کاهش ۳۵ درصدی ذخایر خون کشور در اوج کرونا
کد خبر: 1023745
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IK1
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
مدیرعامل سازمان انتقال خون اعلام کرد
مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در اوج روز‌های شیوع ویروس کرونا ۳۵ درصد از ذخایر خون ایران کاسته شد؛ در حالی که در بسیاری از کشور‌ها این کاهش به مرز ۷۰ درصد نیز رسید.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر پیمان عشقی در جمع کارکنان اداره کل انتقال خون استان مازندران، ضمن تقدیر از تلاش‌های مدیرکل انتقال خون مازندران گفت: در چند ماه اخیر پویایی و نشاط در مدیریت این مجموعه خدمتگزار به خوبی مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه عملکرد مدیران و ادارات کل استان‌ها با دقت بررسی و رصد می‌شود افزود: حاکمیت ارزیابی عملکرد در سازمان انتقال خون رویکردی مستمر است که محدود به روز‌ها یا سالی خاص نیست.

ممیزی در تنویر چهره انتقال خون استان‌ها موثر است

عشقی گفت: ارزیابی عملکرد به مانند آیینه‌ای است که دستاورد‌ها را نشان می‌دهد و اولین دستاورد این رویکرد یافتن ممیز‌های خبره انتقال خون بود که چند ماه طول کشید و حداقل از ۲۰ تن از صاحب نظران فعلی و سابق سازمان درخواست اظهار نظر شده است تا ممیز‌های کنونی شناسایی و انتخاب شوند.

وی ادامه داد: سعی شده است افرادی به عنوان ممیز انتخاب شوند که ادارات کل آنان را پذیرا باشند و ویژگی‌های اخلاق حرفه‌ای نیز در آنان نمود چشمگیری داشته باشد.

عشقی اذعان داشت: با افزایش روند ممیزی‌ها گزارش‌های ممیز‌ها پخته‌تر شده است و امیدواریم که در آینده‌ای نه چندان دور ممیز‌های توانمند دیگری نیز به جمع افراد حاضر افزوده شوند.

مدیریت ایستا موثر نیست

مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه مدیریت سیال و متحرک باید جایگزین مدیریت ایستا و نشسته شود، خاطر نشان ساخت: مدیران کل استان‌ها باید دائما با نهاد‌های تصمیم گیرنده و افراد موثر در استان در تماس باشند.

وی سازمان انتقال خون را مجموعه‌ای فنی و تخصصی و از طرفی فرهنگی و اجتماعی برشمرد و تاکید کرد: مدیران سازمان باید با تمام اقشار در ارتباطی تنگاتنگ و صمیمانه باشند.

مدیریت مشارکتی سرلوحه کار است

عشقی از تیم همراه خود که در روز‌های شیوع کرونا همراه وی بوده اند تقدیر کرد و گفت: بازدید میدانی در این روز‌ها ساده نیست و امیدواریم این بازدید‌ها بتواند از مشکلات ادارات کل بکاهد و در افزایش انگیزه خانواده بزرگ انتقال خون موثر باشد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین بر ترویج مدیریت مشارکتی نیز تاکید کرد و گفت: تمامی موفقیت‌ها از مدیریت مشارکتی منتج می‌شود و نظارت و بازرسی هم باید مشارکتی باشد چرا که حضور ممیز‌های توانمند بیشتر موجب می‌شود فرآیند‌ها از منظر‌های مختلف بازرسی و پایش شود. مدیریت مشارکتی مستلزم برگزاری جلسات موثر و نظام‌مند است و در این سبک از مدیریت نباید تصمیم قبل از برگزاری جلسات گرفته شود.

سامانه نظام پیشنهاد‌ها راه اندازی می‌شود

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: تشویق باید موردی باشد تا تفاوت به وسیله آن احساس شود. کارکنانی که کاری نیکو انجام می‌دهند و یا ایده‌ای جذاب را مطرح می‌کنند مورد تشویق قرار می‌گیرند و بدین منظور دبیرخانه نظام پیشنهاد‌های سازمان توسط روابط عمومی شکل گرفته است و در روز‌های آتی از آن بهره برداری لازم صورت خواهد گرفت.

مازندران رتبه دوم شاخص اهدای خون در کشور را دارد

عشقی انتقال خون مازندران را پنجمین انتقال خون تاسیس شده در کشور برشمرد که پیدایش آن به سال ۱۳۵۸ باز می‌گردد و اظهار کرد: این مجموعه در ماه‌های اخیر خوش درخشیده است و افزایش آمار اهدای پلاسما کووید۱۹ نسبت به جمعیت و بهبود شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت نشان از آن دارد. مازندران رتبه دوم شاخص اهدای خون را دارد.

افزایش آمار اهدا و سلامت خون در کنار هم

عشقی گفت: رویکرد سازمان انتقال خون افزایش آمار اهدای خون و ارتقای شاخص‌های سلامت خون‌های اهدایی است.

وی افزود: در روز‌های شیوع ویروس کرونا در جهان بسیاری از کشور‌ها با کاهشی به مراتب بیشتر از آنچه در ایران شاهد بودیم مواجه شدند. در اوج روز‌های شیوع این ویروس ۳۵ درصد از ذخایر خون ایران کاسته شد در حالی که در بسیاری از کشور‌ها این کاهش به مرز ۷۰ درصد نیز رسید. سازمان انتقال خون در دوران پاندمی کرونا از استاندارد‌ها فاصله نگرفته است و هیچکدام از دستورالعمل‌های خود حتی سخت گیرانه‌ترین آن‌ها و معافیت‌هایی که تنها به دلیل اعتلای شاخص‌های سلامت خون تدوین و در نظر گرفته شده است نیز تغییر نکرده است ...

شناخت دغدغه‌های نیروی انسانی در راس هرم اقدامات مدیریتی است

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اهمیت نقش منابع انسانی گفت: از مشکلات معیشتی و مالی کارکنان سازمان آگاه هستیم در این زمینه متعهد به تلاش بیشتریم.

وی خطاب به کارکنان انتقال خون مازندران ادامه داد: در راستای افزایش منابع مالی و بهبود شرایط حقوق و مزایای کارکنان فعالیت‌های بسیاری انجام شده است که حتی زمزمه‌های آن نیز به گوش کارکنان نرسیده است و معتقدیم که تلاش کارکنان حق الناسی بر گردن سازمان انتقال خون و مدیرعامل آن است.

وی از کارکنانی که در نیمه‌های شب خون را سالم و با قبول مشقت بسیار به یک مرکز درمانی می‌رسانند تا لبخند را بر لبان بیماری بنشانند نیز صمیمانه تقدیر کرد.

بر روی اهدای خون بانوان سرمایه گذاری می‌کنیم

عشقی گفت: با اهدای خون بانوان هر خانه تبدیل به یک مرکز اهدای خون می‌شود و نهادینه سازی این فرهنگ چنانچه از بانوان آغاز شود پایدار‌تر و پویاتر خواهد بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با ابراز خرسندی از روند رو به رشد اهدای خون بانوان در ماه‌های اخیر گفت: صرف منابع و زمان برای افزایش اهدای خون بانوان قطعا نباید هزینه تلقی شود و این یک سرمایه گذاری ارزشمند برای آینده کشور است.

اجرای جدی آیین نامه بانک خون بیمارستانی در دستور کار است

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: عدم همکاری مراکز درمانی را در استقرار و اجرای نظام هموویژیلانس نمی‌پذیریم و همه مراکز بایستی مطابق اجرای آیین نامه بانک خون بیمارستانی متعهد باشند.

بنابراعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، عشقی گفت: خون گوهری ارزشمند است و چنانچه بیمارستانی با انتقال خون همراه نباشد و عوارض تزریق خون و مستندات آن را ثبت و به اطلاع انتقال خون نرساند به منزله عدم صلاحیت آن مرکز در دریافت و تزریق خون است.

مدیرعامل انتقال خون کشور در پایان تاکید کرد: مدیریت انتقال خون در مازندران به دلیل آمار بالای بیماران خاص که عمدتا مصرف کننده خون و فرآورده‌های آن هستند باید دقت نظر و ظرافت بیشتری را در پیشبرد نظام هموویژیلانس در دستور کار خود قرار دهد.
منبع: ايسنا
برچسب ها: اهدای خون
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار