شفاعت» است که نظر و تدبّر هر دانشمند قرآنی را به خود جلب میکند.

وی با بیان این که تمام تلاش‌های لغویان، مفسران، متکلمان و علما، تبیین کننده برخی از لایه‌های معنایی آن است، گفت: تمام مؤلفه‌ها و لایه‌های معنایی آن با رویکرد معناشناسانه بررسی نشده است. این واژه در قرآن کریم، با تشکیل شبکۀ گستردۀ معنایی در ارتباط با واژه‌های کلیدی دیگر مثل نصرت، ولایت، حمایت، نجات و... معنا می‌شود که بسیاری از مؤلفه‌های معنایی آن را باید در لایه‌های بالاتر جست‌وجو کرد.

وی تصریح کرد: این پژوهش با روش معناشناسی توصیفی، تحلیلی هم‌زمانی،  معنای «شفاعت» و استخراج مؤلفه‌های معنایی آن را از قرآن کریم‌تبیین می‌کند. بررسی آیاتی که واژۀ «شفاعت» در آن به‌کار رفته و آیات مرتبط، این‌گونه نشان می‌دهد که این کلمه در کاربرد قرآنی بر محور جانشینی، با مفهوم نصرت و ولایت، و  بر محور هم‌نشینی با مفاهیمی مثل نصرت، تأیید، نجات و فضل و بر محور تقابل با مفهوم لعن، حبط اعمال و عذاب شدید در دنیا و آخرت، در یک حوزۀ معنایی قرار می‌گیرد.

وی افزود: کشف مؤلفه‌های معنایی «شفاعت» سبب تجلّی بیشتر معارف ناب قرآنی برای بندگان حقیقت‌جو، پرهیز از برداشت‌های سطحی و گزینشی آیات قرآن کریم و نشان دادن جهان‌بینی خاص و نظام‌مند قرآن کریم است.

نخستین چاپ کتاب «معناشناسی شفاعت در قرآن» تألیف نوشته دکتر مهدی حسن زاده در 515  صفحه با شمارگان 500 نسخه به بهای 40،000 هزار تومان به همت پژوهشکده الهیات و خانواده تولید و از سوی انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان راهی بازار نشر شده است.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار