کاهش خرید جو از سوی ایران به بازار قزاقستان و روسیه شوک منفی وارد کرد
کد خبر: 1025358
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ik2
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
کاهش تقاضای ایران برای خرید جو از قزاقستان و روسیه منجر به ایجاد شوک منفی در بازار این کشور‌ها شده است و حتی چین با افزایش تقاضا نتوانسته است خلاء حضور ایران در بازار جو را پوشش دهد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: افزایش تولید برنامه ریزی شده جو و بالا بودن میزان موجودی پایان دوره موجب شده تا میزان عرضه این محصول افزایش پیدا کند بنابراین قیمت جو در بازار جهانی روند نزولی به خود می‌گیرد.

در پنج سال اخیر قیمت جو به پایین‌ترین میزان خود رسیده است و این روند در ماه‌های آتی نیز ادامه دارد.
براساس این گزارش میزان تقاضای ایران برای خرید جو کاهش پیدا کرده است و همین امر موجب شده تا به بازار کشور‌های قزاقستان و روسیه شوک منفی منتقل شود و تبعات آن در بازار‌های جهانی خودنمایی کند.

هر چند برخلاف ایران؛ چین اقدام به افزایش تقاضا برای خرید جو کرده است، اما کاهش تقاضای ایران با افزایش تقاضای چین برای خرید جو قابل جبران نیست و تاجران قزاقی نمی‌توانند تقاضای ۲۲۰ هزار تنی چین را جایگزین تقاضای ۱.۵ میلیون تنی ایران برای خرید جو کنند.

بدون تردید بازار ایران از اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برای کشاورزی قزاقستان برخوردار است به همین دلیل رییس جمهور «توکایف» با تغییرات سیاستی در اقتصاد کشورش تقاضای داخلی جو را بالا برد تا کاهش قدرت خرید ایران اثر کمتری بر کاهش قیمت جو بگذارد، ولی نهایتا روند نزولی پیش روی قیمت جو دامی وجود دارد.

قدرت جانشینی بالایی بین جو و ذرت برای دامداری‌های سنگین وجود دارد، جو وارداتی به مقصد ایران به طور عمده از بنادر شمالی و ازمبداء قزاقستان و روسیه تامین می‌شود، اما از آنجا که مبدا قزاقستان وابسته به کشش قیمت بازار ایران است، تقریبا مستقل از قیمت جهانی و بر اساس بازار ایران تعیین می‌شود.

بزرگترین صادر کنندگان در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بر مبنای تخمین USAD، بعد از حوزه اروپا، کشور روسیه است که نزدیک به ۱ میلیون تن از ۵.۴ میلیون تن توان صادراتی برای مقصد ایران برنامه ریزی می‌کند و بعد از ایران هدف صادراتی عربستان سعودی با تقاضای ۷.۵ میلیون تنی در رتبه دوم قرار گرفته است بنابراین کاهش توان خرید ایران روی قیمت جو در روسیه نیز اثر زیادی داشته و روند قیمت را در یک ماه آتی نزولی تثبتی می‌کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار