سید حسن نصرالله: ما و برادران ما در ایران درک درستی از شرایط سوریه داشتیم/سوریه در جنگ پیروز شد
کد خبر: 1003148
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cxo
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت چهارمین سالروز شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله، به مسائل منطقه پرداخت.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان سخنرانی خود به مناسبت سالروز شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله در سوریه آغاز کرد.

شهید «مصطفی بدرالدین» فرمانده شاخه نظامی حزب الله ۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۱۳ مه ۲۰۱۶) در حمله راکتی و توپخانه‌ای تکفیری‌ها به نزدیکی فرودگاهی نظامی در حوالی دمشق، پایتخت سوریه ترور شد.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود سالروز ضربه خوردن امیرالمؤمنین علی (ع) به دست یکی از خوارج (ابن ملجم مرادی) را به مسلمانان و شیعیان تسلیت گفت. سید حسن همچنین روز جهانی پرستار را به همه پرستاران لبنان تبریک و تهنیت گفت.

سید حسن نصرالله گفت: «این حادثه همچنان دارای پند و عبرت است. امام علی با قدرت در برابر اولین پدیده خطرناک تکفیری در جهان اسلام ایستاد. این گروه خیلی از مردم را به خاطر کمترین شبه کشته و جنایت‌های زیادی مرتکب شده است. مقابله با این گروه نیازمند رهبری بزرگ بود تا در برابر آن‌ها بیستد. این پدیده در سال‌های اخیر دوباره برگشت و تفکر تکفیری دیروز در کابل بیمارستان زنان و زایمان را هدف قرار داد».

او سالروز شهادت سید مصطفی بدرالدین را به خانواده این شهید مقاومت به ویژه مادر، همسر و دختران وی تبریک و تسلیت گفت.

سید حسن نصرالله گفت که پیشتر در مورد صفات شخصی شهید ذوالفقار صحبت کرده است، ولی امروز قصد دارد به آن دسته از ویژگی‌های شخصیتی او بپردازد که همه در جنبش مقاومت اسلامی به این ویژگی‌ها نیاز دارند.

سید حسن نصرالله اظهار داشت که شهید بدرالدین روحیه قوی و بالایی داشت و این مسئله باعث مقاومت، ثبات و همبستگی و توانایی تفکر شد. او گفت: «هنگامی که روحیه انسان پایین یا ضعیف یا در برابر حوادث مضطرب باشد، این مسئله باعث فروپاشی و ناتوانی وی در مدیریت و رهبری خواهد شد و پیامد‌های خطرناکی برای این گونه افراد خواهد داشت».

او به نقش سید ذوالفقار در جنگ «حرب نسان» (معروف به جنگ خوشه‌های خشم در فلسطین اشغالی) اشاره کرد و گفت که شهید بدرالدین در این جنگ (۱۹۹۶) فرمانده نظامی کل مقاومت لبنان بود و نقش بزرگی در این جنگ (۱۶ روزه) داشت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که مهمترین نقش شهید بدرالدین در سوریه بود. چرا که جنگ در سوریه نه قانون اساسی و ... بوده بلکه مشکل سوریه این بود که این کشور خارج از هیمنه غرب و آمریکا بود.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: «در سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه سوء استفاده خطرناک از بهار عربی، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها طرح و نقشه داشتند. ترکیه، قطر و کشور‌های عربی و اسلامی و اروپایی از این طرح حمایت کردند. این طرح همان طرح سیطره هیمنه بر سوریه بود.».

او ادامه داد: «از نظر آن‌ها تا زمانی که بشار اسدمواضع خود را [بر اساس خواسته‌های آن‌ها]تغییر دهد، مشکلی نداشت که در رأس قدرت باشد. مشکل سوریه شخصی و ترکیبی و نظام سیاسی نبود بلکه سوریه خارج از سیطره آمریکا در منطقه بود؛ چرا که نفت و گاز و حاکمیت سیاسی [مستقل]داشت».

او با بیان اینکه سوریه کشور ضعیف یا فقیری و حاشیه‌ای نبود بلکه سوریه در مرکز جهان عرب جای دارد. هردف این بود که سوریه به زیر هیمنه و سلطه آمریکا برود. اسرائیل را به رسمیت بشناسد و قدس و فلسطین را کنار بگذارد.

سید حسن نصرالله گفت که این فهم و درک ما و برادران ما در ایران از شرایط سوریه و هدف از ایجاد «جنگ جهانی علیه سوریه» بود.

وی اظهار داشت که سوریه حاضر به تسلیم در برابر فشار‌های استکبار جهانی و غرب نشد و از این‌رو، قدرت‌های استکباری و ادوات آن‌ها در منطقه و جهان خواستند، آن را به زانو درآوردند.

سید حسن نصرالله گفت با درک این شرایط، ما در حزب‌الله تصمیم گرفتیم که برای کمک به دولت سوریه برای مقابله با نقشه استکبار و آمریکا، به این کشور برویم. با این حال می‌دانستیم که این تصمیم ما چه تبعاتی خواهد داشت.

سید حسن نصرالله در چرایی این تصمیم حزب‌الله گفت که میزان و حجم خطرات (نرفتن به سوریه) به گونه‌ای بود که فلسطین، لبنان، سوریه و مسائل حق در منطقه را تهدید می‌کرد و این مسائل باعث شد که ما به فکر رفتنبه سوریه بیفتیم.

دبیرکل حزب‌الله گفت که شهید بدرالدین با توجه به این ارزیابی و درک شرایط و خطرات پیرامون به همراه نیرو‌های حزب‌الله به سوریه رفت و دوشادوش شهید سردار حاج قاسم سلیمانی علیه تکفیری‌ها و خنثی‌سازی نقشه استکبار آمریکا جنگید.

سید حسن نصرالله گفت که سوریه با رشادت‌های محور مقاومت و نیروهایش تا به امروز در برابر حملات ایستاده و هم‌اکنون به رغم فشار جنگ روانی و محاصره چند ساله، در مصاف سیاسی نیز موفق بوده است.

او گفت: «کسانی که دست به محاصره ایران و سوریه و ونزوئلا غزه و یمن زده‌اند همان کسانی هستند که امروز از چالش‌ها و پیامد‌های به وجود آمده از شیوع کرونا رنج می‌برند».

سید حسن نصرالله گفت که حرف‌وحدیث‌ها در مورد وجود نزاع و درگیری بین ایران و روسیه در سوریه صحت ندارد؛ چرا که ایران به دنبال حنگ نفوذ قدرت در این کشور نبوده است؛ نه با روسیه و نه با دیگران.

سید حسن نصرالله مداخله ایران در امور سوریه را رد کرد و گفت که ایران به هیچ وجه به دنبال مداخله در امور داخلی سوریه نبوده بلکه به دنبال این بوده که دمشق در برابر طرح هیمنه آمریکا سرپا بیستد.

او حضور نیرو‌های ایرانی در سوریه در مقطع کنونی را تکذیب کرد و گفت که ایران فقط حضور مستشاری در سوریه داشت و گفت که شماری از این مستشاران به دلیل کمک به ارتش سوریه در خطوط مقدم جبهه به فیض شهادت نائل شده‌اند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که رژیم اسرائیل در جنگ سوریه بر روی گروه‌های تکفیری و تروریستی حساب باز کرده بود. با این حال این رژیم و گروه‌های مورد حمایت صهیونیست‌ها در سوریه شکست خوردند و هم‌اکنون متوجه خطرات جدید علیه خود شده‌اند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از تحولات سوریه ترسیده است، اظهار داشت که همین نگرانی و ترس باعث شده ست که دست به ماجراجویی حساب نشده‌ای در سوریه بزند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه سوریه در جنگ علیه خود پیروز شده است، اظهار داشت که این کشور همچنان چند نبرد دیگری پیش رو دارد. اوگفت: «رهبران و ارتش سوریه وبخش بزرگی از مردم این کشور در این جنگ پیروز شدند و سایر نبرد‌ها فقط نیاز به صبر و استقامت دارد».

سید حسن نصرالله گفت که سوریه از تجزیه و طرح توطئه علیه خود که اموال و تسلیحات و هزاران نیروی مسلح برای آن درنظر گرفته شده بود، نجات یافته است.

او گفت: «سوریه به لطف مقاومت رهبران و ارتش و ملت و استقامت متحدانشان توانستند در این جنگ پیروز شوند. دشمنان سوریه به دنبال این هستند که آنچه را که با جنگ به دست نیاورده‌اند با سیاست به دست بیاوردند».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «نبرد سیاسی شدیدتر از نبرد نظامی است و خطرات این گونه جنگ و نقابل بزرگتر از خطرات جنگ نظامی است و سوریه همچنان در نبرد سیاسی و نظامی به سر می‌برد».

سید حسن نصرالله اظهارات اخیر نفتالی بنت، وزیر جنگ اسرائیل را «نادان» خواند و گفت که این وزیر نادان وعده خروج نیرو‌های ایران از سوریه را تا پایان سال میلادی جاری وعده داده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت که رژیم سهیونیستی خود و شهروندان خود را فریب می‌دهد و این چنین وانمود می‌کند که در سوریه پیروز شده است و ایران در حال خروج از این کشور است.

او اظهارات نفتالی بنت را کذب و و تلاشی برای انحراف افکار عمومی دانست و گفت که صهیونیست‌ها نمی‌توانند به حضور مستشاری ایران و نیرو‌های حزب‌الله در سوریه پایان دهند؛ چرا که حضور در سوریه تصمیم رهبران این کشور بوده و حضور این نیرو‌ها بنا به درخواست دمشق بوده است.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار