۹ نفر از عاملان قطع درختان جنگلی مریوان تبعید و مجازات شدند
کد خبر: 1003616
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D5M
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفت: با حکم دادگاه از ۳۵ نفر متخلفی که اقدام به قطع و تخریب و تصرف جنگل‌های مریوان کرده بودند ۹ نفر به تبعید، جریمه سنگین و کاشت و نگهداری از نهال درختان جنگلی محکوم شدند.

دیرزمانی است که حیات جنگل‌های زاگرس به دلیل قاچاق چوب، استفاده بی‌رویه از چوب درختان به عنوان سوخت زمستانی و زغال چوب و بدتر از همه قطع شبانه درختان برای تصرف اراضی منابع طبیعی به مخاطره افتاده است، جنگل‌هایی که گونه‌های عظیم آن را بلوط زاگرس تشکیل می‌دهد.

امروزه در کردستان فشار مفرط فقر و تنگدستی روستانشینان مرزی موجب قطع شبانه درختان و تصرف اراضی ملی شده و این پدیده نامبارک بر حیات جنگل‌های کردستان چنگ زده است.

درختان جنگلی به عنوان سرمایه‌های اصلی حیات هستند که نابودی و خرابی این موهبت عظیم الهی باعث بروز خسارت‌های جبران ناپذیری می‌شود، به طوری که این خسارت‌ها حتی در زندگی نسل‌های آینده نیز اثر نامطلوب می‌گذارد و امیدی برای تجدید حیات آن در مدت محدود نخواهد بود.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می‌دهد و شهرستان مریوان با داشتن 193 هزار هکتار اراضی ملی یکی از شهرستان‌های جنگلی استان است که در سال‌های اخیر چشم طمع سودجویان زیادی به این منطقه باعث تخریب حجم وسیعی از آن شده است.

شناسایی 1810 مورد تخریب و تصرف در عرصه‌های جنگلی مریوان

آزاد نامداری سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: از ابتدای اسفندماه سال گذشته تا پایان فروردین ماه امسال حدود 180 مورد تخریب و تصرف در سطح اراضی ملی شهرستان مریوان شناسایی شده است که با شناسایی صاحبان تصرف تا امروز حدود 125 مورد پرونده برای آنها تشکیل شده است و آماده معرفی به دادگاه هستند.

35 عامل تخریب جنگل‌های مریوان روانه زندان شدند

وی افزود: از 125 پرونده تشکیل شده برای 35 پرونده حکم دادگاه صادر شده است و 35 نفر روانه زندان شدند.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان ادامه داد: از 35 نفری که روانه زندان شدند 9 نفر آنها با وثیقه 300 میلیون تومانی آزاد شدند البته مشروط بر اینکه اولا عرصه‌ای که تخریب و تصرف کردند را رها کنند و دوما با نهال‌هایی که اداره منابع طبیعی مریوان در اختیار آنها قرار می‌دهد باید اقدام به کاشت نهال و حفاظت و آبیاری از نهال‌ها کنند.

وی تصریح کرد: متهمین باید با هزینه شخصی آثار تصرف را رفع، درختان انگور کاشته شده را معدوم و به جای آن درختان جنگلی کاشته و نگهداری کنند و عواقب هر گونه پیشامد احتمالی برای عرصه و درختان کاشته شده بر عهده محکوم علیه خواهد بود البته بعد از این اقدامات دادگاه دوباره اقدام به رای کرد و مجازات سنگین از سوی مقام قضایی برای آنها صادر شد که شامل موارد زیر است.

وی گفت: متهم ردیف اول آقای «ع - ا» به اتهام تخریب و تصرف یک هزار و ۵۳۱ مترمربع از اراضی ملی و قطع هفت اصله درخت و ۲۰ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان خوزستان، شهرستان مسجد سلیمان بابت تصرف اراضی ملی و پرداخت ۴۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان جزای نقدی و هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

نامداری عنوان کرد: متهم ردیف دوم آقای «ا. و» به اتهام تخریب و تصرف ۸۲۶ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۳ اصله درخت و ۴۵ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان کرمانشاه، شهرستان قصرشیرین، شهر سومار و بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۷۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان جزای نقدی و ۶۲ میلیون تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

به گفته سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان، متهم ردیف سوم آقای «ص. و» به اتهام تخریب و تصرف ۸۵۶ متر مربع از اراضی ملی و قطع هفت اصله درخت و ۲۱ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان کرمانشاه شهر ثلاث باباجانی، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۴۱ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان جزای نقدی و بیش از سه میلیون تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

وی اضافه کرد: متهم ردیف چهارم آقای «ا. د» به اتهام تخریب و تصرف ۳۳۹ متر مربع از اراضی ملی و قطع هفت اصله درخت و ۱۵ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به شهر قزوین، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۴۰ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان جزای نقدی و ۹ میلیون و ۱۷۳ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

نامداری افزود: متهم ردیف پنجم آقای «ع. د» نیز به اتهام تخریب و تصرف ۴۷۶ متر مربع از اراضی ملی و قطع هشت اصله درخت و ۱۵ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان ایلام، شهر مهران، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۴۵ میلیون و ۳۷۵ هزار تومان جزای نقدی و ۱۰ میلیون و ۹۷۳ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

وی ادامه داد: متهم ردیف ۶  آقای «ا. ق» نیز به اتهام تخریب و تصرف ۱۸۴۵ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۱ اصله درخت و۲۳ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان آذربایجان غربی، شهر بوکان، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۶۲ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان جزای نقدی و ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه های طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان تصریح کرد: متهم ردیف هفتم آقای «م. ع. ی» نیز به اتهام تخریب و تصرف ۴۹۹۷ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۵ اصله درخت و ۳۰ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان ایلام، شهر مهران، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جزای نقدی و ۱۹ میلیون و ۶۴۹ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

وی گفت: متهم ردیف هشتم نیز به نام  آقای «ح. ا» به اتهام تخریب و تصرف ۱۶۱۱ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۱۲ اصله درخت و ۲۳ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان ایلام، شهر مهران، بابت تصرف اراضی ملی به پرداخت ۶۸ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان جزای نقدی و ۱۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

نامداری اضافه کرد: متهم ردیف نهم نیز به نام آقای «ع. خ» به اتهام تخریب و تصرف ۲۸۹۴ متر مربع از اراضی ملی و قطع ۸۹ اصله درخت و ۲۱۳ اصله نهال جنگلی از نوع بلوط به یک سال حبس و ۲ سال تبعید به استان کرمانشاه، شهرستان قصرشیرین، شهر سومار، بابت تصرف اراضی ملی نیز به  پرداخت پنج میلیارد و ۱۵۱ میلیون تومان جزای نقدی و یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان بابت خسارت وارده به عرصه‌های منابع طبیعی و ۶ ماه حبس بابت قطع درختان جنگلی محکوم شد.

وی اذعان کرد: علاوه بر گشت‌های روزانه از بعداظهر تا غروب هم نیروهای گشت و کنترل ما در بخش مرکزی و چهار روستای نیو، سردوش، لنج آباد و گوزه کور که بیشترین تخریب‌ها بیشتر در آن مناطق انجام شده است حضور دارند که اگر تخریب جدیدی صورت گرفته باشد با آن برخورد و مقابله کنند.

استقبال از کاشت انگور سیاه دلیل اصلی تخریب جنگل‌های مریوان

نامداری تصریح کرد: بیشتر این تخریب‌ها به دلیل بسته‌شدن مرز در پی شیوع ویروس کرونا و بیکارشدن جمع زیادی از مردم مریوان و همچنین با توجه به اینکه کاشت انگور سیاه سوددهی بالایی دارد بیشتر مردم به کاشت انگور روی آوردند یعنی جدای از اینکه عده‌ای زمین‌های زراعی و باغی خود را به انگور سیاه تبدیل کردند آنهایی هم که باغ ندارند با تخریب و تصرف جنگل‌ها و مراتع ملی اقدام به کاشت انگور کردند.

انتهای پیام/82/2330

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی