غرق شدن تعدادی افغان‌ها در رودخانه هریرود توطئه است
کد خبر: 1003586
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D4s
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
سفیر اسبق ایران در افغانستان
سفیر اسبق ایران در افغانستان درباره غرق شدن تعدادی از افغان‌ها در رودخانه هریرود مرز بین ایران و افغانستان گفت: این قضیه یک توطئه است که باید با هوشیاری مقامات دو کشور حل و فصل شود. هیاتی برای نظارت بر این مساله تعیین شده و نتیجه تحقیق این هیات به سمع و نظر دو کشور دوست و برادر ایران و افغانستان خواهد رسید.
سرويس بين الملل جوان آنلاين: فدا حسین مالکی تحلیلگر مسائل افغانستان درباره غرق شدن تعدادی از افغان‌ها در رودخانه هریرود که در مرز ایران و افغانستان است گفت: آنگونه که گزارش مرزبانی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد این ادعا صحت ندارد. ایران و افغانستان دو کشور مسلمان فارسی زبان برادر و همسایه هستند و تا به حال چنین اتفاقاتی سابقه نداشته است. معمولا مشکلات مرزی در میان همسایگان وجود دارد، ولی هرگز به این صورت نبوده و باعث نمی‌شود چنین اتفاقات دردناکی رخ بدهد.

وی در ادامه افزود: احساس من این است که توطئه‌ای نه از جانب افغانستان بلکه از طرف بیگانگان بخصوص آمریکایی‌ها در جریان است، چون بعد از انتشار این خبر وزیر امور خارجه آمریکا به سرعت موضع گیری کرد در صورتی که مسائل مرزی بین دو کشور هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد.

فدا حسین مالکی تصریح کرد: به نظر من، این قضیه یک توطئه است که باید با هوشیاری مقامات دو کشور حل و فصل شود. هیاتی برای نظارت بر این مساله تعیین شده و نتیجه تحقیق این هیات به سمع و نظر دو کشور دوست و برادر ایران و افغانستان خواهد رسید.

این تحلیلگر مسائل افغانستان در پاسخ به این پرسشپ که دلیل این توطئه چیست و از چه سمتی مطرح می‌شود؟ اظهار کرد: آمریکایی‌ها همواره به دنبال حفظ تنش‌ها در منطقه هستند حال موضوع این تنش از هر جنسی باشد آمریکایی‌ها در راس آن هستند و این روش کهنه و پوسیده آمریکایی‌ها استراتژی سنتی آن‌ها است که ما با آن آشنایی کامل داریم. آمریکا معمولا دست به چنین کار‌هایی می‌زند و سعی دارد حالتی بحرانی در بین کشور‌ها بوجود بیاید تا دلیل حضور آمریکا در منطقه حفظ شود.

وی گفت: به نظر من، این سناریو جدید نیست. آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم از آن سوی دنیا به این طرف آمده، ولی امروز می‌بینیم که با تروریسم همگام شده است. چرا آمریکا در مورد به خاک و خون کشیده شدن زنان و کودکان و انسان‌های بی گناه افغان توسط گروه‌های تروریستی عکس العملی از خود نشان نمی‌دهد، ولی در خصوص یک اتفاق مرزی چنین واکنشی دارد؟ این رفتار ده‌ها سال توسط آمریکا پیگیری شده است.

مالکی با اشاره به استراتژی ایران در این زمینه گفت: کاهش تنش استراتژی ایران است. ما به هیچ عنوان راضی نیستیم که با کشور افغانستان و دیگر همسایگانمان در تنش باشیم. مقامات دو کشور و هوشیاری آنان مبین بر این است که این دو کشور باید دشمنان خود و توطئه آن‌ها را بشناسند و اگر چنین اتفاقاتی رخ بدهد با دقت بررسی کنند و مقصر را اعلام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که اشرف غنی نیرو‌های ارتشی خود را به حالت تهاجمی درآورده است ارزیابی شما از این موضوع چیست؟ گفت: این مساله نیز به طور صددرصدی به آمریکا وابسته است و آمریکایی‌ها پشت این ماجرا هستند. آمریکایی‌ها به طالبان موقعیت و ماهیت سیاسی داده اند و دولت را تضعیف کردند. جالب این است که طالبان نیز به آمریکایی‌ها اعتقاد و اعتمادی ندارند. طالبان فقط به دنبال امتیاز گرفتن از آمریکایی‌ها در جهت تضعیف دولت مرکزی بود و تا اینجا نیز موفق عمل کرده است. آمریکا فقط می‌خواهد منطقه را بحرانی جلوه دهد شکل دادن به داعش در منطقه نیز حرکتی در راستای همین هدف بود تا آمریکا جا پای خود در کشور‌های منطقه را محکم کند.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار