قیمت مسکن در دولت فعلی ۴ برابر شد
کد خبر: 1010019
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ekd
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
یک کارشناس مسائل مسکن درباره افزایش قیمت مسکن گفت: دولت باید تورم را کنترل کند در این شرایط هم افزایش قیمت مسکن کنترل می‌شود و هم افزایش دستمزد‌ها کنترل می‌شوند و هم افزایش قیمت سایر مایحتاج مردم نیز کنترل می‌شود. تمام این مسائل ریشه‌ای عمومی در تورم دارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مهدی سلطان محمدی کارشناس مسائل مسکن  درباره افزایش ۴۰۰% مسکن در دولت روحانی گفت: افزایش قیمت مسکن موردی پوشیده نیست و اگر بخواهیم از ابتدای سال ۹۱ محاسبه کنیم. چند برابر شده است. البته سایر اقلام نیز به همین شکل افزایش داشته است در همین فاصله اجاره بهاء حدودا سه برابر افزایش پیدا کرده است. در این فاصله درآمد مردم هم تغییر پیدا کرده و درآمد متوسط جامعه حدودا ۳.۷۳ برابر شده است و دستمزد‌ها حداقل ۴ برابر شده است. کمابیش می‌توان گفت این اعداد و ارقام با هم جلو رفته است.

وی ادامه داد: در تهران خرید خانه نسبت به سال ۹۲ ده درصد سخت‌تر شده است. دلیل این است که در انتهای دوره رونق هستیم و معمولا در این دوره شاهد چنین وضعیتی خواهیم بود. در دو سه سال آینده این فاصله تعدیل می‌شود. این اتفاق به صورت دوره‌ای در بازار مسکن رخ می‌دهد. اتفاق غیر منتظره و عجیبی رخ نداده و ما شاهد تورم عمومی بودیم.

سلطان محمدی تصریح کرد: تورم ما غیر عادی است. کمتر کشوری در دنیا برای مدتی طولانی تورم بالای ۳۰% را تجربه کرده است. در چند سال گذشته به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ساختاری کشور تورم نسبتا بالا بود و امروز نیز تورم بالاست. در این دوره تورم بالای ۲۰% است.

این کارشناس مسائل مسکن درباره مدیریت دولت در این شرایط گفت: دولت باید تورم را کنترل کند در این شرایط هم افزایش قیمت مسکن کنترل می‌شود و هم افزایش دستمزد‌ها کنترل می‌شوند و هم افزایش قیمت سایر مایحتاج مردم نیز کنترل می‌شود. تمام این مسائل ریشه‌ای عمومی در تورم دارد. اما تورم قابل کنترل است و اکثر کشور‌های دنیا موفق به کنترل تورم شدند. متوسط تورم در دنیا امروز ۴% است در کشور‌های توسعه یافته تورم در حدود ۲% است. حتی در کشور‌های نه چندان توسعه یافته همسایه ما از جمله عراق و افغانستان تورم‌ها نسبت به ایران پایین‌تر است. اینکه ریشه تورم چیست بحث اقتصادی گسترده تری دارد به هر حال مشکل اصلی اینجاست و ناشی از پدیده تورم است.

وی در پاسخ به پرسش مالیات از خانه‌های خالی که به تعویق افتاد گفت: مالیات بر خانه‌های خالی از سال ۹۵ مصوب شده است و به لحاظ اجرایی مشکل داشتند. چون شناسایی خانه‌های خالی اساسا کار مشکلی است. چند مطلب در این مساله وجود دارد اساسا تصور مردم بر این که ۲ تا ۲.۵ میلیون خانه خالی وجود دارد که با اعمال این قانون وارد بازار می‌شود که تصوری واقع بینانه نیست. این تعداد خانه خالی در سرشماری سال ۹۵ بود و برای مقطع خاصی بود و امروز قطعا درصد بسیار پایینتر خواهد بود. البته ما به سامانه‌ای برای شناسایی نیاز داشتیم طراحی این سامانه چند سال طول کشید.

سلطان محمدی در پایان خاطرنشان کرد: اخیرا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد این سامانه آماده است تا در اختیار وزارت دارایی قرار بگیرد. اما حتی با این سامانه باید دید چقدر می‌توان در شناسایی خانه‌ها توفیق پیدا کرد، چون همواره برای مالکین راهی وجود دارد تا خانه خود را خالی نشان ندهند. مساله دیگر هزینه‌های جستجوی خانه‌های خالی است که از درآمد حاصله بیشتر است و سازمان مالیاتی اشتیاق چندانی به این کار نشان نمی‌دهد. این مالیات برای سال اول معاف است و برای سال دوم نصف مالیات اجاره است. مالیات اجاره حدودا ده درصد قیمت اجاره است و نصف آن گرفته می‌شود یعنی ۵% برای دوره دو ساله در مجموع دو و نیم درصد اجاره پرداخت می‌شود اجاره معمولا ۴% ارزش خانه است این عدد آنچنان ناچیز است که اگر مالکی به هر مقصدی خانه خود را خالی نگه داشته باشد با این مالیات وارد بازار نخواهد شد و این مالیات نمی‌تواند مشوق خوبی برای ورود خانه‌های خالی به بازار مسکن باشد.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار