حکمتِ یک برکناری!
کد خبر: 1026106
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iw6
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
زمینه‌های عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از قائم‌مقامی رهبری در آیینه یک اثر جدید
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: در سالیان اخیر سوژه آیت‌الله حسینعلی منتظری در مناسبت‌های گوناگون و به ویژه سالمرگ وی، اسباب پروپاگاندای رسانه‌ای دشمنان شناخته شده نظام اسلامی می‌شود. هم از این روی و در چنین شرایطی، انتشار یک اثر جدید در باب علل عزل تنها قائم‌مقام رهبری در تاریخ جمهوری اسلامی، می‌تواند خبری خوب قلمداد شود. «سیر در بیراهه» از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) نشر یافته و در دیباچه، اهمیت موضوع این اثر و ضرورت پرداخت بدان اینگونه تشریح شده است:

«ماجرای قائم‌مقامی و عزل آیت‌الله منتظری و حوادثی که در حاشیه آن اتفاق افتاد، یکی از مسائل مهم و عبرت‌آموز در طول حیات جمهوری اسلامی به حساب می‌آید. آیت‌الله منتظری یکی از روحانیون مبارز و انقلابی بود که در دوران پیش از انقلاب اسلامی در جهت مبارزه با رژیم شاه، شکنجه‌ها و سختی‌های فراوانی تحمل نمود. پس از پیروزی انقلاب، آیت‌الله منتظری به عنوان جانشین احتمالی از طرف مجلس خبرگان انتخاب شد و با تبلیغات اطرافیان فرصت‌طلب و همراهی ناآگاهانه برخی دلسوزان انقلاب، به عنوان قائم‌مقام رهبری شناخته شد. پس از آن رفته‌رفته حوادثی رخ داد که در آخر منجر به عزل ایشان از این سمت توسط حضرت امام (ره) شد. نفوذ افراد ضدانقلاب در بیت آیت‌الله منتظری و سوء‌استفاده از ساده‌لوحی ایشان، علت اصلی این امر بود، از این رو حضرت امام (ره) از ایشان خواستند تا از سیاست فاصله گرفته، به تدریس و بحث علمی در حوزه بپردازند. اگرچه ایشان در ظاهر و ابتدای امر، نظر امام (ره) را پذیرفت، اما نفوذ اطرافیان باعث شد پس از مدت کوتاهی، ایشان در مقابل حضرت امام (ره) موضع‌گیری کند.

جریان انتخاب آیت‌الله منتظری به عنوان گزینه پیشنهادی رهبر آینده توسط خبرگان و حوادثی که در آخر منجر به عزل آقای منتظری از این سمت شد، قسمت مهم و سرنوشت‌سازی از تاریخ پس از انقلاب را تشکیل می‌دهد که تبیین آن، برای فهم بهتر حوادث دوران حیات پربرکت امام (ره) و شناخت برخی از جریانات انحرافی موجود در جامعه -که پس از رحلت امام (ره) به تقابل با ولایت فقیه و نظام اسلامی پرداختند- امری ضروری است. در این میان روشن شدن مواضع حضرت امام (ره) در مقابل این جریان به‌ویژه برای نسل جوان جامعه -که به طور زنده و ملموس دوران حضرت امام (ره) را درک ننموده است- بسیار راهگشا خواهد بود. در این مجموعه تلاش شده ضمن اشاره اجمالی به تاریخ حوادث قائم‌مقام رهبری، متن کامل مواضع و بیانات حضرت امام (ره) به عنوان سند تاریخی، برای درک و تحلیل بهتر این حوادث ذکر گردد. از آنجا که هدف مجموعه حاضر تبیین مواضع حضرت امام (ره) در مورد آیت‌الله منتظری است، بررسی کامل زندگی و شخصیت و افکار آیت‌الله منتظری در این اثر مورد توجه نبوده است. این مجموعه به سبک مختصر با محوریت سخنان و مواضع امام خمینی (ره) برای استفاده طالبان حقیقت تهیه شده و به همین جهت، در بیان مسائل تاریخی به کلیات اکتفا شده است. دوستان علاقه‌مند به مطالعه بیشتر می‌توانند به آثار ذیل مراجعه نمایند:

خاطرات سیاسی، نوشته محمدی ری‌شهری
سنجه انصاف، نوشته محمدی ری‌شهری
رنج‌نامه، نوشته سیداحمد خمینی
پاسداشت حقیقت، نوشته عباس سلیمی‌نمین
خاطرات آیت‌الله منتظری و نقد آن، نوشته اسدالله بادامچیان

اولین چاپ این اثر در قالب کتابچه و تحت عنوان بولتن تحلیلی، توسط بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در ۳ هزار نسخه، به فاصله یک روز پس از درگذشت آیت‌الله منتظری، برای شفاف‌سازی و روشنگری در ایام فتنه سال ۱۳۸۸ منتشر گردید و اکنون با اصلاحات و تغییراتی، مجدداً منتشر گردیده است. پیشاپیش از حسن نظر شما در مطالعه این مجموعه تشکر نموده، از وجود کاستی‌ها و نقایص احتمالی آن پوزش می‌طلبیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار