هدف عادی‌سازی با تل‌آویو ایجاد ساختار ضدایرانی است
کد خبر: 1024282
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ISg
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۴
وزیر دفاع امریکا با متوسل شدن به اتهام زنی به ایران، هدف از عادی‌سازی روابط ابوظبی و منامه با تل‌آویو را ایجاد نوعی ساختار امنیتی در مقابل تهران اعلام کرده است. اسپر که کشورش به سودان به عنوان مقصد بعدی عادی‌سازی می‌نگرد، ابراز امیدواری کرده که دیگر کشور‌ها هم به این روند بپیوندند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: امریکا طی چند ماه گذشته همواره نامش به عنوان میانجی در توافقات عادی‌سازی مطرح شده است. این کشور در دفاع از این اقدام، آن را گامی مهم در جهت تشکیل ساختاری امنیتی در برابر ایران و جلوگیری از درگیری با تهران برشمرده است. به تازگی، کِلی کرافت، نماینده امریکا در سازمان ملل با بیان اینکه طی چند روز آینده احتمال اعلام توافق دیگری وجود دارد، به صورت ضمنی، این روند را اقدامی در تقابل با ایران توصیف کرد. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا هم روز سه شنبه در سخنانی در شورای آتلانتیک گفت: «بسیاری از کشور‌های منطقه متوجه هستند که بزرگ‌ترین نگرانی آن‌ها و ما، ایران و رفتار‌های ناهنجار آن در منطقه در چهار دهه است که از آفریقا تا سراسر خاورمیانه و افغانستان را دربر می‌گیرد.»

این عضو دولت دونالد ترامپ علاوه بر این موضع‌گیری و متهم کردن ایران به حمله به زیرساخت‌های نفتی عربستان در سال گذشته و دخالت در عراق، روابط میان دو کشورعربی با صهیونیست‌ها را موفقیتی بزرگ برای امریکا و شخص ترامپ دانست و با به میان کشیدن منافع دیپلماتیک و اقتصادی، ابراز امیدواری کرد کشور‌های عربی بیشتری به این روند بپیوندند.

اسپر در عین حال که از لزوم گسترش دامنه عادی‌سازی صحبت می‌کرد، مسئله تعهد امریکا به دفاع از رژیم صهیونیستی را هم فراموش نکرد و گفت: «همانطور که امریکا به ایجاد روابط استراتژیک با کشور‌ها ادامه می‌دهد، به تعمیق همکاری با وفادار‌ترین شرکای خود مشغول است.»‌وی افزود: «کمی بعد از امضای توافق تاریخی ابراهیم که امریکا آن را تسهیل کرد، من میزبان همتای اسرائیلی خود در پنتاگون بودم تا بار دیگر بر تعهد ایالات متحده بر حفظ مزیت کیفی نظامی اسرائیل تأکید کنم و امیدوارم در هفته‌های آتی برای ادامه گفتگو‌ها به تل‌آویو سفر کنم. ما به همکاری نزدیک برای توسعه توانایی‌های پیشرفته به‌خصوص در دفاع موشکی ادامه می‌دهیم.»

سمینار عادی‌سازی با حضور چهره‌های عربی

روز سه‌شنبه، روزنامه یسرائیل هیوم اعلام کرد که سمینار مجازی عادی‌سازی روابط با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از برگزاری سمیناری دو روزه طی روز‌های چهار شنبه و پنج شنبه خبر داد که هدف از آن، بررسی پیامد‌های عادی‌سازی است. علاوه بر نتانیاهو، دیوید فریدمن سفیر امریکا در سرزمین‌های اشغالی، آوی برکوویچ فرستاده رئیس‌جمهور امریکا در امور خاورمیانه و چند تاجر و چهره برجسته از عربستان، اردن، مصر، امارات و بحرین دیگر حاضرین در این سمینار هستند.

بن‌سلمان، میانجی عادی‌سازی سودان

دولت امریکا، از سه دهه پیش نام سودان را در فهرست کشور‌های حامی تروریسم قرار داد و به این ترتیب ارتباط این کشور با بانک‌های جهانی را قطع کرد. ترامپ اخیراً شرط خروج سودان از فهرست کشور‌های حامی تروریسم را اقدام خارطوم در پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار غرامت قرار داده است. این مبلغ باید به قربانیان امریکایی تروریسم و خانواده‌های آنان پرداخت شود. در چنین شرایطی، سعودی‌ها که از اولین روز‌های انتشار اخبار عادی‌سازی، شانه به شانه امریکایی‌ها آتش‌بیار معرکه بودند، قرار است غرامت‌های سودان به امریکا را بپردازند تا خارطوم توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را امضا کند. محمد بن سلمان، ولی عهد عربستان سعودی گفته است که این غرامت را از طرف دولت سودان می‌پردازد تا هر چه زودتر توافق صورت گیرد.

ترامپ در پی رأی جمع کردن

منابع مصری و سودانی با اشاره به ناتوانی دولت سودان در پرداخت چنین مبلغی، معتقدند که دولت امریکا با استفاده از چنین اقدامی می‌خواهد برای ترامپ در انتخابات رأی جمع کند. توافق‌های طرف‌های اسرائیلی، امریکایی، سعودی و اماراتی با عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی سودان و محمد حمدان دقلو، معاون وی، درباره جزئیات این توافق و مراحل اجرای آن بوده است. در صورت اعلام رسمی عادی‌سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی، بسته‌ای از کمک‌های مالی مستقیم امارات و سعودی، به خارطوم پرداخت خواهد شد. بسته غیرمستقیم نیز در قالب سرمایه‌گذاری چندین شرکت امریکایی در خارطوم است. با این حال، هبه محمد علی، سرپرست وزارت دارایی سودان گفت که خروج کشورش از فهرست کشور‌های حامی تروریسم، به مسئله عادی‌سازی ارتباطی ندارد. وی تصریح کرد که خارطوم انتظار دارد در پی پایان تحریم‌های امریکا، درآمد‌های مالی و دستاورد‌های فنی عایدش شود. بخشش بدهی ۷۰۰ میلیون دلاری‌اش به امریکا، دیگر موردی است که هبه محمد علی خواستار اجرایی شدن آن شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار