همکاری جمهوری آذربایجان در تکمیل نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی
کد خبر: 1032968
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kim
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: با توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین و قیز قلعه سی" بر روی رودخانه مرزی ارس، سرعت می‌گیرد.

یوسف غفارزاده  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در هفته پایانی آذر ماه امسال، کمیسیون فنی هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و مشاور پس از تشکیل چند جلسه حضوری و ویدئو کنفرانسی در ایران و جمهوری آذربایجان در سفر به نخجوان و بررسی احجام و نقشه های مربوط به احداث سدهای "خداآفرین و قیزقلعه سی" به توافق اولیه رسیدند و مقرر شد تکمیل و ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین و قیزقلعه سی" پس از توافق مقامات ارشد با مشارکت ۲ طرف انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در دیدار اخیر وزیر نیرو و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز توافق کارشناسان فنی ۲ کشور تایید و بر تکمیل ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین و قیزقلعه سی" تاکید شد.
 غفارزاده، همچنین از توافق دو طرف برای مرمت مشترک پل‌های تاریخی پایین دست سد خداآفرین که از میراث های فرهنگی مشترک هستند، خبر داد.
وی افزود: هدف از احداث سد خداآفرین که در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست ارس واقع شده، ذخیره سازی و کنترل سیلاب های این رودخانه و آبیاری ۷۴ هزار هکتار از اراضی پایین دست در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید برق به میزان ۵۵۰ گیگاوات ساعت در سال است که در حال حاضر از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
 وی همچنین گفت: سد تنظیمی "قیز قلعه سی "در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین با هدف آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق به میزان ۲۷۰ گیگاوات ساعت در سال احداث شده است و در حال حاضر ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

برچسب ها: جمهوری ، کمیسیون ، تاریخی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار