همه چیز درباره داروی رمدسیویر
کد خبر: 1010789
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ex3
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
در این گزارش درباره داروی رمدسیویر خواهید خواند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: رمدسیویر که در آغاز با کد دارویی GS-۵۷۳۴ شناخته می‌شد، یک داروی ضد ویروس جدید از خانواده آنالوگ‌های نوکلئوزید است. این دارو را شرکت دارویی گیلیاد جهت درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت‌های ویروس ماربورگ ساخت، اما به‌تدریج مشخص شد که خاصیت ضد ویروسی علیه سایر ویروس‌های تک‌رشته‌ای RNA نظیر ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ویروس خونین، ویروس تب لاسا، ویروس نیپا، ویروس هِـندرا و خانواده کروناویروس‌ها (شامل کروناویروس مرس و سارس) هم دارد. هم‌اکنون این دارو بر روی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ و عفونت‌های هنیپاویروس در حال مطالعه و بررسی است.

رمدسیویر؛ امیدی تازه برای درمان بیماران کرونایی

بر پایه موفقیت در درمان سایر انواع کروناویروس‌ها، شرکت گیلیاد این دارو را در اختیار پزشکان آمریکایی که مشغول درمان یک فرد مبتلا به کرونا در شهرستان اسنوهومیش، واشینگتن بود قرار دادند و تعدادی از آن، نیز برای انجام کارآزمایی بالینی بر روی افراد مبتلا به فرم خفیف و شدید بیماری در چین در اختیار مقامات آن کشور قرار گرفت.
 
اثرگذاری رمدسیویر بر کروناویروس

در اواخر ژانویه ۲۰۲۰ در پاسخ به دنیاگیری ۲۰–۲۰۱۹ کروناویروس، شرکت دارویی گیلیاد تست‌های آزمایشگاهی خود را بر روی ویروس کرونا آغاز نموده و اعلام داشت که علیه سارس و مِـرس در مدل‌های حیوانی مؤثر است.

این شرکت مقداری از دارو را نیز برای درمان تعداد اندکی از مبتلایان به کروناویروس، در اختیار مقامات چینی قرار داد. همچنین در اواخر ماه ژانویه ۲۰۲۰، این دارو تحت عنوانِ «مصرف دلسوزانه»، به نخستین بیمار آمریکایی کرونا در شهرستان اسنوهومیش، واشینگتن که بیماری‌اش پیشرفت کرده و دچار سینه‌پهلو شده بود، تجویز شد. با آنکه نمی‌توان یک نتیجه‌گیری عام و گسترده از این مصرف موردی نمود، اما شرایط بیمار ظرف یک‌روز بهبود قابل توجهی یافت و بیمار سرانجام از بیمارستان مرخص گشت.

در همین هنگام، پژوهش‌گران چینی پس از انجام یک تحقیق اکتشافی (Exploratory research) بر روی ۳۰ بیمار، گزارش کردند که رمدسیویر و دو داروی هیدروکسی کلروکین و فاویپیراویر «اثر مهاری نسبتاً خوبی» بر روی ویروس کرونا دارد و درخواست آزمایش‌های بالینی بر روی بیماران را نمودند. در ۶ فوریه ۲۰۲۰ یک کارآزمایی بالینی برای استفاده از رمدسیویر در کشور چین آغاز شد. در ۱۷ مارس ۲۰۲۰ مصرف رمدسیویر در موارد شدید بیماری در جمهوری چک به‌طور موقتی تأیید شد.

نتایج آزمایش این دارو بر روی یک بیمار ۷۹ ساله ایتالیایی در جنوآ موفقیت‌آمیز بود، اما این نتیجه مثبت قابل تعمیم به همه افراد نیست. در همان روز، سازمان جهانی بهداشت اعلام داشت یک کارآزمایی بالینی بزرگ چهارجانبه و عملی را آغاز نموده‌است که در آن، گروهی از بیماران داروی رمدسیویر را دریافت خواهند داشت. در ۲۰ مارس ۲۰۲۰ بیمارستان دانشگاهی کلیولند در ایالت اوهایو ۲ کارآزمایی بالینی برای بررسی اثربخشی رمدسیویر بر روی بیماران انجام خواهد.

نتایج یک آنالیز بالینی بر روی بیمارانی که رمدسیویر دریافت داشته بودند، امیدوارکننده بود. این مقاله که در ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شد، نشان داد از میان ۵۳ بیماری که دچار نوع شدید بیماری کرونا بودند، ۳۸ نفر با دریافت این دارو بهتر شدند، ۸ نفر بدتر شدند و ۷ نفر نیز فوت کردند. از میان ۳۰ بیماری که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل بودند و این دارو را دریافت داشتند، پزشکان توانستند ۱۷ بیمار را از دستگاه جدا کنند. نرخ مرگ نیز ۱۳٪ کمتر از میزان مرگ در بیماران مشابه در کشور چین (از نظر شدت بیماری) بود که میزان مرگ‌شان بین ۱۷ تا ۷۸ درصد اعلام شده است.
 
به تازگی دکتر روزبه پورضیایی با بیان این که مطالعات مختلف در ایران و سایر کشور‌ها در خصوص تاثیرات این دارو بر کنترل ویروس کووید-۱۹ در بیماران صورت گرفته است، اظهارداشت: بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف داروی رمدسیویر میزان مرگ و میر بیماران را به ویژه در موارد حاد، کاهش می‌دهد. همچنین تعدادی از این دارو از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران ارسال شده و مطالعاتی در کشور ما در بیمارستان‌های سینا و مسیح دانشوری روی این دارو در حال انجام است.
 
امروز نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت با بیان اینکه هنوز هیچ داروی مؤثر و قابل اعتمادی در خصوص کرونا وجود ندارد، گفت: دارو‌های «رمدسیویر» و «فابیپراویر» دو دارویی هستند که همکاران بنده تجویز می‌کنند؛ به خصوص داروی رمدسیویر که در اروپا و آمریکا استفاده شده است، اما مردم با یکسری شیاد در این خصوص روبه‌رو هستند. خوشبختانه دیروز به اندازه کافی این دارو را توزیع کرده‌ایم و ان‌شاءالله در هفته آینده اولین تولید ملی این دارو را خواهیم داشت.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
0
1
داروی رمدسیویر می تواند کرونا را در مان کند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
0
1
کسی می دونه چطوری میتونم داروی رمدسیویر رو تهیه کنم؟
پاسخ ها
حمیدرضا جعفری
| Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
اصلا دنبالش نگرد عزیزم اولا گیرت نمیاد بعدشم بخوای بگیری ۴۵ میلیون تومن میدن بهت اونم هیچ تضمینی بر اصل بودنش نیست رفیقم گرفت برا پدرش شیش تا شد ۲۸۰ میلیون آخرشم دیروز فوت کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
0
0
داروی رمدسیویر رو از کجا میشه تهیه کرد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
یا غریب الغربا
شما همچی میگی ۲۸۰میلیون انگار داری صحبت از۲۸۰هزارتومن میزنی اخه مومن خدا عزیز من دیووووییییسسسستتتوهشششششتااااااادددددمییییییلیییییووووووننن تووووومڽننننه ها
امروزه روز کی ازاین پولاداره تاچ والسیدی گوشیم سوخت گفتن حدودامیشه سه ملیون کل گوشیرو دو ونیم خریدم پارسال قیدشوزدم براستومن گوشیوگذاشتم کنار حالا ۴۵مییییلللیییووووون یاخدا خسته شدم بریدم خودت بیاو برس بداد دل همه ی ما آدما ای خدا ای خداااااااا
پولادوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
0
0
با سلام این دارو فقط در دسترس بیمارستانهای دولتی سانتر کروناست یعنی بیمارستانهایی که کرونا رو درمان میکنن در شهر های کوچک باید از استان دریافت بشه و خود بیمارستانی که مریض بستری هستش نامه و درخواست زده بشه به استان تا آمپول رو ارسال کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
0
0
رمد سیور یک انتی ویروس واقعا قوی هست منم خودم زدم از ۷۶به ۸۸ درصد اومد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار