عملکرد وزارت جهاد راه ورود نهاده های دامی به بازار را سد کرد
کد خبر: 1032744
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KfA
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶
تامین کالا‌های اساسی به ویژه در شرایط سخت تحریمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما برخی سوء مدیریت‌ها موجب شده تا اقلامی که با عبور از مشکلات و صرفه هزینه‌های مالی و اعتباری تجار به بنادر و گمرکات رسیده است به جای اینکه در اختیار واحد‌های تولیدی قرار گرفته و چرخ واحد‌های تولیدی را بگرداند و فرصت‌های شغلی را حفظ کند به کالا‌های فاسد شده متروکه و یا رسوبی تبدیل شوند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین : با توجه به مشکلاتی که در مسیر تامین و تخصیص ارز وجود دارد و بالا بودن میزان هزینه نقل و انتقال ارز‌های نامرغوب جهت واریز به حساب فروشندگان خارجی برخی از محموله‌های کالا‌های اساسی بیش از یکسال است که با تحمیل هزینه دموراژ و انبارداری همچنان در صف تخصیص ارز هستند.
کالای رسوبی شده در معرض خطر فسادپذیری و از دست قابلیت مصرف در صنایع دام وطیور هستند و آن بخش از کالا‌های اساسی که به صورت اعتباری و یا تخصیص ارز‌های نامرغوب امکان ترخیص یافته اند به دلیل عدم صدور مجوز جهت توزیع در سامانه بازارگاه و یا تاخیر در این فرآیند امکان دارد با از دست رفتن مهلت دو ماهه تعیین شده از سوی شورای امنیت ملی جهت توزیع کالا در بازار در لیست کالا‌های متروکه قرار گرفته و امحاء شود و این در حالیست که فعالان صنایع دام و طیور برای ادامه تولید آن هم جهت عرضه کالا با نرخ مصوب نیازمند دریافت نهاده‌های دامی با نرخ مصوب هستند.
متاسفانه در ماه‌های اخیر بازار نهاده‌های دامی به دلیل مشکلاتی که در روند تامین و تخصیص ارز، انتقال مدیریت بازار نهاده‌ها از وزارت صمت به وزارت جهاد، عدم اقدام وزارت جهاد جهت معرفی واردکنندگان به بانک مرکزی و تخصیص ارز‌های نامرغوب دچار تنش‌های جدی شد.
دلایل مذکور موجب شد تا از یک سو دامداران و مرغداران ناچار به خرید نهاده به نرخ آزاد شوند واز سوی دیگر واردکنندگان با پذیرش هزینه‌های سنگین دموراژ، انبارداری و مخدوش شدن اعتبارشان نزد فروشندگان خارجی هزینه‌های مالی و اعتباری را در بازار داخلی و خارجی متحمل شوند.
یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات در بازار نهاده‌های دامی عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در سامانه بازارگاه در صدور مجوز توزیع و فرآیند تخصیص نهاده‌های دامی به خریداران است که این امر موجب شده تا تنظیم بازار نهاده‌های دامی بر هم بریزد، ولی همچنان انگشت اتهام واردکنندگان را نشانه بگیرد.

۱۴۰۰ تن ذرت را امحاء کردیم

ایمان رنگی، یکی از واردکنندگان نهاده‌های دامی درباره مشکلات فعالان این صنف می‌گوید: متاسفانه عدم صدور مجوز از سوی متولیان سامانه بازارگاه جهت توزیع نهاده‌های دامی اظهارشده در گمرک و یا صدور با تاخیر این مجوز‌ها کالا‌های اساسی موجود در بنادر و گمرکات پس از طی شدن مدت زمان قانونی دو ماهه در لیست کالا‌های متروکه قرار گرفته و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می‌گیرد که این مساله علاوه بر افزایش میزان زیاندهی واردکنندگان بازار نهاده‌های دامی را بر هم می‌ریزد.
وی افزود: در تاریخ ۸ آذر ماه سالجاری معاونت توسعه صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی مجوز خروج کالا‌های شرکت ما را از گمرک و در تاریخ ۲۴ آذر ماه از سوی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی مجوز عرضه محموله ذرت شرکت ما در سامانه بازارگاه صادر شد.
رنگی ادامه داد: براساس مجوز معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی محموله ذرت شرکت ما باید در گیلان عرضه شود و این درحالیست که معاونت امور دام این استان اعلام می‌کند چنین مجوزی را دریافت نکرده است و همین امر موجب شده تا ۸۰۰ تن ذرت که خوراک یکسال مرغداری ۳۰ هزار راسی مرغ مادر است در انبار‌ها بماند.
این فعال اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه محموله فوق به صورت اعتباری ترخیص شده و مدت زمان عرضه کالا‌هایی که به صورت اعتباری ترخیص می‌شوند ۷ روز است بنابراین از گمرک اخطاریه جهت متروکه اعلام شدن کالا دریافت کرده ایم و تا این لحظه موفق به رفع اشکالی سامانه بازارگاه که منجر به عدم رویت مجوز صادر شده از سوی معاونت امور دام در گیلان می‌شود، نشده ایم.
عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: بروکراسی و اشکالات سامانه بازارگاه موجب شده تا هم تولیدکنندگان صنایع دام و طیور و هم مصرف کنندگان نهایی کالا و واردکنندگان ضرر و زیان‌های بسیاری را متحمل شوند، اما همچنان انگشت اتهام برای بر هم خوردن تنظیم بازار نهاده‌های دامی به سمت واردکنندگانی گرفته شود که گرفتار مشکلات فرآیند توزیع کالا در بازار هستند.
رنگی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز به دلیل طولانی شدن روند توزیع نهاده‌های دامی در بازار و فاسد شدن ۱۴۰۰ تن ذرت دامی در روی کشتی ناچار شدیم تا این میزان ذرت را امحاء کنیم.
این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط به نحوی است که کالا‌های اساسی تامین ارز شده و یا آن بخش که واردکنندگان به دنبال ترخیص اعتباری هستند امکان توزیع به موقع را ندارند و بر همین اساس اگر واردکنندگان معطل دریافت مجوز توزیع کالا از وزارت جهاد کشاورزی شوند به دلیل از دست رفتن مدت زمان قانونی کالا‌های آن‌ها متروکه اعلام می‌شود و اگر بخواهند کالا را بدون اخذ مجوز از گمرک ترخیص کنند که اموال آن‌ها در لیست کالای قاچاق قرار می‌گیرد. البته امکان ترخیص کالا بدون اخذ مجوز از وزارت جهاد وجود ندارد.

تخصیص نهاده‌ها به استان‌هایی که نیاز ندارند

عباس جزنی عضو اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران نیز درباره مشکلات واردکنندگان برای توزیع کالا‌های اساسی در بازار گفت: طولانی شدن فرآیند تامین و تخصیص ارز تا توزیع نهاده‌های دامی در بازار ضریب فسادپذیری و از میان رفتن این کالا‌ها را همواره افزایش می‌دهد.
وی افزود: اشکالات مذکور موجب شده تا تامین کننده، تولیدکننده و مصرف کننده کالای نهایی با مشکلات بسیاری مواجه شوند. عدم تامین و تخصیص به موقع ارز و توزیع کالا برای واردکنندگان هزینه تامین کالا را برای واردکنندگان افزایش داده و عدم توزیع به موقع کالا در بازار فرآیند تولید را دچار اختلال کرده و هزینه تولید را افزایش داده و منجر به کاهش ظرفیت تولید و از میان رفتن فرصت‌های شغلی می‌شود. در نهایت مصرف کنندگان نیز در بازار پدیده گرانی و یا کمبود کالا را تجربه می‌کنند.
جزنی با اشاره به مشکلاتی که سامانه بازارگاه در فرآیند تامین و مصرف کالا‌های اساسی ایجاد کرده است، تصریح کرد: پیش از ایجاد سامانه بازارگاه پروسه توزیع نهاده‌های دامی بین یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشید، اما اکنون این مهلت به بیش از سه ماه رسیده است.
وی با انتقاد از تخصیص نهاده‌ها در سامانه بازارگاه به استان و یا دامداری‌هایی که نیازی به نهاده ندارند، خاطرنشان کرد: یکی از محموله‌های شرکت ما به استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمانشاه تخصیص داده شده و این درحالیست که بر اساس اعلام دامدارانی که سهمیه به آن‌ها تخصیص داده شده، در حال حاضر نیازی به نهاده ندارند.
جزنی ادامه داد: مکررا وزارت جهاد کشاورزی برای تغییر تخصیصی‌ها مکاتبه کردیم، اما بر اساس اعلام وزارت جهاد باید سه هفته منتظر باشیم تا امکان تغییر در تخصیص‌ها برای ما میسر شود که این مساله مهلت قانونی ما برای توزیع نهاده‌های دامی را از بین برده و کالای موجود می‌تواند در لیست اموال متروکه قرار بگیرد.
این فعال اقتصادی گفت: از دیگر اشکالاتی که در فرآیند توزیع نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه وجود دارد، این است امکان اصلاح ثناژ محصولات عرضه شده وجود ندارد؛ به عنوان مثال یکی از محموله‌های شرکت ما به وزن ۲۵ تن برای مشتری ارسال، اما ۲۵۰ تن ثبت شده است و ما ناچار به رفع تعهد ارزی بر مبنای ۲۵۰ تن هستیم، زیرا امکان اصلاح در سامانه بازارگاه وجود ندارد. برای رفع این مشکل بار‌ها به راهداری و وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کردیم، اما اصلاح این اشکال میسر نشده است.

سوء مدیریت‌ها از اعتبار تاجران ایرانی در دنیا می‌کاهد
سید جلال طیبا طیبا عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران نیز درباره دلایل بروز مشکل در بازار نهاده‌های دامی گفت:ریشه اصلی مشکل مشکلات ایجاد شده در بازار نهاده‌های دامی را باید در محدودیت عرضه کالا جستجو کرد.
وی افزود: بسیاری از واردکنندگان نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور را از حدود یک سال قبل کالا را وارد کرده اند، اما به دلیل عدم تخصیص ارز و یا نبود امکان انتقال ارز‌های نامرغوب برای فروشندگان خارجی نتوانسته اند کالای خود را ترخیص کنند.
عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: از ابتدای سالجاری نه میلیون تن نهاده وارد کشور شده، اما بخشی از این کالا به دلیل عدم تخصیص در گمرکات مانده و آن بخشی که به صورت اعتباری ترخیص و توزیع شده، ولی همچنان ارز به آن‌ها تخصیص داده نشده است.
طیباطیبا با بیان اینکه بروکراسی زیاد است، تصریح کرد: طولانی بودن مدت زمان صدور مجوز برای توزیع کالا هزینه واردات را افزایش داده و تاخیر در روند تامین، تخصیص و انتقال ارز از اعتبار واردکنندگان در عرصه بین المللی تجارت می‌کاهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار