ترامپ می‌خواست در نشست G7 با ظریف دیدار کند
کد خبر: 1017277
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gdh
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۵
پاورقی «جوان» از «اتاق حوادث» جان بولتون (۴۰)
شاو بعد از رساندن پیامم به ترامپ، در برگه‌ای برایم نوشته بود، ترامپ یادداشتت را خوانده و گفته که مکرون، ظریف را دعوت کرده است تا با ترامپ دیدار کند. او نوشته بود: «رئیس‌جمهور قطعاً می‌خواهد با ظریف دیدار کند.»
ترجمه: محمد صادق عبداللهی
جوان آنلاین: در صفحه ۳۷۸ از کتاب «اتاق حوادث» می‌خوانیم: جلسات G7 روز بعد با ناهار آغاز شد. خبر‌هایی به گوشم می‌رسید که می‌گفت ظریف در راه بیاریتز است. در حالی که مشغول پرس‌وجو برای دریافت جزئیات اخبار و صحت‌سنجی آن‌ها بودم ایمیلی از پمپئو به دستم رسید که از من خواسته بود در اولین فرصتی که توانستم با او تماس بگیرم. حدود ساعت ۳:۴۰ عصر بود که به او زنگ زدم؛ می‌خواستم از صحبت تلفنی‌اش با نتانیاهو درباره حمله اسرائیل به سوریه در شب گذشته که علیه تهدیدات ایران علیه اسرائیل صورت گرفته بود، بگوید. البته این اتفاق نادری نبود، چراکه اسرائیل بر خلاف دولت ترامپ بی‌میل نبود که تهدیدات ایران را درهم بکوبد. کمی با هم بحث کردیم تا مشخص شود چگونه باید این حمله را تحلیل کنیم و با توجه به آن چه رفتاری باید داشته باشیم. بعد از این مسئله، من به پمپئو از اخباری که درباره سفر ظریف به بیاریتز شنیده بودم، گفتم. او چیزی در این مورد نمی‌دانست. من توضیح دادم قصد دارم به بلویو برگردم و خبرش را به او خواهم داد.

آنجا دنبال مولوینی گشتم و او گفت اخبار و شایعات پیرامون ظریف و قرار دیدار او با ظریف را شنیده، اما از هر گونه تماس احتمالی با ظریف بی‌خبر است. من از طریق کلی آن شاو یادداشتی را به ترامپ که در جلسه سران G۷ بود فرستادم و آنچه را درباره ظریف می‌دانستم برایش شرح دادم. شاو بعد از رساندن پیامم به ترامپ، در برگه‌ای برایم نوشته بود، ترامپ یادداشتت را خوانده و گفته که مکرون، ظریف را دعوت کرده است تا با ترامپ دیدار کند. او نوشته بود: «رئیس‌جمهور قطعاً می‌خواهد با ظریف دیدار کند.»

تنها در یکی از اتاق‌های ملاقات‌های دوجانبه نشسته بودم تا بتوانم ذهنم را جمع‎ کنم. به کارکنان شورای امنیت گفته بودم با مسئولان پرواز در تماس باشند تا برنامه سفری را برای اواخر آن روز یا روز دوشنبه هماهنگ کنند. به جای رفتن به کی‌یف، می‌خواستم با یک پرواز به پایگاه اندروز بروم. من نگفتم چرا، اما اگر ترامپ با ظریف دیدار می‌کرد، تمایل من به این بود که مستقیم به خانه بروم و استعفایم را اعلام کنم و اگر قرار به استعفا بود دیگر دلیلی برای ادامه برنامه‌های سفر نمی‌دیدم. من این آمادگی را در خود می‌دیدم که همان لحظه استعفا کنم و بعد هم با همه تبعات آن کنار بیایم.

ترامپ با نخست‌وزیر فعلی استرالیا، اسکات موریسون، دیداری دو طرفه و غیر رسمی داشت و پس از آن من سوار ماشین ترامپ شدم تا در راه بازگشت به هتل محل اقامتش به صورت خصوصی درباره جزئیات دیدار احتمالی او و ظریف صحبت کنم.

در آن زمان من مجدد ایمیلی از پمپئو داشتم که خبر داده بود مجدد با نتانیاهو صحبت کرده است. خبر دیدار احتمالی ظریف و ترامپ به نتانیاهو رسیده بود و اصرار داشت در ساعت پنج و نیم عصر با ترامپ تلفنی صحبت کند که به وقت بیاریتز خیلی زمانی تا آن ساعت نمانده بود. بعد از اینکه به هتل رسیدیم من در حالی که منتظر ملاقات با ترامپ در سوئیت او بودم مجدد با پمپئو صحبت کردم. به او گفتم هر کاری که بتوانم برای تماس نتانیاهو با ترامپ انجام می‌دهم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار