زمزمه بزرگ‌تر کردن زرادخانه اتمی چین در برابر تهدید امریکا
کد خبر: 1002507
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CnT
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵
یکی از مهم‌ترین نشریات دولتی چین با انتشار مطلبی در این نشریه خواستار آن شد که تعداد سلاح‌های هسته‌ای کشورش از ۲۶۰ عدد به هزارعدد افزایش یابد. در سال‏های اخیر واشنگتن مقابله با ظهور چین در جهان و تضعیف حزب کمونیست این کشور را از اهداف راهبردی اصلی خود اعلام کرده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: در پی تشدید لفاظی‌های دولتمردان امریکا علیه چین، دالان‌های قدرت در پکن به فکر افزایش توان بازدارندگی هسته‌ای خود افتاده است و در همین زمینه نشریه گلوبال‌تایمز در دو مطلب که نشان از تمرکز مقامات سیاسی و امنیتی چین روی این مسئله دارد، روز جمعه گوشه‌ای از آنچه را که در اذهان تصمیم سازان در پکن می‌گذرد رونمایی کرد. حساسیت موضوع، هو شیجین سر دبیر گلوبال‌تایمز را دست به قلم کرد و او هم بر برخی کارشناسان چینی تاخت که «می‌گویند ما به سلاح‌های هسته‌ای بیشتر نیاز نداریم، اما من فکر می‌کنم آن‌ها مثل بچه‌ها ساده‌لوح هستند.» هو در ادامه نوشت: ساده لوح نباشید و فکر نکنید که کلاهک‌های هسته‌ای بی استفاده هستند. در حقیقت آن‌ها دارند هر روز به عنوان عامل بازدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به نگرش‌های نخبگان امریکا در قبال چین شکل دهند.

شیجین می‌نویسد: ضروری است که چین تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را در زمانی نسبتا کم به هزار عدد افزایش دهد. همچنین چین باید دست کم ۱۰۰ موشک راهبردی۴۱- Dongfeng داشته باشد. ما ملتی عاشق صلح بوده و متعهد شده‌ایم هرگز نخستین طرف استفاده‌کننده از سلاح هسته‌ای نباشیم، اما ما نیاز به یک زرادخانه هسته‌ای بزرگ‌تر با هدف مهار بلندپروازی‌ها و انگیزه‌های راهبردی امریکا در قبال چین داریم.

این روزنامه‌نگار چینی خواستار آن شد که پکن نسبت به ارزش راهبردی مالکیت بمب‌های هسته‌ای که به عنوان عامل بازدارنده عمل می‌کنند، بی‌تفاوت نباشد. این روزنامه‌نگار چینی اظهار کرد: همزیستی مسالمت آمیز میان دو کشور امری نیست که با التماس کردن به دست بیاید. این امر با ابزار‌های راهبردی شکل داده می‌شود. درستی این رویکرد از این جهت که با امریکایی غیرمنطقی و تنها معتقد به قدرت خودش مواجهیم، به شکلی ویژه ثابت می‌شود. ما زمان زیادی برای بحث کردن بر سر افزایش کلاهک‌های هسته‌ای خود نداریم و تنها لازم است ما گام‌هایی که این امر را رقم میزند، تسریع کنیم.

در عین حال در یک مطلب دیگر گلوبال‌تایمز از کارشناسان نظامی چین نقل قول شد که گفتند، سیاست امریکا در قبال تسلیحات هسته‌ای تفاوت زیادی با سیاست چین دارد. در حالی که پکن تنها مالک چند صد سلاح بوده و تعهد داده که اولین استفاده‌کننده از آن نباشد، اما واشنگتن بیش از ۵هزار سلاح هسته‌ای داشته و هرگز به منطق مذکور پایبند نبوده است. در حقیقت امریکا تنها کشوری در جهان است که از سلاح‌های هسته‌ای در یک جنگ و علیه شهر‌های هیروشیما و ناکازاکی ژاپن استفاده کرده است. دولت ترامپ در سال‌های اخیر نوع جدیدی از سلاح‌های هسته‌ای با دامنه تخریب کمتر نسبت به سلاح‌های هسته‌ای اصلی ساخته است. ماه ژوئن گذشته ستاد مشترک ارتش امریکا تصادفا یک سند خارج شده از حالت محرمانه را منتشر کرد که در آن از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در یک جنگ متعارف «در صورتی که این کار شرایط دستیابی به نتایجی تعیین‌کننده و بازیابی ثبات راهبردی را ایجاد کند» حمایت کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار