معرفی جدیدترین دستگاه های ورود اطلاعات به کامپیوتر
کد خبر: 1027795
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JNL
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴

معرفی جدیدترین دستگاه های ورود اطلاعات به کامپیوتر

رپورتاژ آگهی/ قلم نوری دستگاهی اشاره گر است که برای انتخاب نمایش یک آیتم در منو یا رسم یک نقاشی بر روی صفحه نمایش مانیتور استفاده می شود. قلم نوری شامل یک سلول نوری (فوتوسل) و یک سیستم نوری است که در یک لوله (تیوپ) کوچک قرار گرفته است.


هنگامی که نوک قلم نوری بر روی صفحه نمایش مانیتور حرکت و دکمه قلم فشار داده می شود، المان حسگر فوتوسل آن محل بر روی صفحه نمایش را تشخیص داده و سیگنال های مربوطه را به پردازنده ارسال می کند.
اصطلاح قلم نوری نیز به دستگاه ورودی اشاره گری اطلاق می شود که از نور استفاده می کند. قلم نوری از نوع دستگاه های نورفشان بسیار متمرکز یا اشاره گر لیزری است. از این ویژگی می توان برای جلب توجه مخاطب به یک نقطه خاص مانند یک تصویر یا یک متن در یک ارائه استفاده کرد.


قلم های نوری تقریبا در سال 1955 ساخته شدند و در دهه 1960، بیشتر در ترمینال های گرافیکی مانند IBM 2250 مورد استفاده قرار گرفتند. در دهه 1980، استفاده از قلم نوری برای کامپیوترهای خانگی مانند مدل BBC Micro گسترش یافت. برخی از کارت های گرافیک نیز دارای یک اتصال برای قلم نوری بودند.


موارد استفاده از قلم نوری


• درمورد رنگ یا شدت پس‌زمینه، می توان از قلم نوری به عنوان مکان‌ یاب استفاده کرد.
• قلم نوری به عنوان یک دستگاه انتخاب استاندارد در بسیاری از سیستم های گرافیکی استفاده می شود.
• قلم نوری می تواند به عنوان یک دستگاه ورودی دارای حرکت و ضربه استفاده شود.
• قلم نوری را می توان به عنوان یک ارزیاب استفاده کرد.


دستگاه های دیجیتالی (دیجیتایزرها):


این دستگاه دیجیتالی یک دستگاه ورودی عملگر یا اپراتور شامل یک بورد بزرگ و هموار که شکل ظاهری آن شبیه به بورد رسم مکانیکی است و یک دستگاه ردیاب الکترونیکی که می تواند به منظور دنبال کردن خطوط موجود، بر روی سطح تغییر و حرکت کند، می باشد.


این دستگاه ردیاب الکترونیکی شامل یک سوئیچ کاربر است و با استفاده از آن می توان موقعیت های مختصات x و y را ثبت کرد. این مختصات را می توان وارد حافظه کامپیوتر یا آن را ذخیره کرد و یا در یک رسانه ذخیره ساز آفلاین مانند نوار مغناطیسی نگه داشت.


مزایا استفاده از قلم نوری


• سهولت در تغییر طراحی و رسم
• فراهم کردن قابلیت گرافیک تعاملی


معایب قلم نوری


شاید تنها عیب موجود، قیمت قلم نوری باشد که برای داشتن یک دستگاه حرفه ای برای طراحی می بایست حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه نمود!


پانل های لمسی


پانل های لمسی نوعی صفحه نمایش دارای یک پانل شفاف حساس به لمس است که صفحه نمایش را پوشش می دهد. هنگام تماس انگشت یا هر شیء دیگر با صفحه نمایش، صفحه نمایش لمسی ورودی را ثبت می نماید.


هنگام قطع شدن سیگنال های موج در اثر تماس با صفحه نمایش، آن مکان ثبت می شود. مدت زمان طولانی است که صفحه نمایش های لمسی در کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار می گیرند.


سیستم های صوتی (تشخیص صدا):


تشخیص صدا یکی از جدیدترین و پیچیده ترین تکنیک های ورودی است که برای تعامل با کامپیوتر استفاده می شود. کاربر با صحبت کردن در میکروفون، داده ها را وارد می کند. ساده ترین شکل تشخیص صدا، یک دستور یک کلمه ای است که توسط یک شخص گفته می شود. هر دستور با مکث بین کلمات قابل تفکیک هستند.
از تشخیص صدا در برخی از ایستگاه های کاری گرافیکی به عنوان دستگاه ورودی برای پذیرش دستورات صوتی استفاده می شود. از ورودی سیستم صوتی می توان برای شروع عملیات گرافیکی یا ورود داده ها استفاده کرد. عملکرد این سیستم ها از طریق تطبیق ورودی با فرهنگ لغت از پیش تعریف شده کلمات و عبارات است.


مزایای استفاده از سیستم های تشخیص صدا

• یک دستگاه کارآمد تر
• سهولت در استفاده و کاربرد
• شناسایی بلندگوها یا اسپیکرهای غیر مجاز


معایب استفاده از سیستم های تشخیص صدا


• واژگان بسیار محدود
• غیر قابل تشخیص بودن صدای اپراتورهای مختلف

شما همراهان گرامی می توانید برای خرید قلم نوری، تبلت گرافیکی و لوازم جانبی آن ها به وب سایت گابیا به آدرس www.gabia.ir مراجعه نموده و همچنین با دریافت مشاوره جهت خرید و قیمت قلم نوری، بهترین انتخاب را داشته باشید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار