آژانس:ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر میزان مجاز توافق هسته‌ای رسیده است
کد خبر: 1017900
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gnk
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
غنی‌سازی ایران سقف برجام را شکافت
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدید‌ترین گزارش خود اعلام کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر محدوده مجاز در برجام رسیده تا مشخص شود که ایران گام‌های تعدیلی خود را در واکنش به خروج امریکا از برجام و بی‌عملی اروپا به جلو می‌برد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود که عصر دیروز در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته تأیید کرده که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران افزایش یافته و تصریح کرده که میزان این ذخایر در حال حاضر ۲۰۱۵ کیلوگرم است که نسبت به گزارش فصلی قبل این نهاد بین‌المللی ۵۳۴ کیلوگرم افزایش یافته است. طبق گزارش آسوشیتدپرس، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به بیش از ۱۰ برابر میزان مجاز در برجام رسیده است. در این گزارش تصریح شده میزان ذخایر آب سنگین ایران به کمتر از ۱۳۰ تن رسیده که میزان ذخایر مجاز برای این مواد ذیل توافق هسته‌ای برجام است. بدین‌ترتیب میزان ذخایر آب سنگین ایران برای اولین بار بعد از اعلام کاهش تعهدات ایران به مفاد توافق هسته‌ای در محدوده مجاز در برجام قرار گرفته است. گزارش جدید آژانس همچنین می‌گوید ایران مقدمات نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته را در نطنز برخلاف توافق برجام فراهم کرده است.

دسترسی به ۲ مکان

آژانس بین‌المللی می‌گوید بازرسان از یک مکان هسته‌ای مورد مناقشه بازرسی کرده‌اند و در ماه جاری (سپتامبر) هم از یک مکان هسته‌ای دیگر ایران بازدید خواهند کرد. ظاهراً این بازدید‌ها بخشی از توافقی است که در سفر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران به دست آمده است. کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در خصوص جزئیات گزارش جدید آژانس گفته است: «این گزارش از دو بعد دارای اهمیت و قابل ارزیابی است؛ از لحاظ شکلی، این گزارش به تحولات و پیشرفت‌های روابط و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس طی سه ماه گذشته می‌پردازد و حاکی از تعامل سازنده و محتوایی دو طرف در این مدت برای رسیدن به یک فهم مشترک و یافتن راه‌حلی برای مسائل مطرح است.» به گفته غریب‌آبادی، از لحاظ محتوایی نیز این گزارش صریحاً با ترسیم تصویری روشن از وضعیت کنونی همکاری ها، دورنمای مثبت و سازنده‌ای را در روابط بین ایران و آژانس ترسیم می‌کند که انتظار می‌رود مورد استقبال اکثریت قاطع کشور‌های عضو آژانس و شورای حکام واقع شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار