«اعاده مال نامشروع مدیران» شدنی است
کد خبر: 1034563
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L8V
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
سرمقاله
بازپس گیری مال نامشروع، همیشه سخت است، گاهی سخت‌تر؛ همیشه سخت است، چون اثبات جرم در کسب مال نامشروع پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. گاهی سخت‌تر است، چون مال نامشروع را دست به دست می‌چرخانند تا ردی از مال باقی نماند.
محمدصادق فقفوری
بازپس گیری مال نامشروع، همیشه سخت است، گاهی سخت‌تر؛ همیشه سخت است، چون اثبات جرم در کسب مال نامشروع پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. گاهی سخت‌تر است، چون مال نامشروع را دست به دست می‌چرخانند تا ردی از مال باقی نماند.

این مشکل در حقوق و قانون هم فصول متعددی را به خودش اختصاص داده است. برخی از حقوقی‌ها و بعضی از مواد قانونی «معامله صوری» یا «معامله به قصد فرار از دین» را باطل و غیرمملک اعلام کرده‌اند. در جایی دیگر، «معامله با مال غیر» یک اقدام «فضولی» برشمرده شده که صحت آن منوط به «اجازه مالک» دانسته شده است. اما همه این مقررات کهنه و دارای ضمانت اجرا هم تا کنون نتوانسته‌اند جلوی جولان کسب مال نامشروع یا چرخش مال نامشروع را بگیرند. مرور زمان و پاک شدن جرم از ذهن جامعه یا بزه دیده هم از دیگر مصائب برخورد با کسب مال نامشروع است.

وقتی یک «مسئول» به همه این مشکلات اضافه شود، با یک معادله چند مجهولی مواجه می‌شویم که حل کردن آن تقریباً محال به نظر می‌رسد؛ هم، چون مسئول راه و چاه‌های فرار از ضمانت اجرایی قانونی را بهتر از غیرمسئول می‌داند و هم، چون بازخواست و احراز مجرمیت مسئول حواشی‌ای دارد که باعث می‌شود مقام رسیدگی کننده در مواردی و برای حذر از «حاشیه» بی‌خیال محاکمه مسئولِ کاسبِ مالِ نامشروع شود.
بخشنامه بازپس‌گیری اموال نامشروع، با اشراف به این مصائب فرسوده، راهکار‌های روشنی را درنظر گرفته است که «اعاده اموال نامشروع مسئولان» را میسر می‌کند. راهکار‌های روشن بخشنامه ابلاغی رئیس قوه را می‌توان در چند فقره دسته‌بندی کرد.

در بخشنامه قوه قضائیه تصریح شده است که «رسیدگی به اموال نامشروع مسئولان و اعاده آن، منوط به وجود اتهام کیفری یا اثبات جرم نیست». حتی بسیار فراتر از مقرره‌های موجود، بخشنامه ابلاغی، یک گام روشن‌بینانه و بسیار مهم برداشته است و حکم برائت مسئول را هم دلیلی برای بازپس نگرفتن مال نامشروع نمی‌داند: «در صورتی که شخص مظنون به دارا بودن اموال موضوع قانون قبلاً متهم به ارتکاب جرمی بوده و پرونده اتهامی وی به صدور حکم برائت یا قرار منع یا موقوفی تعقیب منتهی شده باشد، این امر مانع شناسایی و رسیدگی به اموال وی نیست». کانه مقام صادر کننده بخشنامه روز گذشته می‌دانسته است که مسئول در دوران مسئولیتش یا حتی پس از آن می‌تواند با ارتباطات خاص خودش برای خود حکم برائت هم اخذ کند (بدون آنکه شایسته برائت باشد) و همین موضوع باعث شود تا آخر عمرش از مال نامشروع لذت خودش را ببرد، بدون آنکه هیچ مقام و ناظری مزاحمش شود! این تصریح‌های مهم یعنی بدون احراز مجرمیت یک مسئول هم می‌توان اموال نامشروع وی را باز پس‌گرفت و آنچه در این بین مهم است، صرف اثبات نامشروع بودن مال در دست مسئول است. پیچیدگی‌های قضایی، از جمله احراز «عنصر روانی» و تطبیق و همزمانی آن با «عنصر مادی» وفق «عنصر قانونی»، دیگر نمی‌تواند مانع بازپس‌گیری مال نامشروع مسئولان شود.

گرداندن مال نامشروع و یا حتی در اختیار گذاردن مال نامشروع از سوی مسئول به دیگری هم نمی‌تواند موجبی برای بی‌خیالی مال نامشروع کسب شده باشد، چرا که بخشنامه ابلاغ شده «دادستان‌ها را موظف می‌کند، انتقال احتمالی اموال نامشروع به همسر، خویشاوندان، شرکا و مرتبطین مسئول مربوطه را با ذکر ادله و قرائن پیگیری و با آن برخورد کنند و راه فرار‌های اینچنینی را سد نمایند». این مهم یعنی مال نامشروع مسئول حتی اگر چند دست هم بچرخد، یا اینکه از همان ابتدا به جای مسئول، به فرد مرتبط با مسئول سپرده شود، ستانده خواهد شد و به بیت‌المال عودت داده خواهد شد. بخشنامه حتی یک پیش‌بینی جالب و بدیع دیگر هم داشته است: فعال نمودن تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های اطلاعاتی و نظارتی درون کشور در کنار استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای بازپس گیری اموال نامشروع انتقال داده شده به خارج از کشور.

برای برون رفت از مشکل مرور زمان و حافظه جامعه هم دستورالعمل پیش‌بینی مشخصی داشته است: «ترتیبات رسیدگی به اموال موضوع قانون تابع ترتیبات شناسایی و رسیدگی به جرایم نمی‌باشد». در جایی دیگر از دستورالعمل نیز شعب ویژه برای شناسایی اموال نامشروع مسئولان پیش بینی شده است. این دو مقرره باعث می‌شود تشریفات دست و پاگیر و زمان‌بر دادرسی، مشمول مسئولان خطاکار و مال نامشروع‌خوار نشود و اصطلاحاً به جرم این عده خارج از نوبت رسیدگی شود.

عالی‌ترین مسئولان قضایی هم ضامن ضمانت اجرای این بخشنامه هستند؛ معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل کشور. گزارش‌دهی پیش‌بینی شده در چند جای بخشنامه نیز بر قوام ضمانت اجرای اعاده اموال نامشروع مسئولان اضافه کرده است. این بخشنامه با چنین ویژگی‌هایی در کنار دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های قبلی صادره از سوی رئیس دستگاه قضا، همچون مجازات مدیران برای ترک فعل‌های مدیریتی، چشم‌انداز روشن و دست یافتنی‌ای از برخورد بدون اغماض با مالخوران و دزدان بیت‌المال در پوشش مدیر و مسئول ارائه می‌دهد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۶
ابوالفضل حکیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
اعاده مال نا مشروع مدیران -مسئولان دولتی و مقامات کشوری موضوع بسیار مهمی است که برای حفظ آبروی انقلاب -نظام- اسلام و ملت لازم و ضروری است.
بار دیگر از جناب حجت الاسلام رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه تشکر و قدردانی می نمایم. جناب رئیسی از زمان تصدی قوه قضائیه سخت کار و کوشش کرده و برای موفقیت بیشتر او از درگاه ایزد متعال مسئلت دارم. خدا ایشان را برای ملت و آبروی نظام و اسلام حفظ تماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
اگر این کار در حد شعار نباشد و واقعا عملی گردد در حکم جهاد ی بزرگ خواهد بود که قطعا مفسدین ساکت نمی نشینند به امید خدا این امر محقق شده وآبروی جمهوری اسلامی حفظ خواهد شد.درود بر مردان مخلص خدا خود پاک دست بوده و جامعه را از آلودگی وفساد پاک می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
0
0
کشور ایران با همه منابع مالی و ذخایر مادی و معنوی متعلق به همه مردم است و از این پس باید با ایجاد راهکارهای قانونی نو و طراحی نظام‌های اجرائی سخت و قدرتمند مردم را از همه مواهب مادی و معنوی این منابع خدادادی بصورت عادلانه برخودار نمود تا همه مردم از بودن و زندگی در کشورشان احساس خشنودی و رضایت کنند و در رشد و تعالی بخشیدن جامعه خود مشارکتی همه جانبه داشته باشند فراهم نمودن چنین وضعی به حاکمیت جامعه مشروعیتی جاودانه و همراه با رشدی همه جانبه خواهد بخشید و همه مردم در رفاهی کامل و پیشرفت در همه عرصه های اقتصاد - سیاست و فرهنگ ... احساس خوشبختی خواهند نمود به امید آن روز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
0
0
تا دیروز خانواده هاشمی همه کاره دولت بودند ولی امروز برای اینکه به دیروز برگردند برای بازگشت ترامپ دعا می کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
الان خانم فائزه هاشمی دارد دست و پا می زند به قدرت برگردد بعضی رسانه های خاص هم ازش قهرمان سازی می کنند می خواهی چیکار کنید
محمد
| Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
آقای هاشمی آقای روحانی را با سیاست ویژه ای بین ملت جا انداخت خانم فائزه هاشمی هم دختر همون سیاستمدار هست.
حکیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
0
1
برای موفقیت کامل پروژه سنگین «اعاده مال نامشروع مدیران» باید ملت را همراه کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
0
0
فرمایشات بزرگان و عقلایی نظام را در سطح وظیفه روزنامه پیگیری کردند مهم ابتر نمی ماند اگر این پروژه اعاده مال نامشروع مدیران را وارد سطح جامعه کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
0
0
در بد بودن ترامپ هیچ شکی نیست اما هیچ دقت کرده اید که ترامپ هرچه بد باشد یک « اختلاسگر » نیست زیرا اگر وی اختلاسگر بود رسانه های آمریکا او را رسوا و جنجال بپا میکردند زیرا اختلاس در آمریکا و کشورهای غربی از بدترین جنایت ها زشت تر است و عواقبی سخت و غیرقابل گذشت دارد اما نمی‌دانیم چرا این مسئله در بعضی کشورها اینقدر عادی است ؟!! و حتی اگر محکوم شوند پس از مدتی آزاد میشوند تا به حال از این زاویه به مسئله نگاه کرده اید ؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
0
0
خانم فائزه هاشمی برگشته همانطور که می دانست چکار کند رای بیاورد و نماینده مردم تهران در مجلس شود الان هم می داند چطور و از کجاها ورود کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
0
عمده مال نامشروع در دست کسانی است که مقام دولتی نداشته اند و بواسطه اقتصاد فساد به ثروت آسمانی رسیده اند ،اموال آنها چگونه بررسی میشود؟؟؟همانند کشورهای غربی که سرمایه داران و قدرت مداران واقعی پست دولتی ندارند و کارکنان دولتی در واقع کارمند آنها هستند!!!
واقعأ سیاست و اقتصاد بومی ما چگونه طراحی شده است؟؟؟
واقعأ قدرت و ثروت در ایران در دست چه کسانی است؟؟؟
سرمایه داران چند صد میلیارد دلاری در ایران چه کسانی هستند؟؟؟
نهایتأ اقتصاد ایران آزاد ترین و بی حساب ترین اقتصاد دنیا بنا نشده است؟؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
0
می گویند آش نخورده و دهان سوخته، قضیه بورس است اگر موضوع پیگیری و شفاف نشود کسان دیگری اعتراضات سهامداران بورس را هدایت می کنند به سمت و سویی که می خواهند.
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
0
مثل قضیه برجام، قضیه بنزین حالا هم بورس هیچ کجا نه اقای روحانی پذیرفته اشتباهات محاسباتی داشته نه هیات وزیران ایا این درست است.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
0
0
اگر پیشگیری نکنیم قیضه بورس مثل قضیه بنزین می شود میگه منکه خبر نداشتم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
0
1
«اعاده مال نامشروع مدیران» شدنی است
نچ نمیشه
این خط و این نشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
0
0
مال نامشروع که نیست
ته تهش بدهی معوق میشه دیگه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار