متادون عامل اول مرگ ومیر ناشی از مسمومیت
کد خبر: 1024990
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ie6
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی با بیان این که متادون بیشترین سهم را در بروز مرگ ومیر ناشی از مسمومیت و سوء مصرف دارو‌ها و مواد مخدر داشته، گفت: بیشتر مسمومیت‌های منجر به فوت در مردان دیده می‌شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر کامبیز سلطانی نژاد، عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور به مناسبت روز پیشگیری از مسمومیت‌های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر و محرک، گفت: در سال گذشته حدود ۷۵۶۰ مورد فوت ناشی از مسمومیت‌های دارویی و شیمیایی گزارش شده است که تقریباً ۵۰۳۰ مورد آن، مسمومیت و سوءمصرف مواد مخدر، محرک، توهم زا و الکل‌ها بوده است.

وی افزود: در سال گذشته، ۳۲۰۵ مورد فوت بر اثر مسمومیت حاد و یا سوءمصرف دارو‌ها و مواد مخدر رخ داده است که بین مسمومیت‌های منجر به فوت در اثر دارو‌ها و مواد مخدر، متادون با ۱۶۰۱ مورد فوتی، بیشترین سهم را در بروز مرگ ومیر ناشی از مسمومیت و سوء مصرف دارو‌ها و مواد مخدر داشته است.

دبیر انجمن سم شناسی ایران با بیان این که در سال گذشته مصرف ترامادول منجر به فوت ۲۶۹ نفر شده است، خاطرنشان کرد: مواد توهم زا مانند مت آمفتامین (شیشه) باعث مرگ ۲۰۷ نفر در سال گذشته شده است که البته این رقم، نسبت به سال گذشته اش، کاهش ۳۷ درصدی داشته است. در زمینه مواد مخدر نیز این آمار با کاهش ۱۰ درصدی مواجه بوده است.

این متخصص سم شناسی و مسمومیت ها، درباره علت بالابودن آمار فوت ناشی از متادون و ترامادول تصریح کرد: این دارو‌ها ممکن است از طریق مراکز توزیع، به بیرون و بازار سیاه نشت پیدا کند و یا این که ممکن است افرادی که تحت درمان با این دارو‌ها هستند، به هر دلیلی قصد خودکشی پیدا کنند و با این دارو‌ها اقدام به خودکشی کنند.

وی افزود: دارو‌های متادون و ترامادول باید با تجویز پزشک و در شرایط خاص در دسترس بیمارانی قرار بگیرد که تحت درمان هستند؛ در کشور ما سیستم‌های دقیقی در زمینه توزیع و تجویز متادون وجود دارد، اما به هرحال در ایران نیز مانند بسیاری از کشور‌های دیگر دنیا نشت دارو خارج از سیستم توزیع رخ می‌دهد.

سلطانی نژاد در پاسخ به سؤالی مبنی بر میانگین سنی افراد دچار سوءمصرف مواد دارویی و مخدر بیان کرد: مسمومیت‌های منجر به فوت، بیشتر در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می‌دهد و بیشتر مسمومیت‌های منجر به فوت نیز در مردان دیده می‌شود.

این متخصص مسمومیت ها، درباره مسمومیت دارویی کودکان تشریح کرد: مسمومیت‌های کودکان را اصطلاحاً مسمومیت‌های اتفاقی یا تصادفی می‌نامند؛ در خانواده‌هایی که یکی از افراد معتاد و تحت درمان با متادون است، ممکن است به علل مختلف داین دارو در دسترس کودکان قرار بگیرد؛ مثلاً ممکن است به دلیل تعویض بطری شربت متادون و ریختن شربت در بطری آب معدنی یا شیشه نوشابه، کودک به طور اشتباهی آن را بنوشد و باعث مسمومیت کودک و حتی فوت او شود بنابراین در افراد زیر ۱۲ سال نیز شاهد مسمومیت ناشی از متادون هستیم که در مواردی به فوت کودک منجر شده است.

عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی با بیان این که مسمومیت‌ها در کشور ما آمار قابل توجهی دارند، تأکید کرد: مهم‌ترین اقدام برای کاهش مسمومیت ها، پیشگیری و اطلاع رسانی به افراد جامعه درباره انواع مسمومیت هاست؛ مهمترین روش پیشگیری، در کودکان، این است که دارو‌ها در دسترس کودک قرار نگیرد و دارو در کمد‌هایی قرار داده شود که درب قفل دار داشته باشد و درمورد نوجوانان و جوانان نیز تغییر سبک زندگی و پیشیگری از رفتن به دام سوءمصرف مهمترین روش پیشگیری است که در این مورد، عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بسیاری دخالت دارند.
منبع: تسنيم
برچسب ها: متادون
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار