اسناد تاریخی یزد به کتابخانۀ وزیری بازگشت
کد خبر: 1030164
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JzY
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
رئیس ادارۀ اسناد آستان قدس رضوی خبر داد
بیش از 58 هزار برگ سند مهم و تاریخی استان یزد متعلق به کتابخانۀ وزیری یزد، پس از فهرست‌نویسی و تهیۀ نسخۀ پشتیبان در مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به این کتابخانه بزرگ یزد منتقل شد. فرمان شاهان قاجار ازجملۀ این اسناد است.

الهه محبوب، رئیس ادارۀ اسناد آستان قدس رضوی در خصوص 58 هزار برگ سند مهم و تاریخی استان یزد که در مرکز اسناد آستان قدس رضوی موجود بود، بیان کرد: این اسناد اسفندماه سال 1395 به منظور آماده‌سازی، فهرست‌نویسی و تهیۀ نسخۀ پشتیبان برای استفادۀ بهتر و کاربردی‌تر پژوهشگران، به مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مشهد انتقال یافت که به تازگی و با پایان یافتن این اقدامات، مجدداً به کتابخانۀ وزیری یزد منتقل شد.

وی با بیان اینکه این اسناد در 6 هزار و 561 شمارۀ اموالی و 58 هزار و 236 برگ طبقه‌بندی شده است، گفت: بيشترين حجم اسناد مذکور، مربوط به نامه‌نگاری‌های شخصي و اداري مرحوم علي‌محمد وزيري و ديگر رجال سرشناس يزدي و امور جاری کتابخانه وزیری است.

محبوب به وجود اسناد مهم تاریخی در این مجموعه اشاره کرد و گفت: محتوای اطلاعاتی این مجموعه در موضوعات اسناد حکومتی و اداری، امور مذهبی، امور ملکی و زراعی، امور فرهنگی، اسناد مالی و تجاری، قباله نامه‌های ازدواج و صداق‌نامه‌های مربوط به اهالی یزد، بهائیان و واقعه ابرقو، انتخابات مجلس شورای ملی، اسناد انقلاب اسلامی یزد، نامه‌نگاری شخصی با شخصیت‌ها و رجال یزدی و اسناد دکتر محمدحسین وزیری، فرزند حجت‌الاسلام علی‌محمد وزیری است.

وی در ادامه افزود: فرمان‌ها، رقم‌ها و حکم‌های متعلق به آقا محمدخان قاجار، فتحعلی‌شاه، ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین شاه، محمد علیشاه، احمدشاه و عباس میرزا ولیعهد از مهم‌ترین اسناد حکومتی و اداری این مجموعه است.

محبوب همچنین از اسناد جمع‌آوری وجوهات شرعی و ارسال آن توسط مرحوم سیدعلی‌محمد وزیری برای علما و مراجع تقلید در قم و عتبات عالیات در عراق ازجمله امام خمینی (ره) و دیگر آیات عظام، استفتاء از علما، شجره انساب سادات حسینی، طباطبایی و رضوی در یزد و وصیت‌نامه‌های وقف املاک در شمار برخی دیگر از اسناد مهم این مجموعه نام برد و گفت: سواد وقف نامه موقوفات میرزا اسحاق بیک یزدی ملقب به حقیقت‌خان به سال 1053 قمری از قدیمی‌ترین وقف نامه‌های این مجموعه است.

محبوب با بیان اینکه اسناد مدارس جامعۀ تعلیمات اسلامی یزد در این مجموعه موجود است، گفت: در سال 1334 شمسی، حجت‌الاسلام وزيري تشخيص مي‌دهد كه بچه مسلمان‌ها در مدارسي درس مي‌خوانند كه معلم ديني و معارفشان بهائي است؛‌ لذا با اجازه آيت‌الله بروجردي (ره)، مدارس جامعه تعليمات اسلامي را تأسيس کرد و اسناد این قسمت راجع به اداره امور این مدارس و گزارش‌های مدیران و معلمان این مدارس است.

وی اظهار کرد: اسناد مالی و تجاری دورۀ قاجار و به‌ویژه تاجران زرتشتی با دیگر تجار و روابط بازرگانی با خارج از کشور؛ جنایت بهائیان در سال 1328 شمسی در قریۀ اسفندآباد ابركوه يزد در قتل یک زن و پنج فرزندش و اقدامات مرحوم وزیری در این ارتباط و تشکیل «جامعه مسلمين يزد» و دادخواهی از این ماجرا و اسناد سیر کامل این واقعه؛ اسناد انقلاب اسلامی یزد از سال 1315 و مخالفت علیه کشف حجاب تا پس از وقایع سال 1341 و سال 1357 و همچنین نامه‌نگاری شخصی مرحوم وزیری با شخصیت‌ها و رجال یزدی همچون حاجی ملأ ابراهیم لاری مشهور به حاجی آخوند و شخصیت‌های کشوری همچون امام خمینی (ره)، سیداحمد دعایی، شیخ احمد علومی و... از دیگر اسناد مهم این مجموعه است.

رئیس ادارۀ اسناد آستان قدس رضوی در ادامه، از مبایعه‌نامه فروش «عزآباد» توسط نورالدین محمد و شمس‌الدین به محمدحسین و علاء‌الدوله حسین چهارمناری به سال 1018 قمری به عنوان قدیمی‌ترین سند مجموعه اسناد وزیری یاد کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی