بهانه‌تراشی برای مخالفت با افزایش وام ازدواج
کد خبر: 981163
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047FD
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
با بالاتر رفتن نرخ تورم و قیمت‌ها به‌رغم آنکه وام ۱۵ میلیونی ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته، اما این ۳۰ میلیون تومان هم چندان کارایی برای عروس و داماد‌ها ندارد و ۶۰ میلیون وام دو نفرشان نمی‌تواند چندان گرهی از کارشان باز کند.
کبری فرشچی
سرویس جامعه جوان آنلاین: به همین خاطر هم زمزمه‌هایی برای افزایش دوباره وام ازدواج مطرح است؛ زمزمه‌هایی که با مخالفت معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان همراه بوده است!

وی معتقد است با شرایط کنونی افزایش رقم وام ازدواج کمکی به افزایش میزان ازدواج در کشور نمی‌کند، بلکه ممکن است زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری نیز شود. تندگویان درباره مصادیق این چالش‌ها هم می‌گوید: «مشکل این است که جوانان باید بتوانند از پس بازپرداخت این وام بربیایند، به طوری که همین الان هم با دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی، برخی از جوانان اظهار می‌کنند که نمی‌توانند از پس بازپرداخت و اقساط این وام بربیایند. هر زوج با دریافت ۶۰ میلیون وام ازدواج حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قسط ماهیانه پرداخت می‌کنند که رقم زیادی است.»‌

به گفته وی همچنین سوءاستفاده‌هایی از وام ازدواج شده است و آمار‌ها نشان می‌دهد که بعد از افزایش وام مذکور موضوع کودک همسری نیز در برخی نقاط به شدت افزایش یافته و در برخی از نقاط کشور که با فقر فرهنگی و اقتصادی رو به رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر ۱۵ سال استفاده می‌شود. آمار‌هایی موجود است که کودکان زیر ۱۵ سال به ویژه دختران زیر این سنین از این وام استفاده کرده‌اند و این آمار نسبت به سال گذشته چهار برابر شده است. آمار‌هایی هم به دست آمده که عده‌ای با بیش از ۴۰ تا ۴۵ سال سن نسبت به دریافت این وام اقدام کرده‌اند. وی پیشنهاد کرده برای استفاده از این وام شرایط سنی تعیین شود.

اظهارات آقای معاون و ارتباط دادن افزایش وام ازدواج به بحث کودک همسری مصداق ربط دادن دو موضوع نامتجانس به یکدیگر است، به خصوص اینکه وقتی اقساط این وام برای هر یک از زوجین یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است چگونه مردم در مناطق محروم می‌توانند از این وام‌ها سوء استفاده کنند؟

همچنین درباره ازدواج‌های زیر ۱۵ سال یا این ازدواج‌ها به صورت قانونی و با اجازه دادگاه بوده که حق دارند همچون سایر افراد از وام ازدواج استفاده کنند و درصورت غیرقانونی ثبت نشده بودن این ازدواج‌ها هم سندی دال بر عقد وجود ندارد تا وام ازدواج به این افراد تعلق بگیرد؛ بنابراین بهتر است برای مخالفت با افزایش وام ازدواج و همچنین پیش بردن طرح افزایش سن ازدواج استدلال‌های قوی تری اتخاذ شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار