افزایش ۷۵ درصدی اعتبارات عمرانی در اصلاح بودجه شهرداری
کد خبر: 1032244
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KX6
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اعتبار پروژه های عمرانی در اصلاح بودجه شهرداری 75 درصد افزایش یافته است.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در نشست خبری با اشاره به فرارسیدن یلدا، گفت: یلدا از عناصر فرهنگی جدایی‌ناپذیر هویت ایرانی و اسلامی است که محوریت آن تکریم با هم بودن است ولی امسال به دلیل شرایط کرونا نمی‌توان یلدا را با این محوریت برگزار کرد چراکه 51 درصد مبتلایان کرونا مربوط به دورهمی‌های خانوادگی است.

وی اضافه کرد: آمار مرگ‌ومیر در مشهد 50 درصد نسبت به قبل از اعمال محدودیت کاهش یافته که امیدوارکننده است ولی باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

حیدری با اشاره به اینکه فضای جامعه نباید فضای سوءظن باشد، اظهار کرد: نقد باید منصفانه باشد و رسانه‌ها نباید مردم را نسبت به مسئولان بدبین کنند. بزرگ‌ترین تکیه‌گاه ما در این روزها رسانه‌هایی هستند که از امید بگویند و با نظارت و نقد مانع گسست مدیران از جامعه شوند.

وی افزود: رویکرد شورای اسلامی شهر مشهد این است که شادی را در هر عرصه‌ای با مردم تقسیم کنیم، مردم شرایط سختی را تجربه می‌کنند، دوران خط‌کشی‌ها به پایان رسیده‌ است و نگاه تعاملی و هم‌افزایی تقویت شود.

حیدری اضافه کرد: معتقدیم به جای تخریب باید بر اساس شاخص‌ها قضاوت کرد، سنجش شاخص‌ها مناسب‌ترین سنجش در این خصوص است.

وی با بیان اینکه این شهر برای خدمت کردن برای همه جا دارد، خاطرنشان کرد: رفتارهای ناصواب انتخاباتی با رویکرد انتخاباتی برای مردم دیگر جاذبه‌ای ندارد.

حیدری در ادامه با اشاره به تعداد نیروهای شاغل در مدیریت شهری مشهد، گفت: در حال حاضر 25 هزار نیرو مستقیم و غیرمستقیم در مدیریت شهری مشهد فعالیت می‌کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه با شهرداران مختلف کار کردیم، اظهار کرد: هم‌افزایی خوبی بین مجموعه مدیریت شهری و دستگاه‌های مختلف نظیر آستان قدس رضوی و نیروهای انتظامی وجود دارد و توفیق‌های حاصل نتیجه این همدلی است.

وی با تأکید بر اینکه ما با آرزوهایی برای تغییر آمده‌ایم، خاطرنشان کرد: معتقدیم در مجموع روند کار تاکنون مثبت بوده و مردم رضایتمندی نسبی به خدمات ارائه شده دارند، زیرا مهم‌ترین عامل در نگاه مردم عنصر کارآمدی است.

حیدری در خصوص انتخابات نیز اظهار کرد: شورا کار سیاسی نمی‌کند و ورود به بحث انتخابات کار احزاب است، از حاشیه‌ها دور هستیم و انتخابات حوزه‌ای خارج از شورا است، تمرکز شورا خدمت به مردم است.

وی درباره عملکرد شورای پنجم تاکنون نیز گفت: از ابتدای فعالیت شورا 700 لایحه از سوی شهرداری به شورا ارائه شده که این تعداد در بازه زمانی مشابه در دوره قبل 639 لایحه بوده است. طی این مدت 774 مورد مصوبه داشتیم و طرح‌های اعضای شورا نیز 145 مورد است که این تعداد در شورای قبلی حدود 95 مورد بوده‌ است.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه اصلاح بودجه 99 شهرداری مشهد فردا در صحن علنی بررسی می‌شود، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها در خصوص تحقق بودجه دغدغه دارند اما مدیریت شهری مشهد نه تنها برای بودجه 12 هزار میلیارد تومانی دغدغه‌ای ندارد بلکه در اصلاح بودجه این رقم را به 17 هزار میلیارد تومان افزایش داده است که بیانگر جسارت، شجاعت و توانمندی مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: 6 درصد از این افزایش بودجه در اصلاح مربوط به هزینه است، در اصلاح بودجه نیز به بخش عمرانی توجه ویژه‌ای شده و 75 درصد افزایش مربوط به بخش عمرانی بوده و هزینه‌های جاری کنترل شده است.

وی تصریح کرد: درآمد شهرداری از مناطق کم برخوردار 518 میلیارد تومان است اما 2400 میلیارد تومان در این مناطق هزینه می‌شود و 30 دفتر تسهیلگری با هدف بازآفرینی در این مناطق فعال شده است، سال گذشته برای باغ‌موزه دفاع مقدس 40 میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم و فاز اول افتتاح شده، شهری که کانون جبهه و جنگ بوده در این حوزه عقب مانده ‌است.

حیدری اضافه کرد: از 11 هزار شهید شهر مشهد، اسامی 9 هزار شهید بر روی معابر رفته که 25 درصد نسبت به دوره قبل بیشتر است، همچنین تخفیف عوارض و معافیت ساختمانی را برای ایثارگران و جانبازان افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه کارخانه نوآوری با 100 میلیارد تومان اعتبار آماده افتتاح است، گفت: در هیج جای کشور شهرداری به‌صورت مستقیم در این حوزه برای استقرار شرکت‌های استارت آپی ورود نکرده ‌است اما شهرداری برای حمایت از فعالیت‌های نو، مستقیم ورود پیدا کرد.

وی اضافه کرد: کارخانه نوآوری به فضایی برای کارهای نوآورانه و نگاه به درون با حمایت از نخبگان و دانشگاهیان تبدیل خواهد شد.

حیدری ادامه داد: مشکلات حوزه کشف رود از معضلات قدیمی شهر مشهد بود که در حال حاضر در حال بازسازی و احیا است و 250 میلیارد تومان قرارداد برای احیای آن منعقد شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: روزانه 400 تانکر فاضلاب شهری به کشف رود ریخته می‌شود اما شهرداری به این موضوع ورود کرده و برای ساخت تصفیه‌خانه سپتاژ 60 میلیارد تومان اعتبار گذاشته ‌است.

وی در ادامه گفت: از ابتدای سال 77 تاکنون 2100 هکتار فضای سبز در کمربند سبز کار شده که 900 هکتار آن در این شورا بوده است و امسال 1200 هکتار درختکاری در کمربند سبز خواهیم داشت و 5500 کارگر فصلی و سرگذر ماهیانه در این پروژه مشغول خواهند شد.

حیدری در حوزه اقدامات فرهنگی انجام شده، افزود: طرح سایه‌بان مهر با کمک دادگستری در حال انجام است که تاکنون 158 کودک شناسایی شده‌اند. ایجاد کمپ برای معتادان متجاهر، مأموریت ما نیست اما چهره‌های نازیبا را باید اصلاح کرد، لذا در احداث اردوگاه حسن‌آباد مشارکت می‌کنیم، نظر ما این است برای رفع پدیده معتادان متجاهر باید اردوگاه فعال شود، کمپ‌ها تأثیری ندارند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مجموع سرانه هزینه‌های روزانه هر شهروند در شهر در سال 96 حدود 330 هزار تومان بود که این هزینه جاری روزانه در سال 99 به یک میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

حیدری در خصوص انتخابات شورا نیز با بیان اینکه در حال حاضر برای ورود به فضای انتخاباتی زود است، بیان کرد: انتخابات یک امر سیاسی است و به شورا ارتباطی ندارد. هر نوع کنشگری سیاسی اعضا در احزاب و مجموعه‌های سیاسی خود شکل خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: باتوجه به وضعیت کشور و نگاه‌های سیاسی و موضع‌گیری‌ها، شاید تغییرات بزرگ محقق نشود اما ما به تغییرات کوچک برای ایجاد امید برای اتفاقات بزرگ در آینده دل‌خوش هستیم. ما مفتخریم که شادی توفیق در هر عرصه‌ای را با همه تقسیم کرده و می‌کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امروز فصل خط‌کشی‌ها و موضع‌گیری‌ها و سهم‌بندی‌ها گذشته و هرکس دغدغه مردم دارد باید پای کار بیاید. اگر توفیقی نیز حاصل شده همه باید خالصانه از آن دفاع کنند.

حیدری گفت: باید توجه داشت که رفتارهای تخریبی با رویکرد انتخاباتی دیگر برای مردم جاذبه ندارد. مطمئن باشید مردم بهترین قضاوت‌ کنندگان هستند و با دیدن عملکردها و رویکردها می‌توانند به‌درستی خوب و بد را تشخیص دهند.

وی ادامه داد: بنده به همه توصیه می‌کنم بجای تخریب گروه‌های خدمتگزار، بر اساس شاخص‌ها و مقایسه عملکردها با سایر کلان‌شهرها و البته در مقایسه با عملکرد دورهای قبل قیاس کنید.

حیدری در خصوص اختلافات موجود میان اعضا شورا، ادامه داد: کار جمعی در ذات خود وقتی به انتها می‌رسد، اختلافاتی را میان اعضا شکل می‌دهد که ناشی از عدم برآورده شدن انتظارات است. اختلافات در بین اعضا شورا امری طبیعی است و این اختلافات انسجام شورا را از بین نمی‌برد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص حوزه‌هایی که تاکنون اقدامات خوبی در آن‌ها صورت گرفته، تأکید کرد: شهر یک مجموعه به هم پیوسته است، تاکنون در حوزه‌های تعریف شده مانند حوزه‌های عمران، حمل‌ونقل، خدمات شهری و مالی و پشتیبانی موفق عمل کردیم و در این حوزه داده‌های روشنی ارائه شده که اگر آن را با دوره‌های قبلی مقایسه کنیم شاهد رشدهای خوبی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: تاکنون در حوزه تربیت‌بدنی و ورزش همگانی اقدامات خوب و قابل دفاعی صورت گرفته است؛ اما در برخی از بخش‌های فرهنگی برای ایجاد تغییرات انتظاراتی وجود دارد که برای شهر مشهد امکان‌پذیر نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: موضوع نشاط و سر زندگی در شهر مشهد نیازمند برنامه‌هایی است که باید به آن توجه شود. در حال حاضر در شهر مشهد امکان برگزاری کنسرت وجود ندارد زیرا در این زمینه مراجع تصمیم‌گیرنده اجازه نمی‌دهند و این امر ربطی به حوزه فرهنگی شورا و شهرداری ندارند.

رئیس شورای اسلامی شهر گفت: در چند شب گذشته بنده پیگیری‌هایی برای برگزاری کنسرت در شب یلدا به‌صورت مجازی انجام دادم، اما برای مشهد مصوبه‌ای ابلاغ نشد و دلیل عنوان شده به ما آن بود که اگر به‌صورت مجازی برگزار شود، امکان قطعی برنامه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: حمایتی که ما از بخش‌های فرهنگی در دوران کرونا کردیم بسیار بی سابقه بوده است. همچنین تاکنون در حوزه‌های مربوط به مسائل هنرهای تجسمی، سردیس‌ها و تندیس‌ها تلاش‌هایی خوبی صورت گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص اعتراضات وارد شده به مصوبه‌های شورا، بیان کرد: تاکنون 58 مورد از مصوبه‌های ما مورد اعتراض قرار گرفته که در دوره گذشته این رقم 120 مورد بوده است.

وی در خصوص درآمدهای پایدار شهری، تصریح کرد: درآمدهای پایدار شهری به اختیاراتی که مجلس و دولت باید به ما بدهد باز می‌گردد. موضوع منابع پایدار اراده‌ای قوی در کشور می‌خواهد. این موضوع در سطح ملی نیازمند اراده قوی قوه‌های مقننه و مجریه است. دولت باید در این زمینه اختیاراتی به ما بدهد تا ما عوارضی را تعیین کنیم.

حیدری در خصوص ورود شورا به بدهی أبادگران گفت: زمانی که طرح تفصیلی جنوب غرب را بررسی می‌کردیم به این موضوع رسیدیم و بررسی‌های دقیقی نیز انجام دادیم و بر حقوق شهرداری نیز تأکید کردیم. مشکلات موجود در آبادگران به امضا تفاهم نامه‌های مختلف در دوره‌های قبلی باز می‌گردد اما ما نیز در کمیسیون‌های مختلف در شورا از حق خود دفاع کردیم.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه اشراف نظارتی دستگاه‌های نظارتی در این دوره مدیریت شهری بی‌ سابقه است، ادامه داد: اشراف نظارتی آنقدر بالا است که برخی موارد را دخالت در اجرا نام می‌گذاریم.

حیدری بیان کرد: از نظر آماری در عملکرد این دوره پیشرفت‌های محسوسی نسبت به دوره گذشته داشتیم از جمله ۷۰۰ لایحه وصول شده از جانب شهرداری در سه سال ابتدایی که نسبت به دوره قبل با ۶۳۹ لایحه افزایش آمار مشخص است. مصوبات این دوره ۷۸۴ مورد بوده که در دور قبل ۷۴۳ مورد است.

وی تصریح کرد: همچنین ارائه ۱۴۵ طرح از سوی اعضای شورا در مقایسه با ۹۵ طرح دوره چهارم نشان از وجود فضای کارشناسی و فضای شناخت نیازها و محدودیت‌های دوره فعلی است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تأکید کرد: در سه سال گذشته جلسات کمیسیون‌های تخصصی ۱۲۳۸ بوده و این آمار در دور قبل ۹۳۱ جلسه بود. در اولین صحن علنی نیز لایحه اصلاح بودجه مطرح خواهد شد.

حیدری افزود: عموماً مهم‌ترین نکته در بودجه‌ها، نگرانی برای تحقق است. در بودجه ۱۲۶۰۵ میلیارد تومانی سال جاری،‌ نه تنها نگران تحقق بودجه نبوده‌ایم بلکه شاهد افزایش آن به رقم ۱۷۳۰۰ میلیارد تومان هستیم. این اتفاق نشان از جسارت و شجاعت و توانمندی مدیریت شهری مشهد است. این درحالی است که تحقق بودجه‌ها حتی برای دولت و سازمان‌های زیرمجموعه معمولاً زیر ۵۰ درصد است.

وی گفت: نکته مهم در افزایش بودجه سال جاری شهرداری مشهد آن است که تنها ۶ درصد مربوط به افزایش هزینه بوده و این بودجه از ۳۷۱۰ میلیارد تومان به ۳۹۴۷ میلیارد تومان رسیده است؛ یعنی هزینه جاری کنترل شده اما در سمت مقابل ۷۳ درصد افزایش بودجه شهرداری مشهد مربوط به بودجه عمرانی بوده که از ۵۵۷۳ میلیارد تومان به ۹ هزار و ۶۵۸ میلیارد تومان افزایش یافته است. این یعنی نگاه و رویکرد ما بر توسعه و عمران شهر است.

رئیس شورای شهر مشهد در خصوص نامگذاری خیابانی به نام استاد شجریان در شهر مشهد گفت: فرمانداری در نامه‌ای محرمانه نامگذاری خیابان ارشاد به نام محمدرضا شجریان را رد کرد.

وی اظهار کرد: پاسخ فرمانداری را دادیم و اعلام کردیم دلیل ما در این نام‌گذاری وجه هنری ایشان و جلوگیری از ربایش ایشان توسط اپوزیسیون خارج از کشور بوده است.

حیدری افزود: فرمانداری تاکنون پاسخی در این رابطه به ما نداده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار