اعتراف وزیر خزانه داری: خطر تحریم‌ها برای امریکا بیشتر از تأثیر بر ایران است!
کد خبر: 1008345
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EJd
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۱
پاورقی جوان از «اتاق حوادث» جان بولتون (۲)
در مقابل پیشنهاد من منوشین، وزیر خزانه داری، استدلال کرد که استفاده مداوم از ابزار تحریم و فشارهایی که ما بر سیستم مالی بین المللی وارد می کنیم، به مرور زمان موجب ضعف این ایزار خواهد شد، چرا که کشورهای هدف در حال مقابله با تحریم ها و جست وجوی راهی جهت دور زدن آنها هستند.»
ترجمه:محمدصادق عبدالهی

به گزارش جوان آنلاین، در صفحه ۳۳۰ از فصل دوازدهم کتاب اتاق حوادث» جان بولتون روایتی از مخالفت استیون منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا، در خصوص کارکرد تحریم‌ها می‌خوانیم، بولتون نوشته است که ترامپ و منوشین هر دو با ابزار تحریم مخالف بودند چراکه اعتقاد داشتند ابزار تحریم سال‌ها توسط رؤسای جمهور امریکا استفاده شده است و به این ترتیب موجب شده نه تنها کشورها در برابر آن قوی شوند بلکه جایگاه دلار نیز تضعیف شود.هر چند بولتون این استدلال‌ها را رد می کند اما گذر زمان نشان داد حرف‌های منوشین کاملا درست است. این اظهار نظر باید قابل توجه آن‌هایی باشد که همچنان به جای آنکه برای ترک انداختن در دیوار تحریم راه مقاومت را در پیش گیرند به فکر مذاکره هستند که حاصلی جز استحکام بخشیدن به دیوار تحریم‌ها نداشته و ندارد. در خاطرات بولتون می خوانیم:


مفسران اظهار داشته اند که حکومت هر از گاهی به ابزار تحریم و تعرفه های گمرکی در راستای قدرت ملی متوسل می شود. این ممکن است برای رؤسای جمهور پیشین صادق باشد اما هیچ مدرک و گواهی وجود ندارد که نشان دهد این ابزارها به صورت مؤثر، سیستماتیک و به خوبی استفاده شده باشند. در این دوره نیز وضعیت استفاده از این ابزارها بسیار پیچیده بود چرا که در درجه اول نه ترامپ و نه وزیر خزانه داری علاقهای به ادامه سیاست‌های تحریمی یا اعمال بیشتر آنها با عزم و قاطعیت نداشتند.

در مقابل پیشنهاد من منوشین، وزیر خزانه داری، استدلال کرد که استفاده مداوم از ابزار تحریم و فشارهایی که ما بر سیستم مالی بین المللی وارد می کنیم، به مرور زمان موجب ضعف این ایزار خواهد شد، چرا که کشورهای هدف در حال مقابله با تحریم ها و جست وجوی راهی جهت دور زدن آنها هستند.»

او همچنین اظهار کرد: «ممانعت از دسترسی به سیستم مالی امریکا به عنوان یکی از ابزارهای اصلی ما، باعث خواهد شد جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره جهان تضعیف شود و کشورهایی چون روسیه و چین ترغیب به حذف دلار از معاملات خود یا جایگزین کردن یورو شوند یا تبادل کالا بدون ارز را در پیش گیرند.»

البته این یک واقعیت است که کشورها سعی می کنند تحریم ها را دور بزنند اما به نظر من دلیل واقعی موفقیت آمیز نبودن تحریم ها در دولت اوباما و حتی در دولت ترامپ این نیست که از ابزار تحریم بیش از حد استفاده شده بلکه استفاده ناکارآمد از آنها موجب این مسئله است. و اگر چه نگرانی برای از دست رفتن جایگاه دلار نگرانی ای کاملا بر حق است اما در حال حاضر و تا آینده ای دور هیچ جایگزین واقعی ای برای دلار وجود ندارد.

بنابراین به نظر من هر دو استدلال منوشین در آن جلسه که به معنای بیشتر بودن خطر تحریمها از تأثیر آنها بود، آشکارا نادرست و راه درست برای اعمال تحریم، انجام سریع و غیر منتظره آن است. باید تحریم را گسترده و جامع، و نه جزئی، و در صورت لزوم با استفاده از تواناییهای نظامی برای جلوگیری از تجارت غیر قانونی، اعمال کرد.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
هر چه دامنه تحریم و فشار بر ایران بیشتر شوند آمریکا خود را در حلقه هایی از زنجیره فشار های مردمی و خرد جمعی گرفتار خواهد نمود ...
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
1
0
بهترین هدیه خداوند به ما همین تحریم ها بود.به یمن این ها ما تقریبا روی پای خود ایستادیم.
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار