نمایندگان عراقی: دولت ملزم به اخراج نظامیان امریکایی است
کد خبر: 1018407
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gvv
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
شماری از نمایندگان فراکسیون‌های سیاسی مختلف عراق تأکید کردند که مصوبه پارلمان در اخراج نیرو‌های امریکایی برگشت‌ناپذیر است و دولت باید آن را اجرا کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: ریاض المسعودی، نماینده ائتلاف سائرون در گفتگو با المعلومه تصریح کرد: نظر دولت به بقای نیرو‌های امریکایی است به‌ویژه که اظهارات مشاور نخست‌وزیر درباره بقای امریکا در عراق این امر را تأیید می‌کند و برخی از فراکسیون‌ها نیز بقای امریکایی‌ها در عراق را ضروری می‌بینند.

محمد البلداوی، نماینده فراکسیون الصادقون نیز گفت: مصوبه پارلمان درباره اخراج نیرو‌های امریکایی برای دولت الزام‌آور و واجب‌الاجرا است. به‌ویژه که امریکا در عراق مرتکب جنایت شده و به این ترتیب خروج آن حتمی است. محمد تقی آمرلی، نماینده ائتلاف الفتح نیز، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر را مسئول اظهارات مشاورش درباره حضور نیرو‌های امریکایی در عراق دانست و گفت که اظهارات هشام داوود اهانت به مصوبه پارلمان است که بر ضرورت اخراج نیرو‌های امریکایی تأکید دارد. هشام داوود، مشاور نخست‌وزیر عراق سه شنبه پیش در گفتگو با رسانه‌ها مدعی شده بود که مصوبه اخراج نظامیان اشغالگر، از لحاظ قانونی الزام‌آور نیست، زیرا همه طیف‌های سیاسی عراق در پارلمان روی آن اجماع نکرده‌اند. همچنین در ادعایی عجیب، مرجعیت را حامی بقای اشغالگران در عراق خوانده بود.

این اظهارات مشاور مصطفی الکاظمی با واکنش شدید احزاب و شخصیت‌های سیاسی عراق از جمله شماری از نمایندگان عراقی همراه شد. نصر الشِمَّری، سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نجبای عراق در نامه‌ای خطاب به داوود، از مواضع اخیر وی به‌شدت انتقاد کرد و نوشت: شما حتی یک بند هم در قانون اساسی یا قوانین پارلمان عراق پیدا نمی‌کنید که مشارکت همه طیف‌ها در تصویب یک قانون را الزامی بداند یا دال بر آن باشد که استعفای یک دولت، تأثیری بر عملکرد پارلمان دارد.

وی در ادامه همچنین ادعای مشاور مصطفی الکاظمی مبنی بر مخالفت مرجعیت با خروج اشغالگران را رد و تأکید کرد: این سخن نه یک مانور سیاسی، بلکه دروغی صریح است که مرجعیت را به‌عنوان حامی اصلی وحدت و حاکمیت و آزادی عراق، هدف قرار می‌دهد.

فراکسیون پارلمانی ائتلاف الفتح از موضع دولت در قبال حضور امریکایی‌ها در داخل عراق انتقاد و اعلام کرد که هرگونه تعلل در اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیرو‌های امریکایی از کشور را رد می‌کند و از الکاظمی می‌خواهد که به صورت شفاف و آشکار موضع خود را در قبال سخنان هشام داوود اعلام کند یا اگر این سخنان او خارج از چارچوب دیدگاه نخست‌وزیر و برنامه دولت او است، وی را برکنار کند.

حسن شاکر الکعبی، رئیس فراکسیون پارلمانی بدر عراق، نیز خواستار بازخواست مشاور نخست‌وزیر و برکناری فوری او به دلیل این اهانت او به پارلمان و مرجعیت شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار