دانستنی‌ها
کد خبر: 984112
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00480m
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۲
سرویس حقوق جوان آنلاین: آیا استفاده از دفترچه درمانی دیگران جرم است؟
بر اساس قانون استفاده از دفترچه بیمه فردی دیگر برای انجام عملیات درمانی جرم به حساب می‌آید.
گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد برای مراجعه به پزشک و مراکز درمانی از دفترچه بیمه افراد دیگری استفاده می‌کنند که البته بر اساس قانون استفاده از دفترچه بیمه افراد دیگر جرم به حساب می‌آید.

بر اساس قانون، اوراق دفترچه درمانی در حکم اوراق بهادار دولتی هستند و هرگونه دخل و تصرف یا سوء‌استفاده از آن‌ها مشمول مقررات جعل اسناد دولتی است و به همین دلیل فردی که اقدام به این کار کند مجرم به حساب می‌آید. در ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی آمده است که هرگاه فردی در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی جعل کند و با علم به جعل از آن‌ها استفاده کند، علاوه بر جبران خسارات به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات پزشک متخلف چیست؟
البته اگر پزشک هم با علم و آگاهی از دفترچه فردی دیگر برای بیمار خود استفاده کند، او هم باید مجازات قانونی را طی کند.
بر اساس قانون هر گاه فردی با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در قانون به نفع خود استفاده کند به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده محکوم می‌شود و در صورت تکرار آن به حبس از ۶۱ روز تا شش ماه محکوم خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار