عذرخواهی عمیق از خطای دردناک
کد خبر: 985790
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048Rq
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱
صبح دیروز ستاد کل نیرو‌های مسلح نتیجه تحقیقات خود درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین را اعلام کرد و مشخص شد که خطای انسانی پدافند هوایی عامل وقوع این حادثه دلخراش شده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: در پی نتایج تحقیقات ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیرو‌های مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی در این حادثه و مراقبت برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پیام رهبر انقلاب آمده است: با اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل درباره حادثه هواپیمای مسافربری اوکراینی و اثبات دخالت خطای انسانی در آن، مصیبت درگذشت جان‌باختگان این حادثه اندوهبار برای اینجانب بسیار سنگین‌تر شد. لازم می‌دانم اولاً به خانواده‌های معظم این عزیزان بار دیگر همدردی عمیق و تسلیت صمیمانه خود را ابراز کنم و از خداوند متعال برای آنان بردباری و آرامش روحی و قلبی تمنا نمایم. ثانیاً به ستاد کل نیرو‌های مسلح مؤکداً درباره پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی در این حادثه دردناک سفارش کنم. ثالثاً مراقبت و پیگیری‌های لازم برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای را از مدیران و مقامات ذی‌ربط مطالبه نمایم. پروردگار عزیز و کریم به درگذشتگان لطف و رحمت و به داغداران صبر و اجر عنایت فرماید.»

اطلاعیه ستاد کل نیرو‌های مسلح
صبح دیروز ستادکل نیرو‌های مسلح در اطلاعیه‌ای در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، نوشت: درپی وقوع حادثه دلخراش سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی کشور اوکراین در اولین ساعات صبح چهارشنبه ۱۸ /۱۰ /۹۸ و در بحبوحه تهاجم موشکی به پایگاه امریکای جنایتکار و احتمال تأثیر اقدامات نظامی در این حادثه، ستاد کل نیرو‌های مسلح بلافاصله به منظور بررسی این احتمال اقدام به تشکیل هیئت بازرسی متشکل از کارشناسان فنی و عملیاتی، مستقل از سازمان هواپیمایی کشوری نمود که نتایج بررسی شبانه‌روزی و دقیق این هیئت به استحضار ملت شریف ایران می‌رسد:

۱- درپی تهدید‌های رئیس جمهور و فرماندهان نظامی امریکای جنایتکار مبنی بر هدف قرار دادن تعداد زیادی از اهداف در خاک جمهوری اسلامی ایران در صورت انجام عملیات متقابل و نظر به افزایش بی سابقه تحرکات هوایی در منطقه، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور پاسخگویی به تهدیدات احتمالی در بالاترین سطح آماده‌باش قرار گرفتند.

۲- در ساعات پس از انجام عملیات موشکی، پرواز‌های جنگی نیرو‌های تروریست امریکایی در پیرامون کشور افزایش یافته و برخی اخبار نیز از مشاهده اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی در کشور به واحد‌های دفاعی واصل و اهداف متعددی در برخی صفحات رادار مشاهده شد که موجب حساسیت بیشتر در مجموعه‌های پدافند هوایی گردیده است.

۳- در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی (ره) حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متأسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.

۴- ستاد کل نیرو‌های مسلح ضمن عرض تسلیت و اظهار همدردی با خانواده‌های داغدار هموطن و جان باختگان اتباع سایر کشور‌ها و عذرخواهی به خاطر خطای انسانی پیش آمده، اطمینان کامل می‌دهد با پیگیری انجام اصلاحات اساسی در فرآیند‌های عملیاتی در سطح نیرو‌های مسلح امکان تکرار این گونه خطا‌ها را غیرممکن ساخته و بلافاصله مقصران را به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح معرفی نماید تا با خطا‌های صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

۵- همچنین ابلاغ گردید تا در اسرع وقت مسئولان مربوطه در سپاه با حضور در رسانه ملی توضیحات مشروحی را به مردم شریف ارائه نمایند.

خطای انسانی در فضای تهدید و ارعاب امریکا
رئیس جمهور نیز در بیانیه‌ای با اشاره به نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیرو‌های مسلح مربوط به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، اعلام کرد: در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز امریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش امریکا، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در آماده باش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و ده‌ها انسان بی‌گناه قربانی شدند.
در بیانیه دکتر روحانی آمده است: با نهایت تأسف و تأثر، ساعاتی قبل از نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیرو‌های مسلح مربوط به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی مطلع شدم. در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز امریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش امریکا، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در آماده باش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و ده‌ها انسان بی‌گناه قربانی شدند. جمهوری اسلامی ایران از این اشتباه فاجعه بار بسیار متأسف است و اینجانب از سوی جمهوری اسلامی ایران به خانواده‌های قربانیان این فاجعه دردناک، عمیقاً تسلیت عرض می‌کنم و به کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط دستور می‌دهم که تمامی اقدامات لازم برای جبران، همدردی و دلجویی از ایشان به عمل آورند. همچنین ضمن ابراز تأسف شدید، همدردی دولت ایران را به ملت‌ها، دولت‌ها و خانواده‌های قربانیان غیرایرانی تقدیم می‌نمایم. وزارت امور خارجه، همکاری کامل کنسولی برای شناسایی و بازگرداندن پیکر‌های قربانیان به خانواده‌های‌شان را به عمل می‌آورد. این حادثه دردناک موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. می‌بایست تحقیقات تکمیلی برای شناسایی کلیه علل و عوامل این فاجعه ادامه یافته و مسببان این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد. روحانی در پایان بیانیه خود تأکید کرده است: همچنین ضرورت دارد برای رفع نقاط ضعف سامانه‌های پدافندی کشور، ترتیبات و تمهیدات لازم اتخاذ گردد تا هرگز چنین فاجعه‌ای تکرار نشود. مجدداً ضمن اظهار همدردی با خانواده‌های قربانیان این حادثه دردناک، برای درگذشتگان از درگاه الهی، غفران و رحمت الهی، و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

دستور قضایی برای رسیدگی به حادثه
رئیس قوه قضائیه طی دستوری به رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، ضمن اعلام تسلیت مجدد به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، جمع‌آوری مستندات و اقدامات قضایی مربوط به این حادثه دلخراش را مورد تأکید قرار داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، در پیام آیت‌الله رئیسی به حجت‌الاسلام بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار، تأکید کرده است: سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در اسرع وقت با دریافت و جمع‌آوری مستندات مربوط به ستاد کل نیرو‌های مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان هواپیمایی کشور و اخذ توضیح از مقامات مسئول مطلع، نسبت به شناسایی واقعیت قضایی مقصران بروز این حادثه ناگوار اقدام و برابر ضوابط و مقررات قانونی رسیدگی و نتیجه را به صورت مستمر به اینجانب منعکس نمایند.

جزئیات حادثه از زبان سردار حاجی‌زاده
فرمانده نیروی هوافضای سپاه دیروز در نشستی خبری به میان خبرنگاران آمده و با تسلیت حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین به تشریح جزئیات هدف قرار گرفتن هواپیما از سوی سامانه پدافندی پرداخت و گفت: خطای انسانی در شرایط جنگی این حادثه غم‌بار را رقم زد.

به گزارش سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده با تسلیت این حادثه دلخراش به آحاد مردم و خانواده‌های این عزیزان گفت: حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی علیه پایگاه‌های امریکا شنیدم و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده است، واقعاً آرزوی مرگ کردم و‌ای کاش می‌مردم و چنین حادثه را شاهد نبودم؛ ما یک عمر خود را پیشمرگ مردم کرده‌ایم و امروز هم آبروی‌مان را با خدا معامله می‌کنیم و در این شرایط سخت برابر دوربین‌ها حاضر شدیم که در این خصوص توضیح دهیم. وی با بیان اینکه پس از اطمینان از صحت خبر بلافاصله مراجع بالادستی را مطلع کردم، افزود: هرچند بررسی‌ها و ارزیابی تخصصی توسط مراجع و ستاد‌های بالاتر و قوه قضائیه انجام می‌شود، اما ما گردن‌مان از مو باریک‌تر است و مسئولیت این حادثه غم‌انگیز و دلخراش را می‌پذیریم.

حاجی‌زاده در ادامه تصریح کرد: بیش از یک هفته شرایط منطقه حساس شده بود و احتمال درگیری از هر زمان دیگر و حتی نسبت به تمامی سال‌های پس از انقلاب بیشتر بود و هم امریکایی‌ها و هم نیرو‌های مسلح ما در آماده‌باش کامل بودند، امریکایی‌ها تهدید حمله به ۵۲ نقطه در خاک کشور را اعلام کرده بودند و در این شرایط همه سامانه‌ها از جمله سامانه‌های تهران در شرایط آماده باش قرار داشتند. وی افزود: در شب حادثه از طریق شبکه جامع پدافند کشوری وضعیت آمادگی در بالاترین سطح آماده باش ابلاغ شد و تعدادی سامانه از جمله سامانه مذکور که اطراف بیدگنه مستقر می‌شود به رینگ پدافند تهران اضافه می‌شود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: در مراحل مختلف از سوی شبکه یکپارچه پدافندی به سامانه‌ها از جمله این سامانه اعلام می‌شود که موشک کروز به سمت کشور شلیک شده و در مسیر هستند و این سامانه که شلیک موشک داشته اپراتور آن چندین بار درخواست کرده که فضای کشور از پهپاد‌ها پاک شود که شاید به دلیل برخی ملاحظات این وضعیت دنبال نمی‌شود. وی افزود: این سامانه در این شرایط هواپیما را کروز تشخیص داده و به دلیل اختلال موجود در شبکه ارتباطی ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم‌گیری داشته که متأسفانه تصمیم بد را گرفته و موشک شلیک می‌شود به این حادثه ناگوار رقم می‌خورد.

سردار حاجی‌زاده با اشاره به اظهارنظر‌های صورت گرفته در دو روز اخیر توسط مسئولان سازمان هواپیمایی گفت: دوستان هواپیمایی کشور تا قبل از اعلام ستاد کل قویاً این موضوع را رد می‌کردند که این به دلیل عدم اطلاع بوده است. وی در ادامه اظهار کرد: بلافاصله پس از اعلام خبر، ستاد کل نیرو‌های مسلح تیمی را به منظور بررسی علل، عوامل و جزئیات این حادثه غم‌انگیز تشکیل داد و از آن طریق مسائل دنبال شد تا صبح جمعه نتایج کامل شد و ستاد کل نیز ابلاغ کرد و تأخیر به دلیل بررسی‌هایی که ستاد کل صورت می‌داده است انجام شده و برادران عزیز هواپیمایی کشور تقصیری نداشته‌اند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه مسئولیت این حادثه غمبار و حزن‌انگیز با ما است، گفت: به دلیل اینکه هواپیما در ارتفاع کم مورد اصابت قرار گرفته و موشک شلیک شده کوتاه برد بوده این هواپیما در هوا منفجر نشده است. سردار حاجی‌زاده در پایان تأکید کرد: از این حادثه بسیار متأسفیم و مانند خانواده‌های آنان خود را غمزده می‌دانیم، عزیزان ما هزینه شیطنت‌ها و اقدامات امریکا در منطقه است و ما به هیچ عنوان بنایی بر پنهان‌کاری نداشتیم.
منبع: ايسنا
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
3
وقتی که دشمن در آماده باش 100% بود و ماهم بودیم چرا پروازهای داخلی و خارجی را حداقل برای مدت 24 ساعت به
تاخیر نینداختید ؟ که کام شیرین مردم را بعد از حمله به پایگاههای آمریکا تلخ نمیشد !!؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
سپاه که درخواست کرده بوده
دولت چرا عمل نکرده؟؟؟؟
بوی خیانت می آید
فضل الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
2
3
از شماتت مدافعین خودداری کنیید این بسیار خطرناک است با دلجوییازاز حادثه دیدگان و خودداری از شماتت که خطایی راهبردی است خودداری کنیید چرا که شجاعت را از مدافعین که در ان ساعات هولناک باید تصمیم می گرفتند می گیرد
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
1
3
باید استعفا بدهید جناب.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
زووزه شغال در خیال خام زمینگیر شدن شیر
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
1
چرا شماتت نکنیم این حاصل بی تدبیری و اقدام در زمان نامناسب هست. چیزی که مد نظر سپاه بود اقدام به جا و به موقع بود ولی متاسفانه تحت تاثیر هجمه تبلیغاتی دشمن و احساسات شدید مردم اونها هم دچار هیجانات شده و زودتر از موعد کاری کردند که حق ما بود و البته حق ادا نشد چون انتقام سردار باید خیلی سخت تر از این گرفته میشد. ببینید یک اشتباه یک انسان نابخرد و شلیک نابجا از سوی این شخص چقدر ماهیت همه چیز رو زیر سوال برد
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
3
وعده ی خداست.. حق ماندنی است و باطل رفتنی است.باطل ها منتظر رفتن باشند
کنجکاو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
2
لطفا از سردار بپرسید مووشکهای کروزی که به سمت تهران می آمدند الان کجا هستند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
3
0
حادثه هواپیما پایان می پذیره ولی اگر جمهوری اسلامی مانند کره شمالی حرکت نکنه و فکر کنه با الگوی مردمسالاری و تبعیت از غرب بتونه به پیش بره خیلی بعیده و به مشکل اساسی بر می خوره تنها چاره کار برخورد سخت و جمع کردن سریع تجمعات اعتراضی هست اگرتجمع آبان به سرعت جمع میشد امشب عربده کشی نمیشد و اگر امشب و این قضیه دردم جمع نشود دیگر باید جمهوری اسلامی به پایان سلام کند
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
2
0
بوی فتنه و توطئه به مشام میرسد خصوصا" در فیلمی که به تصادف فیلم لحظه برخورد را آنهم در وسط کادر فیلم توسط فردی سیگار بدست نشان میدهد مثل اینکه منتظر اتفاقی است و در یکی دو روز پس از برخورد آنرا به خبرگزاری آمریکایی میفرستد تا در دنیا پخش گردد.

احتمال هدایت عملیات فریب سیستم دفاعی ما توسط عوامل آمریکا یا رژیم صهیونیستی با قرار گرفتن کروزهای یا پهبادهای سریع پرواز فریبکار در بین سیستم پدافندی ما و هواپیمای اکراینی وجود دارد در حالیکه ظاهرا" هواپیمای اکراینی سیگنال نیز به سیستم پدافند ما ارسال نمی کرده یا یا بدستور خاموش بوده و این نیز بخشی از توطئه بوده تا اپراتور را با اشتباه مواجه کند و از طرفی اپراتور قادر به تماس با مرکز برای کنترل نهایی نبوده است و شاید این نیز با شناسایی سیستم پدافندی ما و اختلال الکترونیکی توسط دولتهای متخاصم و عدم برقراری ارتباط بین اپراتور و مرکز ، موجب تصمیم عجولانه و اشتباه اپراتور شده است.

هواپیماهای جنگنده اسرائیلی اینرا قبلا" برای سرنشینان هواپیمای روسی و فریب و به هدف قرار گرفتن توسط سیستم پدافند سوری انجام داده اند و این اتفاق نیز احتمال دارد از این نوع باشد.

به هر حال فرستادن جعبه سیاه به فرانسه که در دشمنی با ملت ایران دست کمی از انگلیسها و آمریکاییها ندارد منطقی به نظر نمی رسد.

برای رفتگان طلب رحمت و مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر بردباری در مصیبت وارده را مینماییم.
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
2
1
اگر افسر پدافند ایران تشویق نشود ایران نابود می شود. زیرا اعتماد به نفس از بین رفته و دیگر کسی به سادگی هدف مشکوک را نمی زند که این فرصت طلایی برای دشمنان برای نابودی اهداف بسیار مهم می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
افسر پدافند مطابق پروتکل وظیفه خود را انجام داده و مستحق تشویق است
این حماقت است که کسی را برای انجام وظیفه مورد شماتت قرار دهیم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار