کابل: دولت موقت خیالی بیش نیست
کد خبر: 1031273
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KHR
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
مشاور ارشد رئیس‌جمهور افغانستان در واکنش به تلاش‌ها برای برکناری دولت کنونی تصریح کرد که ایجاد دولت موقت یک «خیال کاذب» است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: «وحید عمر» مشاور ارشد رئیس‌جمهور افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک دیروز در یک نشست خبری گفت: «یک ذهنیت کاذب ایجاد شده که گویا در نتیجه یک معامله قرار است دولت موقت ایجاد شود و هرکس می‌خواهد نقش خویش را در آن تعیین کند.» پیش از این نیز شماری از احزاب بزرگ و شخصیت‌های سیاسی افغانستان از جمله حزب جمعیت اسلامی و حزب اسلامی موافقت خود را با ایجاد دولت موقت ابراز کرده بودند. دو هفته پیش «عبدالفتاح احمدزی» سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان ضمن اعلام حمایت از تشکیل دولت موقت آن را بخشی معمول از مذاکرات صلح دانسته و تأکید کرده بود: تغییر دولت فرصتی را به وجود می‌آورد که طرفین درگیر جنگ در زیر چتر یک نظام جمع شوند و اجماع ملی شکل بگیرد. وی همچنین گفته بود: وضعیت فعلی از برقراری اجماع ملی عاجز است و حتی تیم مذاکره‌کننده دولت هم به دو دسته تقسیم شده است، بنابراین جناح‌های سیاسی با وضعیت فعلی موافق نیستند. در همین حال، یک عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان اعلام کرد که اعضای این تیم برای مشاوره با سران دولت درباره دستورکار مذاکرات با طالبان به کابل بازگشته‌اند. «حبیبه سرابی» عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان اظهار داشت که این تیم با هدف «مشورت» با بزرگان دولتی به کابل بازگشته‌اند و البته آن‌ها تلاش دارند روند مذاکرات به سرعت به پیش برده شود. سرابی به «رادیو آزادی» گفت: در این مدت که بحث‌ها روی دستورکار صورت گرفته، موضوعات مهمی وجود دارد که نیاز به مشورت با رهبری دولت و قشر سیاسی دارد. وی افزود: «به همین دلیل این تیم نه برای تعطیلات بلکه برای به دست آوردن مشورت‌ها، ایجاد یک نظر مشترک و کسب نظر همه جوانب به کابل رفته است و روند باقیمانده را در روشنایی دیدگاه بزرگان با سرعت به پیش خواهیم برد.» چند روز پیش سخنگویان تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که دو طرف موافقت نموده‌اند که دور دیگر گفتگو‌ها تا ۱۶ دی ماه به تعویق بیفتد.

پیش از این برخی منابع دلیل تأخیر به وجود آمده را «تعطیلات کریسمس در امریکا» خوانده بودند که نشان‌دهنده تأثیر زیاد واشنگتن در روند مذاکرات دو طرف دارد. «حمدالله محب» مشاور شورای امنیت افغانستان نیز دو روز پیش گفته بود که ادامه مذاکرات صلح باید در داخل کشور به پیش برده شود، اما طالبان هنوز واکنشی نسبت به این پیشنهاد نداشته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار