واردات ۱۱ میلیون تن خوراک دام به هیچ‌وجه پذیرفته نیست
کد خبر: 1003702
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D6k
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
مسئول سازمان بسیج عشایری کشور:
مسئول سازمان بسیج عشایری کشور با بیان اینکه ۲۵‌درصد گوشت قرمز کشور را عشایر تولید می‌کنند، تأکید کرد که اگر از جامعه عشایر حمایت شود، می‌توانیم کشور را از واردات گوشت قرمز بی‌نیاز کنیم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: نصرت الله سیف در گفتگو با فارس، در آستانه ۲۹ اردیبهشت ۹۹، روز بسیج عشایری گفت: در حال حاضر ۲/ ۱‌میلیون نفر عشایر کوچ‌رو در قالب ۳۱۲ هزار خانواده عشایری، ۵۴۰ طایفه عشایر، ۱۰۴ ایل و هفت قوم بزرگ عشایر کشور داریم و همچنین ۱۰ هزار شهید از جامعه عشایر تقدیم انقلاب اسلامی شده است. سیف اضافه کرد: عشایر کشور از نظر خدمت‌رسانی ۲۵‌درصد گوشت قرمز را در کشور تولید می‌کند در حالی که جمعیت عشایر تنها ۲‌درصد جمعیت کشور است. همچنین ۳۵‌درصد لبنیات کشور و ۴۰‌درصد صنایع دستی در جامعه عشایر تولید می‌شود و عشایر در ۶۰‌درصد قلمرو سرزمینی کشور حضور دارند. عشایر نیاز مالی دام را به صورت کمتر از وزن اقتصادی می‌فروشند، اما اگر بهره‌وری این دام‌ها اضافه شود، با این ۲۰۰ دام در اختیار در آخر سال می‌توان به ۵۰۰‌دام رسید و اگر این طرح در همه جوامع عشایری ایجاد شود، به راحتی می‌توان ۱۵۰‌هزار تن گوشت بیشتر تولید کرده و کشور را از واردات گوشت قرمز نجات داد.

ظرف ۴‌سال با عشایر می‌توان صادر کننده گوشت‌قرمز شد

سیف همچنین گفت: اگر ۶۰‌درصد بهره‌وری دام‌های عشایر افزایش یابد و با آموزش و درمان دام‌ها به راحتی این رقم قابل دسترسی خواهد بود به راحتی می‌توان تولید گوشت در جامعه عشایر را به اندازه‌ای افزایش داد که در یک بازه چهارساله حتی به صادرکننده گوشت قرمز تبدیل شوند.

وی این را هم گفت که از ۸۴‌میلیون هکتار مرتع در کشور تنها ۱۰‌میلیون هکتار فعال است و بقیه نیاز به احیا و برنامه‌ریزی برای قرق دارد و اگر بخشی از پول واردات گوشت صرف احیای مراتع شود، به راحتی می‌توان تولید گوشت را در کشور توسط جامعه عشایری تأمین کرد.

واردات ۱۱‌میلیون تن خوراک دام به هیچ وجه پذیرفته نیست

سیف همچنین به آمار یکی از مسئولان اشاره کرد و گفت: این جای نگرانی دارد که ۱۰ سال گذشته حدود ۱۱‌میلیون و ۸۱۰‌هزار تن نهاده دامی به ارزش ۳‌میلیارد و ۳۷۴‌میلیون دلار وارد کشور شده است. سؤال این است که مگر سرزمین ما آب و خاک و چهار فصل ندارد، چرا واردات خوراک دام اتفاق می‌افتد؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار