جولان شرط‌بندی در والیبال
کد خبر: 1035303
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LKR
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
مسئولان در خواب، نهاد‌های نظارتی بی‌تفاوت
از قدیم گفته‌اند «تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها» حالا بحث سر وجود یا عدم وجود شرط‌بندی در مسابقات لیگ برتر والیبال است. موضوعی که چندی پیش در حد شایعه و بین علاقه‌مندان به این رشته مطرح شد، اما خبر دستگیری یک شرط‌بند در جریان مسابقات روز پنج‌شنبه لیگ برتر والیبال و متعاقب آن حرف‌های مصطفی کارخانه، سرمربی باسابقه والیبال کشور حالا دیگر همه چیز را از حد شایعه بیرون آورده و تبدیل به واقعیتی خطرناک و اتفاقی هولناک برای والیبال کشور کرده است. اتفاقی که سلامت و آینده والیبال کشور را آن هم بعد از اوج‌گیری با خطری جدی مواجه خواهد کرد.
فریدون حسن
سرویس ورزشی جوان آنلاین: پنج‌شنبه گذشته بود که کارخانه در گفت‌وگویی کوتاه با فارس گفت: «من هم شنیده‌ام که در لیگ ایران شرط‌بندی وجود دارد، اما خدا کند این موضوع درست نباشد، چراکه این کار والیبال را نابود خواهد کرد. شرط‌بندی امری غیرقانونی و خارج از عرف و شرع است. در این بین برخی‌ها روی برد تیم خود شرط‌بندی می‌کنند که در این شرایط حداقل تلاش خود را به کار می‌گیرند تا به هدف‌شان برسند و در نهایت نیز تیم‌شان برنده می‌شود. بین بد و بدتر، برخی روی باخت تیم خود شرط‌بندی می‌کنند که این کار یعنی جنایت، یعنی خیانت. از صمیم قلب دعا می‌کنم که این موضوع صحت نداشته باشد و شاهد چنین رفتار‌های غیرقانونی و غیرشرعی در والیبال کشورمان نباشیم.»

همانطور که انتظار می‌رفت صحبت‌های کارخانه بلافاصله با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد. از فدراسیون‌نشینان گرفته تا مربیان تیم‌های لیگ برتری همگی به این اظهارنظر واکنش نشان دادند. واکنش‌هایی که به‌رغم نشان دادن ناراحتی اهالی والیبال از وجود و قدرت گرفتن پدیده زشت شرط‌بندی در والیبال، واقعیت بد و زشت‌تر سکوت والیبالی‌ها در مواجهه با آن را هم نشان داد.

به شرط‌بندان یک «نه» محکم بگوییم

رحمان محمدی‌راد، سرمربی تیم والیبال سپاهان که تیمش یکی از مدعیان جدی قهرمانی در این فصل مسابقات است با تأکید بر اینکه شرط‌بندی سلامت والیبال را به خطر می‌اندازد به ایسنا گفت: «این اتفاق صددرصد به والیبال ایران آسیب می‌زند و ما به عنوان اهالی و خانواده والیبال باید حواسمان جمع باشد. به هر حال پیشنهاداتی توسط این افراد داده می‌شود، اما ما خودمان باید سلامت والیبال را حفظ کنیم.  امیدوارم نگرش همه سلامت والیبال باشد و خود ما خانواده والیبال بدون ورود نهاد‌ها یک «نه» محکم به این افراد بگوییم تا برای بار دوم سمت این رشته نیایند. امیدوارم همه درست فکر کنند تا همانطور که والیبال به همه ما کمک می‌کند زندگی‌خود را بچرخانیم،  ما هم بتوانیم به والیبال کمک کنیم تا سلامت خود را حفظ کند.»

فدراسیون برخورد می‌کند

میلاد تقوی، دبیر فدراسیون والیبال اولین فدراسیون‌نشینی بود که به این مسئله واکنش نشان داد. او با تأیید وجود شرط‌بندی در مسابقات لیگ والیبال کشور، مبارزه قاطع و کامل تا ریشه‌کن شدن این معضل را منوط به حمایت دستگاه‌های امنیتی و قضایی از فدراسیون عنوان کرد.

تقوی در ادامه به ایسنا گفت: «اتفاقاً حدود دو هفته پیش جلسه‌ای را با حضور آقای فرخی و داورزنی در همین رابطه داشتیم. فدراسیون قطعاً در این زمینه یک پروسه‌ای را طی می‌کند، اما اینکه بگوییم قطعاً همه افراد مربوط به این موضوع را شناسایی می‌کنیم، غیرمنطقی است. برای موفقیت صددرصدی در این موضوع ‌نیاز است دستگا‌های امنیتی و قضایی نیز ورود کنند. به هر حال این افراد مسیر‌هایی برای پیش بردن اهداف خود پیدا می‌کنند که این کار را سخت می‌کند. با تمام این حرف‌ها، فدراسیون به شدت با بحث شرط‌بندی برخورد می‌کند.»

تقوی در خصوص ماجرای دستگیری یک شرط‌بند در جریان رقابت‌های لیگ هم خاطرنشان کرد: «این موضوع فعلاً کتباً به فدراسیون گزارش نشده است، اما با همه این صحبت‌ها ما در رفت و آمد افراد به سالن‌ها جدی‌تر از قبل برخورد می‌کنیم. یکی از راه‌هایی که این افراد سعی می‌کنند توسط آن‌ها به منافع خود برسند،  حضور افراد مربوط به این سایت‌ها در سالن‌هاست که به شدت روی این موضوع کار می‌کنیم. البته فدراسیون فعلاً در مورد اتفاق روز پنج‌شنبه موضع‌گیری رسمی انجام نداده، چون گزارش آن رسماً به فدراسیون نرسیده است. قطعاً گزارش این موضوع هم اعلام خواهد شد و کمیته انضباطی با جدیت به این مسئله رسیدگی خواهد کرد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار