تصمیم داریم ماهانه یک بسته حمایتی در اختیار مردم قرار دهیم
کد خبر: 977099
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046Bf
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
روحانی:
رئیس جمهور گفت: مطمئنیم وضع زندگی هفت میلیون خانوار خوب است، ۱۸ میلیون خانوار هم شرایط زندگی سختی دارند. تصمیم بر این داریم که ماهانه غیر از بحث پرداخت یارانه، یک بسته حمایتی در اختیار مردم قرار دهیم تا بتوانند ماهانه کالا‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حسن روحانی صبح سه شنبه در جلسه شورای اداری با تبریک میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) اظهار کرد: حضرت محمد (ص) و قرآنش به حق بود؛ نکته مهم این است که براساس امیدی و توانمندی که قرآن از لحاظ معنوی و روحی به ما می‌دهد می‌گوید که باطل ماندنی نیست. ممکن است چند صباحی سر و صدایی بکند، اما ماندنی نیست و آنچه در این تاریخ می‌ماند حق است.

وی ادامه داد: همه آرزوی ما این است که در مسیر حق حرکت کنیم امیدواریم در این هفته وحدت، هم دلی و اتحاد بتوانیم از فضای معنوی این هفته و این ماه استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه همه مسلمانان جهان، مردم عزیز ایران و استان کرمان، مسئولان، اندیشمندان و... باید از این فضا برای خدمت به خلق استفاده کنند، افزود: اگر حاصل عمر ما خدمت به مردم یا هدایت یک انسان باشد برای ما بس است؛ بسیار مهم است که از این فضا درست استفاده کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ناامید کردن مردم، تخریب و آبروی یک نفر را بردن بسیار آسان است، اما چه کسی می‌تواند این آبرو را برگرداند؟ این آبرویی که رسانه ای، فردی و تریبونی از یک فرد یا یک جمع می‌برد را چگونه می‌توان برگرداند؟

وی گفت: اینکه در میان مردم تزلزل فکر و تشویش اذهان ایجاد کرده و مردم را نسبت به آینده نگران کنیم و بگوییم راهی که شما مردم انتخاب کرده اید درست نبوده و راهی که من می‌گویم درست است به معنای استکبار است و از این استکباری بالاتر نداریم.

روحانی ادامه داد: استکبار این است که یک جمع، گروه یا فرد به یک ملت رشید بگوید همه شما اشتباه می‌کنید و حرف درست را جمع کوچک ما می‌زند؛ کار ابلیس هم همین بود و در برابر حق سر فرود نیاورد و گفت که من بهتر هستم. تمام این مسیری که قرآن برای ما ترسیم می‌کند این است که در برابر حق سر فرود بیاوریم؛ اسلام، انقلاب اسلامی، عزت مردم ایران، احقاق حقوق مردم، ایستادگی در برابر فشار بیگانگان حق است، اما وحدت، نشاط مردم، دروغ نگفتن هم حق بوده و تهمت نزدن لازم است.

وی گفت: بایید همه در این هفته وحدت و شادی همه دست به دست هم دهیم؛ می‌دانید که در یک شرایط عادی و ساده در کشور نیستیم؛ بلکه شرایطمان سخت و پیچیده است. از آغاز انقلاب تا امروز سخت‌ترین سال‌ها مربوط به این روز‌ها و ماه‌های اخیر بوده است.

روحانی عنوان کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون چه زمانی بوده که برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفت کش از بندر‌های ایران به دنیا اینهمه به مشکل پیدا کنیم؟ یک بار در جنگ تحمیلی علیه ایران در سال ۶۴ دو هفته نفت ما قطع شد که دلیلش بمباران شدید در خارک بود و برای اولین بار در تاریخ انقلاب نفت قطع شد و دیگر تا اخر جنگ هم تکرار نشد.

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که در آن زمان فرمانده جنگ بود، افزود: آن حادثه باعث شد مسئولان عالی کشور تصمیم گرفتند ستاد پدافند کل کشور را تشکیل دهند تا دیگر چنین حوادثی دیگر تکرار نشود. این تشکیلات در آبان ۶۴ به وجود آمد و در سایه تلاش همه رزمندگان آن حادثه تکرار نشد.

قفل کردن در‌ها هنر نیست

وی ادامه داد: کسی که خیلی به مسائل بودجه و اقتصاد کشور آشنا نیست ممکن است بگوید «نفت را در این زمان نفروشید؛ می‌توان در همه این منابع و مخازن را قفل و بعد‌ها استفاده کرد» این حرف درست نیست؛ منابع بزرگ خداوند برای استفاده است در بستن و قفل کردن که هنر نیست؛ بلکه در باز کردن هنر است.

روحانی گفت: در سال ۹۰ و ۹۱ تحریم باعث کاهش فروش نفت شد، اما بعد از برجام نفت آزاد شد و فروش ما از یک میلیون بشکه به دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید. تحریم برداشته شد، اما همه چاه‌ها بسته بود و باید چاه‌ها را باز و تعمیر می‌کردیم؛ ۸۰۰ میلیون دلار خرج کردیم تا چاه‌ها را دوباره به خط بیاوریم. در اواخر سال ۹۴ و ۹۵ بالاترین فروش نفت را داشتیم و سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی ایران در سطح جهان بود.

وی با اشاره به اینکه وقتی نفت استخراج نشود دوباره به خط آوردن چاه‌های نفت دردسر دارد و مشکلاتی ایجاد می‌شود، افزود: وقتی با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شویم چگونه باید کشور را اداره کنیم؟ بودجه سالیانه ما حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است و به این میزان پول در خزانه برای خدمات دولت به مردم نیاز داریم.

رئیس جمهور گفت: در چنین شرایطی دو نیاز داریم، اول به ریال برای اداره کشور نیاز داریم؛ این ۴۵۰ هزار میلیارد تومان از کجا باید به دست بیاید؟ بدون پول نمی‌توان کاری انجام داد به منبع و پول نیاز است.

وی با اشاره به اهمیت پرداخت مالیات گفت: ان شالله همه مردم در این زمینه کمک کنند؛ دادن مالیات امری واجب و شرعی است. زمانی مقام معظم رهبری به من فرمودند «همه باید تاکید کنند که دادن مالیات واجب شرعی است». پرداخت مالیات قانون بوده و اجرای آن وظیفه است، اما بالاترین مالیاتی که پیش بینی می‌کنیم می‌توانیم سال آینده بگیریم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است.

روحانی عنوان کرد: از آن ۴۵۰ هزار تومان بودجه سالیانه ۱۵۰ هزار تومان را مالیات تامین می‌کند مابقی آن چه می‌شود؟ گمرکات ما کلا حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و یکسری درآمد‌های متفرقه دیگر داریم، اما درآمد اصلی که کشور را اداره می‌کند پول نفت است. ما اگر امروز در شرایط عادی بودیم در سال به طور متوسط ۶۰ میلیارد دلار نفت می‌فروختیم که با دلار ۱۰ هزار تومانی ۶۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دو برابر کسری که در بودجه داشتیم تامین می‌شود. اینکه پول نفت را کجا مصرف کنیم بحث دوم است و سر جای خودش درست است.
 
وی ادامه داد: اداره کشور نیاز به ریال دارد و ما باید این ریال را تامین کنیم؛ البته ۳۰ درصد درآمد لازم کشور از طریق مالیات و عوارض گمرکی است در حالیکه در دنیا ۷۲ تا ۸۰ درصد و در برخی کشور‌ها مثل ترکیه ۱۰۰ درصد درآمد کشور از مالیات است.

روحانی تصریح کرد: مردم باید همکاری کنند و پرداخت مالیات را وظیفه خودشان بدانند؛ باید توجه داشت با پرداخت مالیات امنیت، آموزش، بهداشت، محیط زیست، انرژی و سایر خدمات را دریافت می‌کنیم و آن پول به خود مردم برگشت داده می‌شود و هر چه در این زمینه کم کاری شود همگان ضرر می‌کنند.

رئیس جمهور گفت: از طرف دیگر در صورت وجود ریال به اندازه کافی، نیاز به ارز خارجی هم داریم؛ یکسری واردات با ارز خارجی امکان پذیر است. در سال حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد نیاز کشور به ارز خارجی است؛ باید توجه داشت که یکسری از واردات بر دوش دولت است از جمله کالا‌های اساسی، دارو‌ها و تجهیزات پزشکی و... که حدود ۲۰ میلیارد دلار را در سال شامل می‌شود.

وی گفت: ۱۵ میلیارد دلاری که در سال برای کالا‌های اساسی و پزشکی مصرف می‌شود با ارز چهار و ۲۰۰ است یعنی ما داریم سوبسید می‌دهیم و اگر غیر از این نرخ باشد دارو و خدمات پزشکی و کالا‌های پرمصرف مردم گران می‌شود.

روحانی گفت: برخی از اقتصاددانان و نماینده‌های مجلس از سال گذشته به ما می‌گفتند که ارز چهار هزار و ۲۰۰ را کنار بگذارید و ارز یک نرخی باشد. این گفته یک نکات مثبتی دارد چرا که وقتی ارز دو نرخی است یک فساد و سواستفاده‌ای رخ می‌دهد که گاهی متوجه می‌شویم و برخورد می‌کنیم و گاهی هم ممکن است نتوانیم مدارک لازم را برای آن فرد تهیه کنیم.

خروج تدریجی برخی کالا‌ها از دایره ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیس جمهور تصریح کرد: با بررسی‌های انجام شده مشاهده کردیم در صورت برگشت به نرخ آزاد اجناس ضروری مردم در بازار دو برابر می‌شود و آن پولی که بعدا می‌خواهیم به مردم تحت عنوان یارانه یا هر چیز دیگری برگردانیم نمی‌تواند تامین کننده باشد. ممکن است یک زمانی نیاز به تغییر این تصمیم باشد و الان هم خروج تدریجی برخی کالا‌ها را مدنظر داریم.

وی اظهار کرد: اداره کشور نیازمندی‌هایی دارد، اما وقتی دشمن برای ما مشکلات ایجاد می‌کند حرکت ما کند می‌شود چرا که ما امکانات مالی لازم را در اختیار نداریم. اداره کشور در سخت‌ترین شرایط است، اما ما متزلزل و نگران نیستیم؛ بنده اصلا نگرانی ندارم هر چه فشار به دولت بیشتر شود به معنای این است که خداوند ما را دوست داشته و سنگین‌ترین بار را بر دوش ما گذاشته است.

روحانی بیان کرد: برخی‌ها هم انتقاد ناروا کرده و حرف‌های توهین آمیز می‌زنند و وقتی در دولت وزرا ناراحت می‌شوند خطاب به آن‌ها می‌گویم که این‌ها را برای آخرت بگذارید. آن فرد تهمت زننده یک گناه بزرگ برای خودش خریده و خداوند در آخرت جبران می‌کند. هدف ما برای خداست و نباید از این قبیل مسائل ترسی داشته باشیم و اگر هم برای خدا کار نمی‌کنیم آمدن ما از ابتدا اشتباه بوده است.

رئیس جمهور گفت: ما این بار سنگین را بر دوش گرفته ایم و به امید حق و اتکا به خدواند هیچ گونه تزلزلی نداریم؛ تمام پیش بینی‌های اقتصاددانان کشور برای سال ۹۸ منفی بود و ابراز نگرانی می‌کردند؛ در صورتی که چنین نیست اقتصاد علمی پیچیده است و اینکه مقداری از اقتصاد بدانیم برای قضاوت کافی نیست. عوامل بسیاری در این زمینه دخیل است و کسی که سیاست بین الملل و روابط قدرت در داخل ایران را نداند و روحیه مردم را نشناسد نمی‌تواند در این زمینه محاسبه دقیقی داشته باشد.

ایجاد ۸۰۰ هزار شغل خالص طی سال جاری

وی تصریح کرد: از اردیبهشت امسال نشانه‌های نصرت و پیروزی را مشاهده کردیم و ماه به ماه تورم ماهانه مقداری کاهش پیدا کرد و رشد اقتصادی به سمت بالا رفت و اشتغال رقم بسیار خوبی شد و دنیا متعجب شد که در یک سال اخیر علیرغم همه فشار‌ها و مشکلات بیش از ۸۰۰ هزار شغل خالص درست کردیم.

روحانی با اشاره به اینکه البته باید توجه داشت که مردم در رنج و فشار هستند، افزود: عده‌ای از اوایل سال ۹۷ به ما می‌گفتند شما هیچ راهی جز کوپنی کردن اجناس ندارید و برخی بر کوپنی کردن سیستم کشور اصرار داشتند؛ اما من سیاست دیگری مدنظرم بود و گفتیم ما باید تلاش کنیم جنس به اندازه لازم در بازار وجود داشته باشد و مردم احساس ثبات کنند و احساس کنند روند کشور امیدبخش و عادی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در حال حاضر اصل اجناس در بازار برای مردم وجود دارد، گفت: به طور مداوم ذخایر استراتژیک کشور را مراقبت می‌کنیم که تا یک سال آینده بازار ما مشکل نداشته باشد.
 
وی گفت: به دلیل فشار‌ها و مشکلات قدرت خرید مردم در سال‌های ۹۷ و ۹۸ پایین آمده است و پول نفت کمی در دست ماست و این باعث فشار آمدن به مردم می‌شود. کاری که ما می‌توانستیم انجام دهیم این بود که در بودجه سال گذشته حدود ۲۰ درصد به حقوق کارمندان حقوق بگیر ثابت اضافه کردیم که در مورد کارگران حدود ۳۰ درصد بود. این اقدام برای قابل تحمل شدن شرایط برای مردم بود تا احساس راحتی کنند و بار روی دوش آن‌ها کم شود.

روحانی ادامه داد: امسال هم برای حقوق بگیران ثابت ناچاریم افزایش حقوق داشته باشیم و این کار را انجام می‌دهیم و در خصوص میزان این افزایش در حال بحث هستیم، اما حتما حقوق را افزایش خواهیم داد.

وی تصریح کرد: کار بعدی در این خصوص این است که یک بسته حمایتی در اختیار خانواده‌هایی می‌گذاریم که یک مقدار فشار بیشتری را تحمل می‌کنند. این کار یکی از مشکلات دولت است چرا که طبقه بندی در زمینه وضعیت اقتصادی خانواده‌ها نداریم. می‌توانیم این اطلاعات را کسب کنیم، اما باید در همه زندگی مردم سرک بکشیم من از اول دولت یازدهم تاکنون در این خصوص مقاومت کردم چرا که سرک کشیدن در زندگی خصوصی و اقتصادی مردم منافع و مضراتی دارد و تاکنون زیر بار این کار نرفته ایم. اما اگر دولت همچین تصمیمی بگیرد می‌توانیم دقیقا خانواده‌های نیازمند را مشخص کنیم.

رئیس جمهور بیان کرد: طبق محاسبات اولیه‌ای که داریم حدود ۲۵ میلیون خانوار در کشور داریم که ممکن است دچار خطا هم باشد؛ از این میزان مطمئنیم وضع زندگی هفت میلیون خانوار خوب است، ۱۸ میلیون خانوار هم شرایط زندگی سختی دارند. تصمیم بر این داریم که ماهانه غیر از بحث پرداخت یارانه، یک بسته حمایتی در اختیار مردم قرار دهیم تا بتوانند ماهانه کالا‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

روحانی عنوان کرد: ایستادگی در برابر استکبار، بدعهدی آمریکا حرفی درست و حق است و اینکه ما نمی‌توانیم زندگی مردم را به دنیای بیرون وصل کنیم هم حرفی درست است ما باید بر مبنای توانمندی‌ها و امکانات خودمان کشور را اداره کنیم و ضروریات زندگی مردم را در نظر بگیریم.
منبع: مهـــر
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
1
1
شما از داخل ماشین یک نظرسنجی کن ببین چقدر رای برات مونده ؟؟؟؟
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
0
0
خودت و وزیران در بودجه امسال ماندید کمک بیشکشتان . جناب روحانی همیشه واقعیت را بگو شعار الکی نده
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار