توضیح وزیر ارشاد درباره مالیات هنرمندان
کد خبر: 981262
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047Go
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:بودجه کل فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی ۲.۵ درصد از کل بودجه عمومی بوده که این میزان کمتر شده است.

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص بودجه حوزه فرهنگ گفت: به صورت کلی بودجه فرهنگ در سال‌های مختلف وضعیت رضایت بخشی ندارد. بودجه فرهنگ با یک مبنای پایینی بسته شده و با همین مبنای پایین پیش آمده است و شرایط سخت نیز فشار را بر بودجه فرهنگ بیشتر نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: امسال نیز با توجه به شرایط موجود فشار قابل توجهی بر بودجه فرهنگ در بخش‌های مختلف آورده است و به تبع این فشار‌ها در عرصه فعالیت بیشتر خودش را نشان می‌دهد. بودجه کل فرهنگ با ورزش و تربیت بدنی ۲.۵ درصد از کل بودجه عمومی بوده که این میزان کمتر شده است. ما گفتگو‌های فراوانی را در فضای دولت برای اصلاح این بودجه داشته ایم، شرایط کشور را درک می‌کنیم، اما علی القاعده فضای فرهنگ فضایی است که نیاز به توجه ویژه‌ای دارد.

صالحی در خصوص مطالب مطرح شده درباره معافیت مالیاتی هنرمندان گفت: در حوزه معافیت مالیاتی دو بحث را باید مد نظر داشته باشیم، یکی بحث معافیت قانونی مالیاتی است که بر اساس قانون تصویب شده مجلس است و اصلاح آن باید توسط وزارت اقتصاد و دارایی صورت بگیرد که مسیر خود را دنبال کند. در مسیر بودجه یک تبصره‌ای آمده بود که می‌توانست برای جامعه وسیعی از اهالی فرهنگ خطرناک باشد.

وی اظهار داشت: شما می‌دانید در بودجه سال ۹۹ کارمندانی با دریافتی کمتر از سه میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند. بخش وسیعی از اهالی فرهنگ و هنر داریم. ۴ هزار ناشر فعال و چندین هزار موسسه قرانی وجود دارد. همچنین اصحاب رسانه و جامعه فرهنگی که بر اساس اطلاعات ما میانگین درآمدی آن‌ها حدود ۲.۵ میلیون تومان است در حالی که حقوق کارمندان بالای ۳ میلیون تومان است. البته عده‌ای کمتر از این میزان دریافت می‌کنند یا بیشتر.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: آن چیزی که در بودجه آمده بود و قابل دفاع نیست این بود که ۵۰ درصد از این معافیت‌های مالیاتی لغو می‌شد. حجم قابل توجهی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و رسانه، موسسات و مجموعه‌هایی که در حوزه فرهنگ و هنر کار می‌کنند گرفتار مساله می‌شوند. فضای چنین پیشنهاد‌های انقلابی و تندی در بودجه نیست و این مباحث باید در مسیر اصلاحات مالیاتی مطرح شود.

وی افزود: این اتفاق می‌توانست تاثیر گسترده‌ای بر اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه داشته باشد. به همین دلیل بر اساس مسائل و مطالبی که مطرح شد به این نتیجه رسیدیم که فعلا فضای مطرح شدن این موضوع در بودجه نیست و اگر قرار است بحثی صورت بگیرد در حوزه اصلاح قانون مالیاتی است که باید به صورت کارشناسی اتفاقات درستی صورت پذیرد. مالیات برخی از افرادی که صاحب درآمد‌های بالاتری هستند باید مورد بازبینی قرار گیرد.

صالحی اظهار کرد: بخشی از اصحاب فرهنگ و هنر حقوقی کمتر از کارمندان و به صورت منقطع دارند که می‌توانند مانند بخش‌های دیگر شامل معافیت مالیاتی شوند.

وی درباره یارانه مطبوعات گفت: خوشبختانه با دفاعی که ما کردیم و علیرغم همین مشکلات یارانه مطبوعات در بودجه پیش بینی شده کم نشد و حتی یک مقدار افزایش یافت، اما تخصیص این میزان یارانه مهم است.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار